poniedziałek, 28 kwietnia, 2025
Wesprzyj nas!
Lato 2025

Najnowsze

wesprzyj

album fotograficzny

powiązane

Wylesianie Amazonii osiąga kolejny, niespotykany rekord!

Wylesianie Amazonii wzrosło o 11% w porównaniu z poprzednim rekordowym rokiem. Od stycznia wykarczowano prawie 4000 kilometrów kwadratowych lasów.

W zeszłym miesiącu z największego na świecie lasu deszczowego wykarczowano obszar prawie trzy razy większy od Sao Paulo – największego miasta Brazylii. Ale czerwiec był tylko jednym z czterech miesięcy, w których tempo wylesiania osiągnęło rekordowy poziom w tym roku, jak podaje, według systemu alarmowego brazylijskiego Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE).

Amazoński las deszczowy zapewnia jedną z największych usług dla planety, pochłaniając i przechowując dwutlenek węgla z atmosfery. Jednak dziesięciolecia trwałego wylesiania na dużą skalę przekształciły las w źródło węgla, ponieważ ilość gazów emitowanych podczas wycinki drzew nie jest znacznie wyższa niż ilość, którą pochłaniają. Według badania opublikowanego w Nature z 2021 r. las emituje około miliarda ton dwutlenku węgla rocznie, co odpowiada rocznym emisjom emitowanym przez piąty co do wielkości truciciel na świecie, Japonię. Krótko mówiąc dżungla amazońska zaczyna emitować więcej dwutlenku węgla niż sama go pochłania.

Las jest także domem dla ponad 40 000 roślin i ponad 4000 gatunków zwierząt, w tym 3000 ryb słodkowodnych (większość z nich znanych jest doskonale naszym akwarystom), tysięcy ptaków i motyli oraz ssaków. Niestety wylesianie ponad miarę oraz wzmagające się pożary powstałe nie tylko na wskutek zmian klimatycznych, ale celowo podpalanych przez hodowców bydła bezpowrotnie likwiduję wiele ważnych i rzadkich gatunków fauny i flory. Cóż, szóste wymieranie gatunków, to nasza rzeczywistość, prawda?

Od kiedy prezydentem Brazylii został Bolsonaro wylesianie amazońskiej dżungli gwałtownie wzrosło. Prezydent, często określany mianem „najgroźniejszego na świecie klimatycznego negacjonisty”, zmniejsza budżet organów ścigania, odpuszcza grzywny za nielegalne wylesianie i anuluje przepisy ograniczające wycinkę lasów .

Istnieją jednak głosy, że polityka środowiskowa Brazylii może stać się orężem w zbliżającej się kampanii wyborczej. W październiku odbędą się wybory prezydenckie, w trakcie których obecny prezydent będzie ubiegał się o reelekcję. Na jego szczęście lub nieszczęście jednym z kandydatów będzie lewicowy Luiz Inacio Lula da Silva, były prezydent, który chce wrócić na polityczny szczyt.

W zeszłym tygodniu Lula ogłosił zamiar powołania specjalnego wysłannika ds. klimatu, który miałby między innymi opracować odbudowę amazońskiej dżungli.

Naukowcy ostrzegają, że intensywna wycinka lasu i jego wypalenia przekształcające dżunglę w pastwiska i obszary rolnicze, a nawet przestrzenie pod wydobycie złóż kopalnych zamieniają glebę dosłownie w pustynię zubażając ją i przyczyniając się do pustynnienia klimatu oraz pożarów. Sprzyjają temu pozostałe w glebie suche pnie, materiał roślinny i inny materiał organiczny.

Jak dowodzi INPE, pożary w Amazonii wzrosły o 18%, a najbliższe miesiące znaczyć będą kolejne rekordy.

Autor

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej od Autora