poniedziałek, 28 kwietnia, 2025
Wesprzyj nas!
Lato 2025

Najnowsze

wesprzyj

album fotograficzny

powiązane

Wyobrażacie sobie daleką północ bez niedźwiedzia polarnego? A jednak grozi mu wyginięcie w szybkim tempie.

Zdjęcia: Wikipedia

Szóste wymieranie gatunków zbiera ponure żniwo, a doskonale znane nam gatunki przechodzą do historii. Dzięki badaniom opublikowanym w Nature Climat Change wiemy, że powinniśmy zacząć żegnać się z niedźwiedziami polarnymi.

Dziękujemy, że nas czytasz! Będziemy ogromnie wdzięczni, jeśli zdecydujesz się wesprzeć Srebrny Kompas na Zrzutce! Dziękujemy! 

Brzmi do dosyć ponuro, jednak rzeczywistość jest nieubłagana. Niedźwiedź polarny zamieszkujący Arktykę zginie w ciągu około osiemdziesięciu lat i stanie się to dzięki nam, ludziom. Badanie przewiduje również, że zwierzę to przestanie się rozmnażać w ciągu jakichś dwudziestu lat.

A wszystko to dzięki emisji starych, dobrych gazów cieplarnianych, z których jesteśmy znani, jak żaden inny gatunek w kosmosie. To naprawdę świetne osiągnięcie. Rozwalić własną planetę w imię niekontrolowanej industrializacji, konsumpcji i bogacenia się.

Podczas wspomnianych badań przebadano 13 z 19 subpopulacji niedźwiedzi polarnych na świecie, co stanowi około 80% całkowitej populacji gatunku.

Naukowcy zauważyli, że w przypadku emisji gazów cieplarnianych wg stanu „na dziś” niedźwiedzie polarne będą najprawdopodobniej znajdowane dopiero na Wyspach Królowej Elżbiety leżących na terytorium Kanady – do końca stulecia.

W scenariuszu umiarkowanie złagodzonych emisji szacuje się, że populacje niedźwiedzi polarnych na Alasce i w Rosji załamią się do 2080 roku .

Naukowcy przeprowadzili modelowanie zużycia energii przez niedźwiedzie polarne. Oprócz masy ciała, w celu ustalenia progowej liczby dni, w których mogą przetrwać bez jedzenia, zanim wskaźniki przeżywalności dorosłych i młodych zmniejszą się. Następnie połączyli progi z przewidywaną liczbą dni wolnych od lodu morskiego w przyszłości, aby ustalić, w jaki sposób i gdzie będzie to miało wpływ na populacje Arktyki.

Peter Molnár, biolog i główny autor badania, mówi:

„Nawet w przypadku ograniczenia emisji gazów cieplarnianych niektóre subpopulacje wyginą do końca stulecia, w tym niedźwiedzie polarne w wrażliwych, najbardziej wysuniętych na południe obszarach lodowych zachodniej Zatoka Hudsona, Cieśnina Davisa i południowa Zatoka Hudsona, ale do końca stulecia mielibyśmy znacznie więcej populacji, nawet przy zmniejszonej reprodukcji, w porównaniu ze scenariuszem dotyczącym emisji w dotychczasowym stanie. „

Steven Amstrup, współbadacz badania mówi wprost:

„Skutki, które przewidujemy, prawdopodobnie wystąpią szybciej”

Grupa specjalistów ds. niedźwiedzi polarnych IUCN/SSC szacuje, że na świecie pozostało mniej niż 26 000 niedźwiedzi polarnych, obejmujących 19 różnych subpopulacji zamieszkujących takie miejsca, jak Svaalbard i Norwegia, Kanada i Alaska.
Przyszłość zapowiada się fatalnie, a nic nie wskazuje na to, by ludzkość ograniczała emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Wojny, industrializacja, komercyjne loty kosmiczne powodujące wzrost temperatury przyczyniają się do topnienia morskiej pokrywy lodowej, bez których niedźwiedzie polarne nie są w stanie przeżyć.

Nie łudźmy się, że światowe koncerny wzruszą się rolą jakichś dzikich zwierzątek. Co najwyżej sfinansują istniejące programy przywracające na przykład. niedźwiedzia polarnego naturze.

Authors

  • Przemysław Saracen

    Dziennikarz, pisarz i człowiek pracy najemnej. Autor książki "Dzikie historie: Norwegia". Założyciel i wydawca magazynu "Srebrny Kompas". Autor w serwisie "Posty.pl" oraz współpracownik lokalnego magazynu "Tu Lubin". Finalista polskiej edycji międzynarodowego konkurs scenariuszowego Hartley - Merill utworzonego przez Roberta Redforda. Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

    View all posts
  • Jestem trybikiem w maszynie. Trzeba to piszę, nie piszę to wypoczywam na balkonie, trawie lub w ogrodzie.

    View all posts

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej od Autora