Upały biją kolejne rekordy, a lato nadeszło miesiąc wcześniej niż zwykle. Lodowce pękają z hukiem, burze nie przynoszą za sobą ożywczego wiaterku, lecz duszny i parny zaduch. Kajakarze desperacko szukają rzek, którymi mogą bezpiecznie płynąć, bo woda już tak płytka, że sięga poniżej kolan. Klimat szaleje i niebezpiecznie przypomina katastroficzne obrazy z filmów science fiction, w których Ziemia przypomina spieczony śmietnik.
Czerwiec i lipiec bieżącego roku powitał nas w nowej rzeczywistości; fale upałów przemierzyły Europę, Bliski Wschód i Azję, a temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza.
NASA opublikowała mapę, na której przedstawia temperatury powietrza ziemskiej półkuli wschodniej na dzień 13 lipca 2022 roku. Jest to efekt obserwacji meteorologicznych oraz systemu obserwacji Ziemi GEOS, wykorzystujący w badaniach równania matematyczne.
Dzięki temu procesowi NASA mogła przedstawić stan naszej planety.
Jak mówi Steven Pawson, szef Biura Globalnego Modelowania i Asymilacji w NASA Goddard Space Flight Center,
„Chociaż istnieje wyraźny wzór„ fali atmosferycznej ”z naprzemiennymi ciepłymi (bardziej czerwonymi) i chłodnymi (bardziej niebieskimi) wartościami w różnych lokalizacjach, ten duży obszar ekstremalnego (i rekordowego) ciepła jest kolejnym wskaźnikiem, że emisja gazów cieplarnianych przez działalność człowieka powoduje ekstremalne zjawiska pogodowe, które wpływają na nasze warunki życia”.
W Europie Zachodniej, która już doświadczała dotkliwej suszy, fala upałów podsyciła pożary w Portugalii, Hiszpanii. W Portugalii temperatura osiągnęła 45 stopni Celsjusza.
13 lipca w mieście Leiria, gdzie spłonęło ponad 3000 hektarów. Ponad połowa kraju była w stanie czerwonego alarmu, ponieważ strażacy walczyli z 14 aktywnymi pożarami . Z kolei w hiszpańskim Las Hurdes z ogniem poszło przeszło 1500 hektarów.
We Włoszech rekordowy upał przyczynił się do zawalenia się 3 lipca części lodowca Marmolada w Dolomitach. Lawina śniegu, lodu i skał zabiła 11 turystów.
https://youtu.be/wXGigg-D9AQ
W Wielkiej Brytanii Met Office wydał ostrzeżenia o ekstremalnym upale, a niedawne informacje o stopieniu się pasa startowego na jednym z lotnisk pokazuje, jak poważna jest sytuacja.
W Afryce Północnej Tunezja przetrwała falę upałów i pożary, które zniszczyły zbiory zbóż w tym kraju. 13 lipca w stolicy Tunisu temperatura osiągnęła 48 stopni Celsjusza bijąc 40-letni rekord.
W Iranie temperatury w lipcu utrzymywały się na wysokim poziomie, po tym jak pod koniec czerwca osiągnęły 52 stopnie Celsjusza.
W Chinach lato przyniosło trzy fale upałów, które zdeformowały jezdnie . Obserwatorium Shanghai Xujiahui , w którym przechowywane są dane od 1873 roku, odnotowało najwyższą temperaturę w historii: 40,9 stopnia 13 lipca 2022 roku.
Wspomniany Steven Pawson dodaje:
„Takie ekstremalne upały mają bezpośredni wpływ na zdrowie ludzkie, a także mają inne konsekwencje, w tym pożary, które mają miejsce teraz w Europie i Afryce i które szaleją w ciągu ostatnich kilku lat w Ameryce Północnej.”
Wojny o dostęp do wody pitnej przestają być wymysłem scenarzystów i pisarzy. Stają się ponurą przyszłością.