sobota, 18 maja, 2024
15.7 C
Sobótka

Zwiedzacie Wawel? Uważajcie na tego naciągacza!

Zamierzacie zwiedzić Wawel, a w szczególności jego Katedrę? Uważajcie na naciągaczy podających się za licencjonowanych przewodników, którzy w okazyjnej cenie oprowadzą was po tym unikalnym miejscu.

Stoją przy bramie wejściowej i obserwują zgromadzonych w ogromnych kolejkach do kasy turystów. Następnie podchodzą do ludzi proponując niezwykłą okazję polegającą na grupowym zwiedzaniu Katedry w niezwykle korzystnej cenie. Roztaczając przez naiwnymi turystami opowieści dotyczących zwiedzania obiektu wykorzystuje ich niewiedzę, ogromne kolejki do kas oraz niepewność czy uda się w ogóle dostać bilet osiągają swój cel.

Musicie bowiem wiedzieć, że w przypadku zwiedzania Wawelu istnieje dzienny limit wejść. I jeśli wcześniej nie zarezerwujecie biletu wstępu na konkretny termin, to stojąc w kolejne nie macie żadnej gwarancji, że uda wam się nabyć wejściówkę do np. zbrojowni.

I to właśnie wykorzystują naciągacze. Jak to wygląda w praktyce? Z kilku źródeł wiemy, że wygląda to następująco:

Wchodzisz na Wawel. Stajesz w kolejce, która zwykle jest długa i liczy nawet kilkadziesiąt metrów. Docierają do ciebie głosy, że już nie ma biletów na zwiedzanie komnat, dla których przyjechałeś. Mielesz w ustach przekleństwo i zastanawiasz się co robić. Na pewno wiesz, że następnym razem zamówisz bilety w internecie. Ok, ale jesteśmy tu i teraz, a “zwiedzanie musi być odbyte”.

I w tym momencie podchodzi do ciebie mężczyzna. Schludnie ubrany, z identyfikatorem zawieszonym na szyi. W pięknych słowach roztacza przed wami wizję zwiedzania (w tym konkretnym przypadku) Katedry Wawelskiej. Mało tego, okazuje się, że nie musisz stać w kolejce a na dodatek masz gwarancję, że NA PEWNO zwiedzisz to miejsce. I to za jedyne 50 zł od osoby.

Oczywiście zdajesz sobie sprawę i niejednokrotnie czytałeś o tym, że przewodnicy dorabiają sobie na boku i zgadzasz się na to. Zwłaszcza, że “przewodnik” faktycznie wprowadza cię do Katedry, rzeczowo i ciekawie opowiada o atrakcjach i oprowadza po najznamienitszych miejscach Katedry.

 

I wszystko byłoby ok, gdyby nie to, że już po wszystkim okazuje się, że bilet kosztował 14 zł. Dodajmy, bilet normalny. Naciągacz oferuje to samo w cenie 50 zł!

Nie chciało mi się wierzyć w takie opowieści, lecz zbyt dużo osób opowiedziało mi na temat tego procederu. Oto co dziś wiemy na ten temat:

Na terenie Wawelu działają naciągacze żerujący na niewiedzy i chaosie organizacyjnym gospodarzy obiektu. Naciągacze podają się za licencjonowanych przewodników z kilkudziesięcioletnim stażem.

Wiemy też, jak wygląda przykładowy naciągacz. Jeśli znajdziecie się na Wawelskim Wzgórzu unikajcie go jak ognia lub zgłoście obsłudze obiektu:

Oczywiście skontaktowałem się w tej sprawie z przedstawicielami Katedry Wawelskiej, której przekazałem informacje dotyczącej zaistniałej sytuacji oraz przesłałem sugestie dotyczące eliminowania naciągaczy, np. wyróżniające się jednolite dla wszystkich przewodników elementy ubioru. Niestety odpowiedź Katedry można skwitować w ten sposób:

 

 

Top Tygodnia

Psycholog radzi: nie musisz wszystkiego kontrolować. Naucz się odpuszczać.

Dobre 15 lat temu, gdy byłam mamą raczkującego berbecia,...

“Rozróby i romanse”. Egmont przywraca do życia trupa. Ależ oni rozrabiają!

„Rozróby i romanse” to zbiór siedmiu nowelek rozgrywających się...

Florencja Północy, perła baroku, stolica kultury i wolności. Drezno. [76 zdjęć]

Florencja Północy, miasto baroku, kolebka kultury. Przepiękna starówka i...

Joe Metheny. Zabójca, który robił ze swoich ofiar hamburgery

Ta historia jest zbyt fantastyczna, by była prawdziwa, a...

Co to jest fagbrev i jak go otrzymać?

Kiedy jeszcze pracowałem w Norwegii znajomi z Polski prosili...

Zobacz koniecznie

Fundacje rodzinne nie unikną płacenia podatków. To już jasne.

W ostatnim czasie toczyła się publiczna dyskusja wokół tego,...

Norwegia przyśle nam 24 mld sześcienne gazu. Jest porozumienie.

Umowa została zawarta pomiędzy norweskim koncernem Equinor (były Statoil)...
00:01:43

Polscy X- Meni? Zobacz plakat nowej polskiej superprodukcji

Już 10 maja kinami zawładną „Supersiostry” – pełen widowiskowych...
00:09:13

Putin wprowadza na front superdziało zdolne przenosić broń chemiczną!

Rosyjski producent czołgów Uralwagonzawod ogłosił na swoim koncie VK...

Norwegowie odkrywają największe złoża gazu. To jedno z największych złóż w historii.

Gdyby szacunki się potwierdziły, odkrycie to mogłoby dorównać największemu...
Tylko na Wakacje.pl

Powiązane

Popularne Kategorie