Więcej

  Przerażające koszty Ameryki w czasie 20- letniej wojny z terroryzmem. 8 bilionów dolarów i milion ofiar śmiertelnych.

  Instytut Watsona podał przerażające dane związane z inwazją na Afganistan, jaką dokonały Stany Zjednoczone po atakach z 11- ego września 2001 roku. Liczby są przerażające. Koszt wojny z terroryzmem wynosi 8 bilionów (!) dolarów o blisko milion ofiar śmiertelnych.

  Projekt „Koszty Wojny” to projekt badawczy Watson Institute for International and Public Affar, który powstał przeszło dekadę temu. Twórcy dokumentu opublikowali wstrząsający raport w przededniu dwudziestej rocznicy ataków terrorystycznych 11- ego września.

  Jak mówi pani Catherine Lutz, profesor spraw międzynarodowych i publicznych w instytucie oraz współszefowa projektu mówi:

  „Wojna była długa i złożona, przerażająca i nieudana… a wojna trwa w ponad 80 krajach. Pentagon i armia amerykańska pochłonęły teraz zdecydowaną większość federalnego budżetu uznaniowego, a większość ludzi o tym nie wie. Naszym zadaniem, teraz i w przyszłych latach, jest edukowanie opinii publicznej na temat sposobów finansowania tych wojen i skali tego finansowania”.

  Skąd wzięła się szokująca suma 8 bilionów dolarów? Są to bezpośrednie koszty wojen prowadzonych po zamach na Nowy Jork i Pentagon. Do tego doliczone fundusze przeznaczone na tzw. operacje zamorskie, fundusze Departamentu Obrony związane z walką z terroryzmem, zwiększony budżet Pentagonu, opieka nad weteranami, wydatki Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, pożyczki przeznaczone na wojny i ich odsetki. Koszty uwzględniają też środki, które administracja prezydenta Bidena przeznaczyła na wojny.

  Profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w Bostonie, pani Neta Crawford, obok wspomnianej pani Catherine Lutz współautorka projektu „Koszty Wojny” podkreśla ludzki czynnik amerykańskich ekspedycji:

  „ Zgony, które odnotowaliśmy , są prawdopodobnie ogromnym niedoliczeniem prawdziwego żniwa, jakie te wojny pochłonęły w ludzkim życiu. „Bardzo ważne jest, abyśmy właściwie wyjaśnili rozległe i zróżnicowane konsekwencje wielu wojen amerykańskich i operacji antyterrorystycznych od 11 września, kiedy zatrzymujemy się i zastanawiamy nad wszystkimi straconymi życiami”.

  Liczba ofiar śmiertelnych, szacowana na 897 000 do 929 000, obejmuje amerykańskich żołnierzy, sojuszniczych bojowników, bojowników opozycji, cywilów, dziennikarzy i pracowników pomocy humanitarnej, którzy zginęli w bezpośrednim wyniku wojny – wyniku ostrzału, czy zamachów bombowych. Niestety badania nie uwzględniają zgonów na wskutek wysiedleni, głodu, czy braku do dostępu wody pitnej.

  Raport pojawia się w newralgicznym dla USA momencie, czyli gwałtownego i chaotycznego wycofania się Amerykanów z Afganistanu podbitego przez talibów. Wg „Kosztów Wojny” tylko Afganistan pochłonął 2,3 biliona dolarów. Dziś wydaje się, że ta suma została po prostu wyrzucona w błoto.

  Kilka dni temu, 31- ego sierpnia prezydent Joe Biden przytoczył szacunki badaczy projektu. Miało to na celu uświadomienie rodakom bezsensu dotychczasowego pozostawania w Afganistanie.

  „Nie mieliśmy już jasnego celu w otwartej misji w Afganistanie” – powiedział Biden. „Po wydaniu ponad 2 bilionów dolarów w Afganistanie koszty, które naukowcy z Brown University oszacowali na ponad 300 milionów dolarów dziennie przez 20 lat – tak, Amerykanie powinni to usłyszeć (…) Odmawiam wysłania synów i córek Ameryki na wojnę, która powinna była zakończyć się dawno temu”.

  Joanna Warska
  Jestem trybikiem w maszynie. Trzeba to piszę, nie piszę to wypoczywam na balkonie, trawie lub w ogrodzie.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK 🙂 Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Nissan zastępuje NV200 i e-NV200 zupełnie nowym Townstarem, ale obiecuje coś więcej!

  Nissan zaprezentował nową generację lekkich pojazdów użytkowych: zupełnie nowego Townstara. Townstar będzie dostępny zarówno z silnikiem benzynowym ICE, jak i z całkowicie elektryczną opcją BEV. Japoński producent...

  Powstała lista najbogatszych Norwegów. Czterystu z nich jest miliarderami.

  W najnowszym zestawieniu najbogatszych Norwegów skandynawskiego magazynu "Kapital" jest 400 miliarderów. Pod rządami Erny Solberg całkowita wartość majątku 400 najbogatszych Norwegów podwoiła się do poziomu...

  Sierpniowe pożary lasów biją rekordy emisji dwutlenku węgla i przebijają roczną “produkcję” Indii.

  Wszystko idzie ku „najlepszemu”: tylko w wakacje światowe pożary wyemitowały rekordową ilość dwutlenku węgla przekraczając roczną „produkcję” Indii. W zeszłym miesiącu świat ustanowił nowy przerażający...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here