wtorek, 29 kwietnia, 2025
Wesprzyj nas!
Lato 2025

Najnowsze

wesprzyj

album fotograficzny

powiązane

Hamas. Wszystko co musicie wiedzieć o organizacji, z którą Izrael prowadzi wojnę

Od kilku dni światem wstrząsają informacje dotyczące regularnej wojny pomiędzy państwem Izrael a organizacją terrorystyczną Hamas. Tylko czym właściwie ona jest? Co za nią stoi i o co w niej chodzi? Poniżej staramy udzielić informacje na temat tej grupy.

1. Kiedy powstał Hamas?

Jako organizacja Hamas został stworzony głównie przez przywódcę religijnego Ahmeda Yassina i został założony w 1987 r. w środku narastającego konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Powstała w opozycji do Organizacji Wyzwolenia Palestyny , grupy socjalistycznej i nacjonalistycznej kierowanej przez Jasera Arafata, która dotychczas była prawowitą władzą wśród Palestyńczyków. Założyciele Hamasu uważali, że OWP nie broni odpowiednio interesów narodu palestyńskiego i że poddaje się temu, co uważali za izraelską strategię okupacji terytorium palestyńskiego.

2. Jaka jest ideologia Hamasu?

Ideologia Hamasu łączy nacjonalizm i polityczny islamizm Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie . Pod względem religijnym są salafitami, co oznacza, że ​​wyznają ścisłą interpretację islamu. Dlatego dążą do państwa palestyńskiego rządzonego przez islamskie prawo szariatu.

3. Jakie są cele Hamasu?

Hamas wyraźnie dąży do ustanowienia państwa palestyńskiego. Wątpliwości budzi terytorium, na którym przewiduje się utworzenie państwa, ponieważ początkowo wzywano do zajęcia przez państwo palestyńskie Zachodniego Brzegu, Gazy i przestrzeni zajmowanej obecnie przez państwo Izrael. W rzeczywistości gwałtownie sprzeciwiali się porozumieniom pokojowym z Oslo z 1993 r. pomiędzy Organizacją Wyzwolenia Narodowego Palestyny ​​a Państwem Izrael. W związku z tym początkowo odmówili przyłączenia się do Autonomii Palestyńskiej, która zaczynała zyskiwać międzynarodowe – choć nie jednomyślne – uznanie za prawowitą władzę palestyńską i wzór przyszłego państwa palestyńskiego.

4. Czy Hamas uznaje Izrael?

Chociaż publiczne oświadczenia przywódców Hamasu są różne, zaprzeczanie przez nich legitymizacji państwa Izrael jest stałym punktem tarć w regionie.

5. Jakie są metody Hamasu?

Podejście przyjęte przez Hamas do osiągnięcia swoich celów politycznych łączy mobilizację społeczną, organizację polityczną i negocjacje oraz użycie przemocy. Dlatego też Hamas jest zwykle uważany za ugrupowanie dżihadystyczne, biorąc pod uwagę, że nie wyklucza przemocy jako strategii politycznej służącej realizacji swoich celów.

Jej sposób działania wymaga dodatkowego wyjaśnienia. Hamas nie jest zwyczajną grupą dżihadystów, taką jak Al-Kaida czy Państwo Islamskie, która niemal wyłącznie opowiada się za walką zbrojną. Hamas, podobnie jak Bractwo Muzułmańskie w Egipcie , jest otwarty na możliwość użycia przemocy jako strategii towarzyszącej negocjacjom politycznym. Może zatem startować w wyborach i zasiadać przy stołach negocjacyjnych, a także planować i przeprowadzać akcje terrorystyczne przeciwko ludności cywilnej i wojsku, takie jak te rozpoczęte w ubiegły weekend.

6. Czy są grupą terrorystyczną?

Samo etykietowanie Hamasu jako grupy terrorystycznej jest nieco problematyczne. Choć społeczność międzynarodowa, reprezentowana przez organy międzynarodowe, podjęła wysiłki w celu uprzedmiotowienia i opracowania rygorystycznej taksonomii terroryzmu , taka klasyfikacja nadal stwarza pole do dwuznaczności.

ONZ wraz z Unią Europejską, USA, Kanadą, Japonią, Australią, Paragwajem, Organizacją Państw Amerykańskich i Egiptem obecnie uznają Hamas za organizację terrorystyczną . Jednak inne kraje, w tym Szwajcaria, Norwegia, Rosja, Brazylia, Turcja i Chiny, tego nie robią .

Tę anomalię w zakresie uznania można lepiej wyjaśnić, jeśli weźmiemy pod uwagę poprzedni punkt: Bractwo Muzułmańskie w Egipcie , które jest obecnie zdelegalizowane, również w różnych okresach i w oczach różnych podmiotów było uznawane za legalny i uprawniony ruch polityczny.

7. Czy Hamas jest ruchem politycznym?

Hamas słusznie uważa się za ruch polityczny. Rzeczywiście zaapelowała do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o usunięcie Hamasu z unijnej listy grup terrorystycznych, na której została umieszczona w 2001 r. W 2014 r. Trybunał tymczasowo nalegał, aby UE usunęła Hamas z listy, chociaż ostatecznie w 2019 r. podjął decyzję, że powinien pozostać na liście, co oznacza, że ​​w związku z tym może w dalszym ciągu zamrażać swoje aktywa.

W Palestynie Hamas również działał jako partia polityczna. Sytuacja ta osiągnęła punkt kulminacyjny w 2006 r., kiedy w wyborach w Palestynie wystartowali przeciwko drugiej, bardziej świeckiej, głównej partii, Al-Fatah, i zwyciężyli absolutną większością głosów. Społeczność międzynarodowa nie uznała jednak wyników wyborów i nastąpił kolejny poważny kryzys wewnętrzny, który nie został jeszcze w pełni rozwiązany i spowodował, że Al-Fatah przejął władzę na Zachodnim Brzegu, a Hamas de facto w Gazie .

Choć w 2017 r. Hamas ponownie przyjął Autonomię Palestyńską jako organ zarządzający w Gazie, jego wpływ na region, w którym stłoczone jest ponad dwa miliony ludzi, pozostaje decydujący.

Wniosek

Kontrola terytorium palestyńskiego sprawowana przez Autonomię Palestyńską (uznawany na arenie międzynarodowej rząd palestyński) jest zatem ogólnie fragmentaryczna. Do tego możemy dodać, że Hamas, de facto władcy Gazy, opowiadał się za użyciem przemocy i nie uznał legitymacji Państwa Izrael (chociaż w 2008 roku rzeczywiście podnosił możliwość zawarcia rozejmu, jeśli Izrael wycofa się na terytorium, które okupował w 1967 ).

Połączenie tych dwóch czynników stanowi podstawę argumentu, którego Izrael używa do uzasadnienia twardej polityki izolowania i blokady , której ten region doświadcza od dziesięcioleci, polityki, która w zeszłym tygodniu niepokojąco i niepokojąco nasiliła się w odwecie za Hamas „akcję terrorystyczną”.

Sergio García Magariño. Investigador de I-Communitas, Instytut Zaawansowanych Badań Społecznych, Universidad Pública de Navarra

Autor

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej od Autora