Jednym z niepożądanych efektów szczepienia preparatem firmy AstraZeneca są zakrzepy krwi. Choć jest to rzadki objaw, jednak zdarza się. Co prawda Europejska Agencja Leków (EMA) zapewnia, że korzyści z tej szczepionki przewyższają ryzyko jej stosowania, ale wytłumaczcie to rodzinie, której członkowie zmarli.
Dziękujemy, że nas czytasz! Będziemy ogromnie wdzięczni, jeśli zdecydujesz się wesprzeć Srebrny Kompas na Zrzutce! Dziękujemy!
To sytuacja, w której nie ma dobrego wyjścia, ale jednak jakąś decyzję podjąć trzeba. I myślę sobie, że mimo wszystko warto AstręZenekę stosować. Choćby ze względów statystycznych i zdroworozsądkowych. Zwłaszcza w świetle liczby zgonów, do liczby których zaczynamy się przyzwyczajać.
Osoby przyjmujące szczepionkę powinny „zdawać sobie sprawę z możliwości bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi połączonych z niskim poziomem płytek krwi występujących w ciągu dwóch tygodni po szczepieniu” – powiedziała EMA.
EMA podała, że wg stanu na dzień 4 kwietnia odnotowano łącznie 169 przypadków zakrzepów krwi w mózgu i 53 przypadki zakrzepów krwi w śledzionie. Do tego dnia w UE i Wielkiej Brytanii zaszczepiono około 34 mln osób.
Wróćmy do skrzepów i spróbujmy wyjaśnić czym one są i jak je rozpoznać oraz co z nimi robić.
Ze skrzepem krwi mamy do czynienia, gdy krew zagęszcza się i tworzy półstałą masę. Najlepiej widać to, gdy np. skaleczymy się i krew zaczyna gęstnieć. To jest właśnie coś takiego. I nie jest to nic groźnego dla organizmu.
Problem zaczyna się, gdy krew zaczyna gęstnieć wewnątrz organizmu i stopniowo zaczyna blokować przepływ krwi w ciele. W ten sposób powstają zatory np. w nogach, w brzuchu czy w płucach.
Jednak badania wykazały, że po zastosowaniu szczepionki od AstryZeneki najwięcej problemów dotyczyło mózgu; doszło do zakrzepicy zatoki żylnej mózgu (CVST), co doprowadza m.in. do udaru, drgawek i śmierci.
Jak dotąd najwięcej zakrzepów pochodziło od kobiet poniżej 60- ego roku życia, w ciągu ok. dwóch tygodni po szczepieniu.
Europejska Agencja leków zaleca pacjentom, którzy otrzymali szczepionkę AstryZeneki, aby udali się do lekarza po zaobserwowaniu następujących objawów:
- duszność
- ból w klatce piersiowej
- obrzęk nogi
- uporczywy ból brzucha
- silne i uporczywe bóle głowy lub niewyraźne widzenie
Zakrzepy krwi są zwykle leczone lekami przeciwzakrzepowymi. Komplikacji można uniknąć, jeśli skrzep zostanie wcześnie wykryty. Dlatego tak ważne jest częste obserwowanie reakcji organizmu.
Pamiętajmy jednak, że ból w miejscu wstrzyknięcia szczepionki, lub ogólne osłabienie, czy stan podgorączkowy utrzymujący się przez kilka dni po szczepieniu to normalna reakcja organizmu na szczepionkę.
Natomiast jeśli poczujemy że w okresie od 4 do 20 dni po szczepienie nie czujemy się dobrze – nie pytajcie jak, sami wiecie, gdy dzieje się z wami coś niedobrego – Światowa Organizacja Zdrowa zleca udanie się do lekarza.
Podsumujmy: na dzień dzisiejszy nie ma lepszej metody na walkę z covid19, niż szczepienia. Nieważne jakim preparatem. W sytuacji, gdy już niemal każda polska rodzina zostaje boleśnie dotknięta pandemią chodzi po prostu o życie.