fbpx
piątek, 18 czerwca, 2021
18.7 C
Sobótka

“Życie ponad Ziemią”. Zobacz świetny film pokazujący, jak może wyglądać kolonia na Księżycu!

To tylko czterominutowy film, ale jaki efektowny! Amerykańskie biuro architektoniczne wyprodukowało film będący autorską wizją w pełni funkcjonalnej kolonii na Księżycu. Film był częścią instalacji pokazanej na 17- ej Międzynarodowej Wystawie Architektury Biennale we włoskiej Wenecji.

“Life Beyond Earth” przedstawia realistyczną wizję przyszłej bazy księżycowej. Pochodzące z Chicago biuro architektoniczne Skidmore, Owings & Merrill opracowało ten koncept pod kątem wspomnianego Biennale, którego tematem przewodnim jest odpowiedź na pytanie “Jak będziemy żyć razem”.

Wsparcie techniczne dla projektu zapewnili eksperci z Europejskiej Agencji Kosmicznej i emerytowany astronauta NASA Jeffrey Hoffman, obecnie profesor na Wydziale Aeronautyki i Astronautyki MIT.

Oprócz filmu instalacja zawiera kilka wielkoformatowych modeli fizycznych. Pełniący rolę starszego projektanta w projekcie, Daniel Inocente zapowiada, że projekt:

„może utorować drogę do dalszych multidyscyplinarnych ćwiczeń w Europie, jeśli chodzi o przyszłe koncepcje zrównoważonych siedlisk ludzkich”

Więcej przeczytacie w komunikacie prasowym ESA .

Centralnym elementem projektu jest siedlisko, które może zapoczątkować wczesną kolonię na Księżycu. Jego częściowo nadmuchiwana konstrukcja zapewnia wysoki stosunek objętości do masy. Dzięki temu rozmiar siedliska można zwiększyć się dwukrotnie pod wpływem nadmuchania.

Wznosząca się na prawie cztery piętra konstrukcja zawierałaby elementy rekonfigurowalne, wysokie sufity, klatki schodowe, miejsca pracy, a nawet uchwyty, aby pomóc załodze w pełni wykorzystać warunki niskiej grawitacji na Księżycu.

Konstrukcje mogą być nadmuchiwane na miejscu przez astronautów lub zdalnie za pomocą urządzeń robotycznych sterowanych przez operatorów planowanej stacji kosmicznej Gateway na orbicie księżycowej. Obecny projekt mógł utrzymać czteroosobową załogę przez 300 dni w stosunkowo wygodnych warunkach.

Na filmie można zobaczyć kolonię wzdłuż krawędzi krateru Shackleton, który znajduje się w pobliżu księżycowego bieguna południowego. Ta lokalizacja jest dobrym wyborem, ponieważ zapewniałaby niemal ciągłe światło słoneczne dla energii solarnej, stały widok na Ziemię oraz dostęp do złóż wody schowanych w stale zacienionych obszarach krateru.

Moon Village opiera się na modułowych konfiguracjach struktur nadających się do zamieszkania, zintegrowanych z licznymi systemami, w tym możliwością dokowania, kontrolą środowiska i systemami podtrzymywania życia (ECLSS), sprzętem medycznym, osłoną przed promieniowaniem i innymi krytycznymi funkcjami.

Pojedyncza jednostka oferuje kubaturę mieszkalną netto do 390 metrów sześciennych (13 773 stóp sześciennych) i powierzchnię użytkową netto do 104 metrów sześciennych (1120 stóp sześciennych) rozmieszczoną na wielu poziomach.

Konstrukcja pierwotna jest rzutowana na obwód, maksymalizując funkcje scentralizowanych przestrzeni i zwiększając wolną objętość. Moduły są zaprojektowane tak, aby były ze sobą połączone, umożliwiając bezproblemową mobilność w całej osadzie.

Innowacyjna konstrukcja konstrukcyjna modułów to hybrydowy system sztywno-miękki, składający się z dwóch kluczowych elementów: sztywnej kompozytowej ramy obwodowej i nadmuchiwanej powłoki strukturalnej, która integruje wielowarstwowy zespół z systemem ochrony środowiska.

W przeciwieństwie do innych nadmuchiwanych projektów, które skupiają systemy strukturalne i mechaniczne, rozwiązanie to pozwala na bardziej elastyczną aranżację wnętrza, aby zoptymalizować warunki środowiskowe, dystrybucję i recykling powietrza, widoczność, elastyczność stanowiska pracy i ruch między przestrzeniami.

Wszyscy widzieliśmy już futurystyczne wizje baz księżycowych, ale często się o nich zapomina – głównie dlatego, że nigdy nie są realizowane. Pierwsza kolonia księżycowa może nie wyglądać dokładnie tak, jak ta przedstawiona w nowym filmie, ale ta konkretna wizja wydaje się mieć sens.

Moment również wydaje się odpowiedni, ponieważ nasza cywilizacja w końcu wydaje się gotowa do podjęcia znaczących misji na Księżyc. Wydawałoby się, że szybko zbliża się czas, abyśmy wreszcie stworzyli trwałe osady na naszym naturalnym satelicie.

Zobaczymy co zaproponuje NASA w kontekście projektu Artemis.

Joanna Warska
Jestem trybikiem w maszynie. Trzeba to piszę, nie piszę to wypoczywam na balkonie, trawie lub w ogrodzie.

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zobacz również

Jak się robi banknoty w Norwegii czyli kulisy powstania 50 koron

Historię wymiany banknotów w Norwegii przedstawiłem w TYM wpisie. Dziś zajmijmy się tym, co kryje się za poszczególnymi banknotami,...

“Szkoła Latania”. Kajko, Kokosz, latający kufer i najlepsze co trafiło się w polskim komiksie: Zbójcerze!

Choć formalnie minął rok, w świecie Kajka i Kokosza minęło sporo czasu. Może nawet lat. Mirmił prawie...

“The Honourable Woman”. Wspaniały dramat z polityką i służbami specjalnymi w tle

Życie w cieniu znanych rodziców to ciężka sprawa. Co jednak powiedzieć, gdy dziecko chce wyjść z cienia...

Gwiazdki Michelin. Miały zachęcać do kupna opon i podróżowania, skończyły jako wyrocznia świata gastronomii.

Możesz mieć brzydką restaurację i niewyprasowanego kelnera, ale szczycić się trzema gwiazdkami Michelin. Możesz mieć najnowocześniejszy wystrój,...

“Fargo”. Jeśli uwielbiasz Waltera White`a, ten serial jest dla ciebie!

Umówmy się, że współczesną erę seriali możemy podzielić na tę sprzed „Breaking Bad” i tę po niej....
Sobótka
bezchmurnie
18.7 ° C
21 °
16 °
80 %
2.7kmh
1 %
pt
29 °
sob
30 °
nie
29 °
pon
26 °
wt
20 °

Podróżujemy

FotoStory. “Skrap czyli naklejka w rytmie hygge” [005]

Skrap to coś w rodzaju złomu, takich odpadków. Określenie to jest chyba bardziej popularne przy określeniu zestawów elementów, z których możesz składać dowolne kompozycje,...

Srająca świnia w środku banku, czyli Norwegia bije kolejny rekord!

Gdybyś spytał/a mnie, co określa Norwegię, kiedyś zapewne opowiadałbym Ci o otwartości, Vinmonopolecie, gadulstwie i samochodach elektrycznych. Jednak gdybym miał dziś określić krainę fjordów, użyłbym dwóch słów....

Środkowa Norwegia. Tam, gdzie hodują łososie, czyli Hitra i Froya

Mieliśmy jechać tylko na Hitrę, ale dobrze, że koniec końców wylądowaliśmy na Froyi. Ale do rzeczy. [youtube https://www.youtube.com/watch?v=eRLP8fPG3J4] Hitra to wyspa i towarzyszące jej wysepki leżące...

Srebrny Łoś, czyli norweskie dziwactwo wzdłuż jednej z głównych dróg kraju.

Przy drodze stoi sobie łoś. Jest wielki, lśniący i odbija od siebie wszystko, co znajdzie się w jego zasięgu. Stoi sobie na placu piknikowym...

Przygotuj miejsce na paszport szczepionkowy. Bez niego zapomnij o swobodnym podrożowaniu.

Branża turystyczna jest jedną z najbardziej dotkniętych przez pandemię nie dziwi więc fakt, że poszukiwane są w niej rozwiązania mające ożywić ten sektor gospodarki....