Więcej

  Zwiedzacie Wawel? Uważajcie na tego naciągacza!

  Zamierzacie zwiedzić Wawel, a w szczególności jego Katedrę? Uważajcie na naciągaczy podających się za licencjonowanych przewodników, którzy w okazyjnej cenie oprowadzą was po tym unikalnym miejscu.

  Stoją przy bramie wejściowej i obserwują zgromadzonych w ogromnych kolejkach do kasy turystów. Następnie podchodzą do ludzi proponując niezwykłą okazję polegającą na grupowym zwiedzaniu Katedry w niezwykle korzystnej cenie. Roztaczając przez naiwnymi turystami opowieści dotyczących zwiedzania obiektu wykorzystuje ich niewiedzę, ogromne kolejki do kas oraz niepewność czy uda się w ogóle dostać bilet osiągają swój cel.

  Musicie bowiem wiedzieć, że w przypadku zwiedzania Wawelu istnieje dzienny limit wejść. I jeśli wcześniej nie zarezerwujecie biletu wstępu na konkretny termin, to stojąc w kolejne nie macie żadnej gwarancji, że uda wam się nabyć wejściówkę do np. zbrojowni.

  I to właśnie wykorzystują naciągacze. Jak to wygląda w praktyce? Z kilku źródeł wiemy, że wygląda to następująco:

  Wchodzisz na Wawel. Stajesz w kolejce, która zwykle jest długa i liczy nawet kilkadziesiąt metrów. Docierają do ciebie głosy, że już nie ma biletów na zwiedzanie komnat, dla których przyjechałeś. Mielesz w ustach przekleństwo i zastanawiasz się co robić. Na pewno wiesz, że następnym razem zamówisz bilety w internecie. Ok, ale jesteśmy tu i teraz, a “zwiedzanie musi być odbyte”.

  I w tym momencie podchodzi do ciebie mężczyzna. Schludnie ubrany, z identyfikatorem zawieszonym na szyi. W pięknych słowach roztacza przed wami wizję zwiedzania (w tym konkretnym przypadku) Katedry Wawelskiej. Mało tego, okazuje się, że nie musisz stać w kolejce a na dodatek masz gwarancję, że NA PEWNO zwiedzisz to miejsce. I to za jedyne 50 zł od osoby.

  Oczywiście zdajesz sobie sprawę i niejednokrotnie czytałeś o tym, że przewodnicy dorabiają sobie na boku i zgadzasz się na to. Zwłaszcza, że “przewodnik” faktycznie wprowadza cię do Katedry, rzeczowo i ciekawie opowiada o atrakcjach i oprowadza po najznamienitszych miejscach Katedry.

   

  I wszystko byłoby ok, gdyby nie to, że już po wszystkim okazuje się, że bilet kosztował 14 zł. Dodajmy, bilet normalny. Naciągacz oferuje to samo w cenie 50 zł!

  Nie chciało mi się wierzyć w takie opowieści, lecz zbyt dużo osób opowiedziało mi na temat tego procederu. Oto co dziś wiemy na ten temat:

  Na terenie Wawelu działają naciągacze żerujący na niewiedzy i chaosie organizacyjnym gospodarzy obiektu. Naciągacze podają się za licencjonowanych przewodników z kilkudziesięcioletnim stażem.

  Wiemy też, jak wygląda przykładowy naciągacz. Jeśli znajdziecie się na Wawelskim Wzgórzu unikajcie go jak ognia lub zgłoście obsłudze obiektu:

  Oczywiście skontaktowałem się w tej sprawie z przedstawicielami Katedry Wawelskiej, której przekazałem informacje dotyczącej zaistniałej sytuacji oraz przesłałem sugestie dotyczące eliminowania naciągaczy, np. wyróżniające się jednolite dla wszystkich przewodników elementy ubioru. Niestety odpowiedź Katedry można skwitować w ten sposób:

   

   

  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Norweski budżet na 2022. W górę tytoń, paliwo i alkohol.

  W przedłożonym projekcie budżetu państwa na 2022 rok norweski rząd planuje zmiany w podatkach. Wyglądają one następująco: Podatki od alkoholu wzrastają o około 1,3 proc. Dodatkowo,...

  Teleskop Hubble`a uchwycił przepiękne kosmiczne potwory!

  Teleskop Hubble`a wciąż zadziwia kosmicznymi fotografiami. Tym razem otrzymaliśmy niesamowicie plastycznie wyglądającą masę gazu i pyłu. Jest to pozostałość po supernowej, oznaczonej jako N63A. Supernowa...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here