More

  NASA sfotografowała przepięknego kosmicznego “motyla”.

  To, co wygląda jak czerwony motyl w kosmosie, jest w rzeczywistości żłobkiem dla setek młodych gwiazd, ukazanych na zdjęciu w podczerwieni z Kosmicznego Teleskopu Spitzera NASA. Oficjalnie nazwany W40 motyl jest mgławicą – gigantycznym obłokiem gazu i pyłu w kosmosie, w którym mogą powstawać nowe gwiazdy. 

  „Skrzydła” motyla to gigantyczne bąble gorącego, międzygwiazdowego gazu, wyrzucane z najgorętszych i najbardziej masywnych gwiazd w tym regionie.

  Materiał tworzący skrzydła W40 został wyrzucony z gęstej gromady gwiazd leżącej pomiędzy skrzydłami na zdjęciu. Najgorętsza, najmasywniejsza z tych gwiazd, W40 IRS 1a, leży blisko środka gromady gwiazd.

  W40 znajduje się około 1400 lat świetlnych od Słońca, mniej więcej w tej samej odległości co dobrze znana mgławica Oriona, chociaż na niebie obie są oddalone od siebie o prawie 180 stopni. 

  Przemek Saracen
  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Najnowsze

  Jesteśmy na Insta

  Zobacz również

  Powiązane materiały