More

  Środkowa Norwegia. Tam, gdzie hodują łososie, czyli Hitra i Froya

  Mieliśmy jechać tylko na Hitrę, ale dobrze, że koniec końców wylądowaliśmy na Froyi. Ale do rzeczy.

  Hitra to wyspa i towarzyszące jej wysepki leżące jakieś ok. 150 km od Trondheim. Wyspa słynie z piękna ogólnego, ale to nie dziwne w przypadku Norwegii i dzikiej natury.

  Dwa lata wcześniej, gdy byłem tam zimą ujrzałem nisko lecącą nade mną parę orłów. Potężnych! Mówię wam, niesamowite przeżycie. W ogóle Hitra zimą to obraz równy temu, jaki widzicie w amerykańskich filmach rozgrywających się „zimą nigdzie”. Samoobsługowa stacja benzynowa, z której zwisają metrowej długości sople, buchające z nosa kłęby pary i zamarzające natychmiast wąsy. Drogi nieodśnieżone.

  I szczegół – blisko 6 kilometrowy tunel pod fjordem. Wjeżdżasz w niego i jedziesz stromo w dół. Jeśli droga nie jest zmrożona masz szczęście. Bo potem musisz jechać stromo w górę. Szczęścia życzę, albo opon z kolcami, które są w Norwegii normą i chyba jedynym sposobem na bezpieczną jazdę zimą.

  Zanim wjedziesz do tunelu rozejrzyj się wokół siebie, a na pewno spójrz w prawo, na fjord. Zobaczysz tam unoszące się na wodzie okręgi. Są to farmy łososi, które dopiero po półtora roku od narodzin nadają się do drogi na stół.

  Latem Hitra jest równie piękna i pełna dorszy. To znaczy była, bo od kiedy Niemcy zaczęli przyjeżdżać tu swoimi chłodniami na kołach, populacja tej ryby drastycznie zmalała, ale to nie znaczy, że nie złowisz dorsza długości ręki. Spokojnie. Jest go po prostu mniej. Są tu również wielkie meduzy o przyjemnym, miękkim dotyku. Jeśli postarasz się, złowisz nawet kraby, ale z tym mogą być problemy.

  Możesz też wynająć o tubylców łódź motorową, ale to już gdzieś tak od kwietnia.

  Są tacy, którym udaje się złowić halibuta; wielką rybę przypominającą płaszczkę, szarą w takie pomarańczowawe plamy. Walka z halibutem przypomina walkę o życie, dlatego nie dziw się, gdy wędkarz, który zdobył takie trofeum chodzi dumny jak paw i po raz setny opowiada historię walki z tym „potworem”.

  Wspomniałem o Froji. To sąsiadująca z Hitrą wyspa, na którą możesz dostać się niewiele krótszym tunelem, niż na Hitrę. Pojechaliśmy tam, bo chcieliśmy złapać zachód słońca. Niestety chmury pokrzyżowały nam ten plan, ale w zamian za to trafiliśmy do niewielkiego portu rybackiego, które możecie zobaczyć w powyższym filmie.

  Hitra i Froya to ucieczka od cywilizacji. Obcowanie z dziką naturą, jeleniami pasącymi się tuż przy drodze, obserwowanie majestatycznych skał, znikających na horyzoncie łodzi, czy proste gapienie się przed siebie… Orły… To są właśnie te detale, które nadają życiu smak.

  Tekst i zdjęcia: Przemek Saracen & Anna Dobrowolska

  Najnowsze Wpisy

  Bóbr, czyli najlepszy Bob Budowniczy w świecie zwierząt

  Nie ma chyba w świecie zwierząt genialniejszego budowniczego niż bóbr. Jest nie tylko świetnym konstruktorem, inżynierem budowlanym, ale też architektem krajobrazu. Jego tamy i...

  Narodziny kolejnego manata we wrocławskim ZOO!

  Po niespełna trzech miesiącach od narodzin manata Ambrożego wrocławskie zoo świętuje narodziny kolejnego osobnika. Tym samym w trzy lata zoo dochowało się aż czterech...

  Zalew Sulistrowicki. Kameralne miejsce spotkań tuż nad Ślężą

  Zalew Sulistrowicki nie jest co prawda takim olbrzymem jak Zalew Mietkowski i liczy tylko 6 hektarów powierzchni. Tyle co nic. Jest za to starszy...

  Zostań dyrektorem lotów NASA!

  Zapowiedziana przez Donalda Trumpa misja na Księżyc zaczyna nabierać realnych kształtów. Wszystko wskazuje na to, że Amerykanie faktycznie chcą postawić bazę na Srebrnym Globie,...

  Jesień na Sycylii potrafi być przepiękna!

  To jedno z tych miejsc, z których trudno nie wrócić oczarowanym. Turkusowe zatoki z przejrzystą wodą zachęcają do kąpieli, restauracje oferują wspaniałą włoską kuchnię...

  Powiązane Wpisy

  Skomentuj używając swojego konta na Disqus, Facebooku, G+ lub korzystając z tradycyjnego systemu komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Leave A Reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Stay on op - Ge the daily news in your inbox