Nowy wymiar wojny, czyli jak Ukraińcy niszczą rowerami rosyjskie czołgi.

Udostępnij post:

Nie, tytuł nie jest clickbaitem. Ukraińscy żołnierze otrzymali właśnie rowery elektryczne, których można używać do niszczenia kacapskich czołgów. A wszystko dzięki firmom ELEEK oraz Delfast. Jak widzimy, teatr wojny wchodzi na zupełnie nową scenę. Posłuchajcie. 

 8 maja  wiceprzewodniczący Ukraińskiego Stowarzyszenia Uczestników Rynku Pojazdów Elektrycznych Wadim Ignatow napisał w poście na Facebooku że ukraińskie siły zbrojne otrzymały pierwszą partię rowerów bojowych ELEEK.

A pod koniec maja 2022 założyciel Delfastu – Daniło Tonkopi również zgłosił się na Facebooku , aby poinformować, że jego firma wyposażyła również ukraińskich strażaków w rowery elektryczne. Tak przy okazji zobaczmy, jak rzeczywistość informacyjna przenosi się z tradycyjnych mediów do social media. Trend odwrócił się i to tacy do niedawna giganci rynku jak “Wyborcza” posiłkuje się socmediami jako źródło informacji. Podobnie w przypadku stacji TVN24.

Wróćmy do Tonkopiego, który mówi”

„Czy Delfast pomaga Siłom Zbrojnym Ukrainy z rowerami elektrycznymi? Tak. W pierwszych tygodniach wojny przekazaliśmy po cichu rowery elektryczne na front. Teraz otrzymaliśmy pozwolenie od ukraińskiego dowództwa, a my publikujemy zdjęcia. Do roweru przyczepiony jest pojemnik z pociskiem NLAW – rozumiecie, gdzie i do czego służą nasze rowery”.

W swoim poście dodał również informacje pochodzące od ukraińskiej armii, dotyczące tego, jak sprawuje się rower Delfastu w warunkach bojowych.

Wszystkie rowery elektryczne są wyposażone w funkcjonalne pedały, które pozwalają im zwiększyć zasięg do ponad 320 km, co oznacza, że ​​mogą osiągnąć prędkość do 80 km/h.

Elektryczne rowery są przydatne w miejscach, w których nie można dotrzeć tradycyjnymi środkami transportu. A zatem tam, gdzie nie ma dróg, traktów, krótko mówiąc tam, gdzie samochód, pojazd bojowy nie jest w stanie dotrzeć. A ubić wroga trzeba, prawda.

Założyciel Delfastu przytoczył odpowiedź wojska na korzystanie z rowerów elektrycznych:

„Bardzo dobry rower, który może działać w zestawach mobilnych. W planach użytkowania są wyjazdy na rozpoznanie lotnicze oraz sprzęt do pracy na „pudełkach” [czołgach].

Okazuje się, że w czasach, gdy pole walki zmienia się w przeciągu godzin, a starcia możemy oglądać niemal online, bardzo ważny jest odpowiednio przygotowany pojazd. Jak rower właśnie. Prosty, odpowiednio doposażony pojazd, który daje sobie radę praktycznie w każdych warunkach terenowych. 

Dane techniczne elektrorowerów wykorzystywanych na ukraińskim froncie:

CELEEK Atom:

Moc znamionowa – 3000 W;
Moc szczytowa – 6500 W;
Prędkość maksymalna – do 100 km/h;
Średni przebieg na jednym ładowaniu – 150 km;
Waga – 60 kg;
Czas pełnego ładowania (tryb normalny) – 5 godzin.

Delfast Top 3.0:

Moc silnika – 3000 W;
Moc szczytowa – 6000 W;
Prędkość maksymalna – do 80 km/h;
Średni przebieg na jednym ładowaniu – 321 km (w idealnych warunkach);
Waga – 70 kg;
Czas pełnego ładowania (tryb normalny) – 8 godzin.

 

Przemek Saracen
Przemek Saracen
Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

Najnowsze

Zobacz również

Powiązane materiały

Dlaczego w nadchodzącym roku nadal będzie duża presja na ceny żywności

Wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę uważnie obserwowany indeks cen żywności Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO)...

Wszystko, co musisz wiedzieć o Ramadanie

Czym jest Ramadan? I co on oznacza? Dlaczego właśnie teraz? Ile trwa? Oto sześć informacji na temat tego...

Rekordowe dostawy rosyjskiego gazu do Chin

Rosyjski gigant energetyczny Gazprom ogłosił we wtorek, że osiągnął rekordowy poziom dziennego wolumenu gazu dostarczanego do Chin gazociągiem...

20 lat po inwazji na Irak. Co nam z tego pozostało?

Prezydent George W. Bush i jego administracja przedstawiali różne powody uzasadniające inwazję na Irak w 2003 roku . W miesiącach poprzedzających...