niedziela, 19 maja, 2024
21 C
Sobótka

Teleskop Webba wyznaczył odległości do najdalszych galaktyk

Obserwacje spektroskopowe wykonane przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba potwierdziły odległość do czterech galaktyk z wczesnego Wszechświata, z których trzy należą do najdalszych znanych galaktyk – informuje University of California w Santa Cruz (USA).

Światło od tych galaktyk podróżowało przez Wszechświat przez około 13,4 miliarda lat, zanim zostało zarejestrowane przez Teleskop Webba. Galaktyki wysłały je około 400 milionów lat po Wielkim Wybuchu, czyli w momencie, gdy Wszechświat miał około 2 proc. swojego obecnego wieku.

Podobnie jak w przypadku Teleskopu Hubble’a, wczesne obserwacje Teleskopem Webba pokazały kilka galaktyk kandydatek na obiekty położone w ekstremalnie dalekich odległościach od nas. W przypadku czterech galaktyk udało się potwierdzić dystans do nich przy pomocy obserwacji spektroskopowych.

Odległości do tak odległych galaktyk wyznacza się mierząc tzw. przesunięcie ku czerwieni (redshift). Na skutek rozszerzania się Wszechświata, odległe galaktyki oddalają się od nas, a ich światło zostaje rozciągnięcie na skutek efektu Dopplera do dłuższych fal, czyli w czerwoną stroną widma. Redshift można szacować na podstawie obserwacji fotometrycznych, jeśli zostały przeprowadzone w różnych pasmach, ale dokładniejszy wynik daje wykonanie tego na podstawie obserwacji spektroskopowych.

W badaniach skupiono się na czterech galaktykach o redshifcie większym niż 10. Dla dwóch galaktyk, które były początkowo obserwowane przez Teleskop Hubble’a, wyznaczono redshift na 10,38 oraz 11,58. Dodatkowe dwie galaktyki Teleskop Webba wykrył samodzielnie, o redshiftach 12,63 i 13,20. Są to dwie najdalsze znane galaktyki, do których odległości udało się potwierdzić spektroskopowo. Redshift 13,2 odpowiada czasom około 13,5 miliarda lat temu (wtedy zostało wyemitowane światło, które teleskop dostrzegł).

Obserwacje prowadzono w ramach przeglądu nieba o nazwie JWST Advanced Deep Extragalactic Survey (JADES). Ten projekt otrzymał nieco ponad miesiąc czasu obserwacyjnego na teleskopie. Jego celem jest uzyskanie dokładnego obrazu wczesnego Wszechświata. W ramach projektu współpracuje ponad 80 astronomów z dziesięciu krajów.

Przez 10 dni przy pomocy instrumentu NIRCam obserwowano mały fragment nieba w obszarze Ultragłębokiego Pola Hubble’a i wokół niego. Ten rejon nieba jest badany od ponad 20 lat różnymi dużymi teleskopami. W ramach JADES obserwacje prowadzono w dziewięciu pasmach w podczerwieni, rejestrując na zdjęciach blisko sto tysięcy galaktyk. Następnie zespół badawczy używał spektrografu NIRSpec przez 28 godzin w ciągu trzech dni, aby uzyskać widma od 250 słabych galaktyk.

Projekt JADES będzie kontynuowany w 2023 roku, obserwując inny fragment nieba – Głębokie Pole Hubble’a, a następnie powróci do obserwacji Ultragłębokiego Pola Hubble’a. Naukowcy mają nadzieję na uzyskanie widm kolejnych dalekich galaktyk, aby lepiej poznać wczesne stadium istnienia Wszechświata.

Top Tygodnia

Psycholog radzi: nie musisz wszystkiego kontrolować. Naucz się odpuszczać.

Dobre 15 lat temu, gdy byłam mamą raczkującego berbecia,...

“Rozróby i romanse”. Egmont przywraca do życia trupa. Ależ oni rozrabiają!

„Rozróby i romanse” to zbiór siedmiu nowelek rozgrywających się...

Florencja Północy, perła baroku, stolica kultury i wolności. Drezno. [76 zdjęć]

Florencja Północy, miasto baroku, kolebka kultury. Przepiękna starówka i...

Joe Metheny. Zabójca, który robił ze swoich ofiar hamburgery

Ta historia jest zbyt fantastyczna, by była prawdziwa, a...

Prawdziwa historia legendarnego zdjęcia „Pocałunek życia”

Kiedy przeglądam social media, co pewien czas widzę historyczne...

Zobacz koniecznie

Zdeformowane zdjęcia ludzkich organów znane z opakowań na papierosy wkrótce trafią na butelki z alkoholem!

Kojarzycie te okropne etykiety na opakowaniach papierosów? Zdjęcia zdeformowanych...

Tesla jako karawan pogrzebowy? Holendrzy już taką zbudowali.

Nieustająca popularność Tesli w końcu musiała do tego doprowadzić....

Dieta a aktywność fizyczna

Bardzo ważnymi czynnikami zdrowia są ruch oraz sposób odżywiania....

Amazon planuje zainwestować w Indiach 13 miliardów dolarów do 2030 roku

Jednym z wymiernych efektów amerykańskiej wizyty premiera Indii jest...

Drezno. Galeria Starych Mistrzów, jedna z największych europejskich kolekcji obrazów.

Galeria Starych Mistrzów jest jedną z najciekawszych europejskich galerii....

Penis wykuty w skale, czyli największa rzeźba fallusa, jaką do tej pory odkryto

Wielka kamienna rzeźba penisa odkryta niedawno w starożytnym rzymskim...
Tylko na Wakacje.pl

Powiązane

Popularne Kategorie