More

  Skarby wrocławskiego ZOO: “Wilcza Ostoja”.

  Wilk, choć wydaje się dosyć pospolity jest zwierzęciem niezwykłym. Towarzyszą mu legendy, upiorne opowieści, tajemnicze zdarzenia i ludzka bojaźń. Tymczasem są to jedne z najbardziej inteligentnych stworzeń, które jakimś cudem zdecydowało się tysiące lat temu wspólnie z człowiekiem podzielić się terytorium. Już samo to jest w sobie niesamowite.

  Całe szczęście, że wilk jest w Polsce ściśle chroniony. Stanowi on coś w rodzaju naturalnego regulatora leśnego życia. To dzięki niemu ma miejsce względna równowaga w dzikim świecie zwierząt.

  Jak sięgam pamięcią wilki były tu od zawsze. Tu, czyli we wrocławskim ZOO. Jednak nie zawsze miały do dyspozycji warunki, w których mogłyby czuć się dobrze. Mam tu na myśli szczególnie budynek znajdujący się mniej więcej w miejscu, gdzie dziś jest Afrykarium.

  Potem wilki przeniesiono tam, gdzie dziś widzimy tygrysy sumatrzańskie. Fakt, był to większy wybieg, niż tamten, ale to wciąż jeszcze nie było to.

  Aż nadszedł ten czas, gdy powstała “Wilcza Ostoja” – nowy wymiar ekspozycji, w której nie tylko wilki otrzymały nie tylko fajną przestrzeń. My również, bo praktycznie z każdego miejsca możemy obserwować życie tych pięknych zwierząt.

  Z zewnątrz wygląda to jak jakaś górska stanica, za którą ma się wydarzyć coś dzikiego. Widzimy pokryty dachem taras, z którego możemy obserwować basiora i towarzyszące mu trzy wadery. Czyli chłopaka i dziewczyny.

  Tarasowe rozwiązanie jest połączone pomostem z punktem obserwacyjnym wybiegu rysi, który znajduje się tuż obok. Super rozwiązanie. A parę metrów dalej przechodzimy na imponujący wybieg dla niedźwiedzi brunatnych.

  Dla tych, którzy chcą oglądać zwierzęta normalnie czyli z poziomu alejek ZOO przygotowało szklaną ścianę, przez którą podziwiamy zwierzaki.

  Natomiast prześwietnym rozwiązaniem jest podziemny tunel i jest to chyba najlepsza forma obserwacji. Miejsce to jest zaciemnione, co sprzyja obserwacji – wilki mają słabszy wzrok, a ponieważ jesteśmy schowani w cieniu, ich czujność jest jakby stępiona i zachowują się bardziej naturalnie. A my mamy satysfakcję niemal je dotykając.

  Wybieg ma powierzchnie blisko dwóch i pół hektara, a zwierzęta mają do dyspozycji kryjówki, potok oraz staw. Przed wejściem znajdziemy rzeźby wilków prezentujące te zwierzęta w różnych sytuacjach, dzięki czemu możemy poznać mowę ciała zwierząt.

  Wracając do tunelu – to miejsce idealne nie tylko do obserwacji, ale chwilowego odpoczynku w chłodzie, bowiem wychodząc z tunelu znajdujemy się w dużym, okrągłym pomieszczeniu, którego centralnym miejscem jest korzeń drzewa. Wokół niego znajdziemy ławki. Z sufitów wystają korzenie. Całość okraszona jest multimedialnymi prezentacjami, w trakcie których sporo dowiemy się na temat wilka.

  Co tu dużo mówić; gońcie do “Wilczej Ostoi” i nacieszcie oczy widokiem zwierzęcia tak nam bliskiego, a jednocześnie dalekiego i do niedawna okryta niezasłużenie złą sławą.

  A przecież to nasz przyjaciel. W końcu dał nam psa.

  Obejrzyjcie galerię:

  Przemek Saracen
  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Najnowsze

  Jesteśmy na Insta

  Zobacz również

  Powiązane materiały