fbpx
piątek, 18 czerwca, 2021
18.7 C
Sobótka

Lecimy! NASA daje zielone światło dwóm misjom na Wenus. Szukania życia w kosmosie ciąg dalszy.

DaVinci+ i Veritas. To dwie misje kosmiczne, z którymi rusza NASA w ramach projektu Discovery. Koszt każdej z misji to 500 milionów dolarów każda. A wszystko dlatego, by zrozumieć dlaczego Wenus stała się światem określanym przez media, jako “piekielnym”.

Istniały cztery koncepcje eksploracji Wenus. W 2019 roku ogłoszono konkurs na ten temat, a w lutym 2020 r. NASA przedstawiła światu owe koncepcje w ramach projektu Discovery (program istniejący od 1992 roku). Generalnie chodziło o eksploracje systemu słonecznego, ale ponieważ skupiamy się dziś na Wenus, dlatego rozwiązaniu jej tajemnic dotyczyć będzie ten wpis.

DAVINCI+

DAVINCI+ zmierzy skład atmosfery Wenus, aby zrozumieć, w jaki sposób powstała i ewoluowała, a także ustalić, czy planeta kiedykolwiek miała ocean. Misja składa się z kulistej sondy, która przebije się przez gęstą atmosferę planety. Następnie dokona ona precyzyjnych pomiarów szlachetnych gazów i innych pierwiastków, aby zrozumieć dlaczego atmosfera Wenus jest idealna cieplarnią w porównaniu z naszą.

W ramach misji wykonane zostaną pierwsze w wysokiej rozdzielczości zdjęcia unikalnych cech geologicznych Wenus znanych jako „tesserae” porównywane do ziemskich kontynentów.

DaVinci+ to pierwsza od 1978 roku misja eksplorująca atmosferę piekielnej planety. W jej wyniku badacze mogliby lepiej zrozumieć formowanie się planet w układzie słonecznym.

VERITAS

VERITAS zmapuje powierzchnię Wenus, aby określić geologiczną historię planety i zrozumieć, dlaczego rozwinęła się ona inaczej niż Ziemia. Okrążając Wenus za pomocą radaru VERITAS zmapuje wzniesienia powierzchni prawie całej planety, aby stworzyć trójwymiarowe rekonstrukcje topografii i potwierdzić, czy procesy takie jak tektonika płyt i wulkanizm są nadal aktywne na Wenus. Ponadto misja pomoże ustalić, czy ewentualnie aktywne wulkany uwalniają do atmosfery parę wodną. Veritas to projekt amerykańsko- niemiecko-  francusko- włoski.

„Ożywiamy nasz program nauk planetarnych intensywną eksploracją świata, którego NASA nie odwiedziła od ponad 30 lat” – powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora NASA ds. nauki. „Korzystając z najnowocześniejszych technologii, które NASA opracowała i udoskonaliła przez wiele lat misji i programów technologicznych, rozpoczynamy nową dekadę Wenus, aby zrozumieć, w jaki sposób planeta podobna do Ziemi może stać się cieplarnią. Nasze cele są głębokie. Nie chodzi tylko o zrozumienie ewolucji planet i możliwości zamieszkania w naszym własnym Układzie Słonecznym, ale także o wyjście poza te granice na egzoplanety, ekscytujący i wschodzący obszar badań dla NASA. .

Oprócz dwóch misji, NASA wybrała parę demonstracji technologii, aby wraz z nimi latać. VERITAS będzie gospodarzem Deep Space Atomic Clock-2 , zbudowany przez JPL i finansowany przez NASA Space Technology Mission Directorate. Ultraprecyzyjny sygnał zegarowy wygenerowany za pomocą tej technologii ostatecznie pomoże w autonomicznych manewrach statków kosmicznych i usprawni obserwacje radiowe.

Jak mówi naukowiec programu Discovery, Tom Wagner:

„To zdumiewające, jak mało wiemy o Wenus, ale połączone wyniki tych misji powiedzą nam o planecie od chmur na niebie, przez wulkany na jej powierzchni, aż do samego jądra. Będzie tak, jakbyśmy na nowo odkryli planetę”.

Program Discovery prowadzi badania kosmosu w Wydziale Nauk Planetarnych Dyrekcji Misji Naukowych NASA. Celem programu jest zapewnienie częstych możliwości prowadzenia przez głównych badaczy badań w naukach planetarnych, które można przeprowadzić przy nieprzekraczalnym limicie kosztów.

Misje DaVinci+ i Veritas zostaną zrealizowane w okresie 2028-2030.

Joanna Warska
Jestem trybikiem w maszynie. Trzeba to piszę, nie piszę to wypoczywam na balkonie, trawie lub w ogrodzie.

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zobacz również

BodyCount “Carnivore”. Muzyczny gangster w najwyższej formie

Kiedy zamierzasz oceniać płyty „Body Count” musisz liczyć się z tym, że Ice – T i jego...

[057] “Ideał sięgnął bruku”

Chodziłem po trondheimskim Bakklandet i szukałem ciekawych miejsc do pstrykania. Pogoda była piękna, szła jesień, ludzi mało....

„Ogród Botaniczny Ringve w Trondheim. Zaciszny park z przepięknym widokiem na fjord”.

Ogród Botaniczny w trzecim co do wielkości mieście Norwegii jest…niepozorny, a w porównaniu do naszych Wojsławic (przeczytaj...

TOP 5 wyjątkowych miejsc w Stavanger i okolicach, które musisz zobaczyć!

Stavanger i okolice to chyba najpiękniejszy region jaki miałem okazję zobaczyć do tej pory podczas mojego pobytu...
Sobótka
bezchmurnie
18.7 ° C
21 °
16 °
80 %
2.7kmh
1 %
pt
29 °
sob
30 °
nie
29 °
pon
26 °
wt
20 °

Podróżujemy

Australijska firma ubezpieczeniowa przygotowała cyfrową rekonstrukcję zamku w Olsztynie. Ale nie w tym, o...

Jedna z największych firm ubezpieczeniowych w Australii przygotowała cyfrowe wizualizacje zrekonstruowanych europejskich zamków. Jednym z nich jest polski zamek w Olsztynie. Kiedy pierwszy raz przeczytałem...

Czy Droga Atlantycka faktycznie jest jedną z najpiękniejszych tras turystycznych świata? No nie.

Droga Atlantycka jest największą atrakcją trasy 64 łączącej Kristiansund i Molde. Może dlatego, że jedyną. Jej zadaniem jest połączyć wyspę Averøy z lądem, co...

Nieznany skarb Norwegii: Vigdel Priest!

Miejsce, do którego zobaczenia was zachęcam nie jest zbytnio znane. Niełatwo też do niego dotrzeć, ale gdy już to uczynicie uznacie, że warto. Mowa...

„Grakallen”. Pustelnia tuż za metropolią.

Wspaniałe w Norwegii jest to, że opuszczając zindustrializowane miejsca można w ciągu 10 – 15 minut znaleźć się w dziczy. Nieważne, czy dotyczy do...