poniedziałek, 28 kwietnia, 2025
Wesprzyj nas!
Lato 2025

Najnowsze

wesprzyj

album fotograficzny

powiązane

Chińczycy chcą zniszczyć Starlink Elona Muska. Wojna o dominację supermocarstw przenosi się w kosmos.

Chińscy wojskowi przygotowują podglebie do zniszczenia systemu Starlink produkowanego przez firmę SpaceX Elona Muska. Projekt obejmuje dwie formy eliminacji sieci.

Naukowcy chińskiej armii opublikowali w China`s Modern Defense Technology artykuł, w którym wzywają do zniszczenia Starlink, gdyż ten rzekomo zagraża bezpieczeństwu narodowemu Chińskiej Republiki Ludowej.

Badacze podkreślają wojskowe możliwości systemu Muska. W artykule zwrócili uwagę na radykalne zwiększenie transmisji danych dronów oraz myśliwców wykorzystujących tzw. „niewidzialność” dla radarów, czy zdolności do niemal natychmiastowego wyśledzenia pocisków hipersonicznych. Aby podkreślić zagrożenie, Chińczycy podsuwają działające na wyobraźnię obrazy taranowania chińskich satelitów.

Starlink to szerokopasmowa satelitarna sieć internetowa opracowana przez firmę Elona Muska SpaceX, która ma na celu przesyłanie dostępu do Internetu klientom w dowolnym miejscu na świecie (o ile mają antenę satelitarną Starlink do łączenia się z satelitami).

Od czasu wystrzelenia pierwszych satelitów Starlink w 2019 r. SpaceX umieścił ponad 2300 z nich na niskiej orbicie okołoziemskiej, a firma planuje wysłać w kosmos do 42 000 satelitów, aby utworzyć gigantyczną konstelację. I tego właśnie boją się Chiny.

Jak czytamy w artykule:

„Należy przyjąć kombinację metod miękkiego i twardego zabijania, aby niektóre satelity Starlink utraciły swoje funkcje i zniszczyły system operacyjny konstelacji”.

W tym miejscu zadajemy sobie pytanie co oznacza określenie „twarde i miękkie zabijanie”. Są to dwa typy kosmicznej broni mającej na celu albo zlikwidowanie celu za pomocą pocisku lub użycie broni laserowej, ewentualnie zagłuszanie celu przeciwnika, dzięki np. zakłócaczom mikrofalowym, czy cyberbronią zdolną włamać się do systemu Starlinka.

Niestety nie wiemy, jakie dokładnie mają być te środki. Naukowcy sugerują, że Chiny powinny zbudować własne satelity szpiegowskie, aby lepiej szpiegować Starlink oraz znaleźć nowe i ulepszone sposoby hakowania i przejmowania wrogich systemów.

Potencjalnie może to oznaczać rozmieszczenie laserów, broni mikrofalowej lub mniejszych satelitów, które mogłyby zostać wykorzystane do rozmieszczenia satelitów Starlink.

Chiny chcą również konkurować bezpośrednio ze Starlink poprzez uruchomienie własnej sieci satelitarnej. Nazywany Xing Wang lub Starnet, ma również na celu zapewnienie globalnego dostępu do Internetu płatnym klientom.

Obawy Chin nie są bezpodstawne, bowiemStarlink był używany do celów wojskowych.

Dwa dni po rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego ukraiński wicepremier Mychajło Fiodorow napisał na Twitterze, prosząc Muska o rozmieszczenie większej liczby satelitów Starlink w tym kraju.

Przemawiając na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii 24 maja Fiodorow powiedział, że SpaceX do tej pory dostarczył Ukrainie ponad 12 000 anten satelitarnych Starlink, dodając, że „cała krytyczna infrastruktura na Ukrainie korzysta ze Starlinka”.

Na początku tego miesiąca Elon Musk napisał na Twitterze, że Rosja wielokrotnie próbowała zagłuszać sygnał i włamywać się do Starlink.

Notatka Dmitrija Rogozina, dyrektora rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, skierowana do rosyjskich mediów, również wydawała się grozić Muskowi, oskarżając go o dostarczanie „bojownikom nazistowskiego batalionu Azow” „wojskowego sprzętu komunikacyjnego” i twierdząc, że Musk zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

Musk odpowiedział na Twitterze: „Jeśli umrę w tajemniczych okolicznościach, miło było cię poznać”.
Chiny mogą szukać alternatywnych sposobów przeciwdziałania Starlink, ponieważ pociski ASAT, których Państwo Środka rozważało początkowo do eliminacji sieci, stwarzają niebezpieczne warunki dla wszystkich podmiotów działających w kosmosie.

Eksplozje na orbicie są niebezpieczne ze względu na wiele tysięcy odłamków, które powstają w wyniku wybuchu. A taki odłamek może uszkodzić nie tylko wrogi sprzęt, ale swój.

W listopadzie 2021 r. rosyjski test pocisków antysatelitarnych zniszczył na niskiej orbicie okołoziemskiej radzieckiego satelitę z czasów zimnej wojny. Powstałe pole odłamków składało się z co najmniej 2000 kawałków, które zmusiły amerykańskich astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do ukrycia się w zadokowanej do niej kapsule.

Czekają nas niezwykle ciekawe czasy. Wojna o dominację supermocarstw przenosi się w kosmos.

Autor

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej od Autora