wtorek, 5 grudnia, 2023

Przerażające koszty Ameryki w czasie 20- letniej wojny z terroryzmem. 8 bilionów dolarów i milion ofiar śmiertelnych.

Udostępnij

Instytut Watsona podał przerażające dane związane z inwazją na Afganistan, jaką dokonały Stany Zjednoczone po atakach z 11- ego września 2001 roku. Liczby są przerażające. Koszt wojny z terroryzmem wynosi 8 bilionów (!) dolarów o blisko milion ofiar śmiertelnych.

Projekt „Koszty Wojny” to projekt badawczy Watson Institute for International and Public Affar, który powstał przeszło dekadę temu. Twórcy dokumentu opublikowali wstrząsający raport w przededniu dwudziestej rocznicy ataków terrorystycznych 11- ego września.

Jak mówi pani Catherine Lutz, profesor spraw międzynarodowych i publicznych w instytucie oraz współszefowa projektu mówi:

„Wojna była długa i złożona, przerażająca i nieudana… a wojna trwa w ponad 80 krajach. Pentagon i armia amerykańska pochłonęły teraz zdecydowaną większość federalnego budżetu uznaniowego, a większość ludzi o tym nie wie. Naszym zadaniem, teraz i w przyszłych latach, jest edukowanie opinii publicznej na temat sposobów finansowania tych wojen i skali tego finansowania”.

Skąd wzięła się szokująca suma 8 bilionów dolarów? Są to bezpośrednie koszty wojen prowadzonych po zamach na Nowy Jork i Pentagon. Do tego doliczone fundusze przeznaczone na tzw. operacje zamorskie, fundusze Departamentu Obrony związane z walką z terroryzmem, zwiększony budżet Pentagonu, opieka nad weteranami, wydatki Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, pożyczki przeznaczone na wojny i ich odsetki. Koszty uwzględniają też środki, które administracja prezydenta Bidena przeznaczyła na wojny.

Profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w Bostonie, pani Neta Crawford, obok wspomnianej pani Catherine Lutz współautorka projektu „Koszty Wojny” podkreśla ludzki czynnik amerykańskich ekspedycji:

„ Zgony, które odnotowaliśmy , są prawdopodobnie ogromnym niedoliczeniem prawdziwego żniwa, jakie te wojny pochłonęły w ludzkim życiu. „Bardzo ważne jest, abyśmy właściwie wyjaśnili rozległe i zróżnicowane konsekwencje wielu wojen amerykańskich i operacji antyterrorystycznych od 11 września, kiedy zatrzymujemy się i zastanawiamy nad wszystkimi straconymi życiami”.

Liczba ofiar śmiertelnych, szacowana na 897 000 do 929 000, obejmuje amerykańskich żołnierzy, sojuszniczych bojowników, bojowników opozycji, cywilów, dziennikarzy i pracowników pomocy humanitarnej, którzy zginęli w bezpośrednim wyniku wojny – wyniku ostrzału, czy zamachów bombowych. Niestety badania nie uwzględniają zgonów na wskutek wysiedleni, głodu, czy braku do dostępu wody pitnej.

Raport pojawia się w newralgicznym dla USA momencie, czyli gwałtownego i chaotycznego wycofania się Amerykanów z Afganistanu podbitego przez talibów. Wg „Kosztów Wojny” tylko Afganistan pochłonął 2,3 biliona dolarów. Dziś wydaje się, że ta suma została po prostu wyrzucona w błoto.

Kilka dni temu, 31- ego sierpnia prezydent Joe Biden przytoczył szacunki badaczy projektu. Miało to na celu uświadomienie rodakom bezsensu dotychczasowego pozostawania w Afganistanie.

„Nie mieliśmy już jasnego celu w otwartej misji w Afganistanie” – powiedział Biden. „Po wydaniu ponad 2 bilionów dolarów w Afganistanie koszty, które naukowcy z Brown University oszacowali na ponad 300 milionów dolarów dziennie przez 20 lat – tak, Amerykanie powinni to usłyszeć (…) Odmawiam wysłania synów i córek Ameryki na wojnę, która powinna była zakończyć się dawno temu”.

Joanna Warska
Joanna Warska
Jestem trybikiem w maszynie. Trzeba to piszę, nie piszę to wypoczywam na balkonie, trawie lub w ogrodzie.

Skomentuj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jesteśmy na Instagramie

Error decoding the Instagram API json
Sobótka
zachmurzenie duże
-6.2 ° C
-2 °
-7.7 °
90 %
2.9kmh
95 %
wt.
-2 °
śr.
1 °
czw.
1 °
pt.
-1 °
sob.
1 °

Najnowsze

Zobacz również