poniedziałek, 17 marca, 2025

Wspieraj Autora na Patronite

Lato 2025

Najnowsze

album fotograficzny

powiązane

Najpiękniejsze wyspy Chorwacji. Sprawdź, którymi kraj chwali się najbardziej.

Chorwacja to nie tylko piękne wybrzeże Adriatyku w lądowej części kraju, ale też ponad tysiąc wysp i wysepek. Nie wszystkie są zamieszkane, mimo to są magnesem przyciągającym turystów.

Dziękujemy, że nas czytasz! Będziemy ogromnie wdzięczni, jeśli zdecydujesz się wesprzeć Srebrny Kompas na Zrzutce! Dziękujemy! 

Chorwackie serce, wyspa Galešnjak

Czy wiecie, która z chorwackich wysp należy do grona najbardziej znanych? Wcale nie chodzi o Krk, czy Hvar, na który każdego roku przyjeżdżają tysiące turystów, a o maleńki Galešnjak położony w Kanale Pašmańskim. Skąd ta popularność? – wynika z nietypowego kształtu. Dzięki temu, że przypomina serce, stał się symbolem Chorwacji wykorzystywanym chętnie w reklamie.

Po raz pierwszy na mapach świata wyspa została uwzględniona 200 lat temu, a jej opisaniem zajęli się kartografowie Napoleona. Jednak to nie eksperci od geografii rozsławili ją na całym świecie, tylko Google Earth, który w 2008 roku umieścił ją na liście nietypowych miejsc przyrodniczych Chorwacji. Z kolei magazyn Forbes uznał, że jest to jedno z najbardziej romantycznych miejsc na świecie, idealne na spędzenie z drugą połówką Dnia Zakochanych.

Dziś wyspa jest niezamieszkana, ale 7 tysięcy lat temu sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. Między Galešnjakiem i znajdującą się nieopodal wyspą Ričul zbudowana została kamienna konstrukcja. Jak twierdzą badacze z Uniwersytetu Zadarskiego, jest to najstarsza podwodna budowla w tej części Adriatyku pochodząca z okresu między 6100 a 5400 rokiem p.n.e.

Zobacz również: „Największe atrakcje Dubrownika”

Jeśli myślicie, że w Chorwacji bije tylko jedno serce, to jesteście w błędzie. Podobny kształt co Galešnjak mają jeszcze inne wysepki znajdujące się w okolicy Zadaru. Są to Rončić, Mrtonjak i Lisac. 

Wyspa o kształcie ryby, Gaz

Nietypową linią brzegową może poszczycić się z kolei Gaz. Wyspa w kształcie ryby znajduje się na terenie Parku Narodowego Brijuni u południowo-zachodnich wybrzeży Półwyspu Istria. To właśnie dlatego ten symbol znajdziemy w logo parku. Jeśli zdecydujecie się ją odwiedzić, zobaczycie tam pozostałości budynku ze zbiornikiem na wodę, który otaczają ruiny suchego kamiennego muru – suhozidu o wymiarach 80×70 m i wysokości 4 m. Pozornie zwyczajna pamiątka po dawnych czasach, w rzeczywistości to cenny zabytek wpisany w 2018 roku na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Technika budowania suhozidów polega na układaniu murów z kamienia bez wykorzystania zaprawy czy innych spoiw – niekiedy w tym celu używana była sucha ziemia. Takie konstrukcje miały zapobiegać tworzeniu się osuwisk, były też wyznacznikiem granic działek i chroniły rośliny przed burą, czyli silnym wiatrem.

Wyspa Baljenac

Jeśli chcielibyście zobaczyć więcej przykładów tego typu budowli, wybierzecie się na inną wysepkę – tym razem zabieramy was w okolice Sybenika. Chodzi o Baljenac, który oglądany z powietrza wygląda jak olbrzymi odcisk palca i to z widocznymi liniami papilarnymi!

Autor

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne