Więcej

  Uśmiech! Dziękuję. Teleskop Hubble sfotografował niezwykłą spiralną galaktykę. Zobacz!

  Niemiecki astronom Wilhelm Tempel odkrył galaktykę NGC 2336 w 1876 roku. Dokonał tego za pomocą malutkiego, niespełna trzydziestocentymetrowego teleskopu. Lata później supernowoczesny Kosmiczny teleskop Hubble przesłał ludzkości zdjęcie tej niezwykłości.

  NGC 2336 znajduje się około 100 milionów lat świetlnych od nas i znajduje się w północnej konstelacji Camelopardalis (która przedstawia żyrafę). NGC 2336, ze swoimi ośmioma widocznymi ramionami spiralnymi, mierzy około 200 lat świetlnych średnicy. Natomiast Droga Mleczna – kolejna galaktyka spiralna – ma około połowę mniejszą i mierzy 105 000 lat świetlnych średnicy.

  Gigantyczna galaktyka jest wypełniona młodymi gwiazdami, które pojawiają się na niebiesko, podczas gdy starsze gwiazdy, wiele w centrum, świecą na czerwono.

  Co ciekawe, NGC 2336 wytworzyła widzialną supernową, którą astronomowie wykryli 16 sierpnia 1987 roku. Później ustalono, że jest to supernowa typu 1a, w której eksplodującym członkiem pary podwójnej jest biały karzeł.

  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK 🙂 Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Nissan zastępuje NV200 i e-NV200 zupełnie nowym Townstarem, ale obiecuje coś więcej!

  Nissan zaprezentował nową generację lekkich pojazdów użytkowych: zupełnie nowego Townstara. Townstar będzie dostępny zarówno z silnikiem benzynowym ICE, jak i z całkowicie elektryczną opcją BEV. Japoński producent...

  Powstała lista najbogatszych Norwegów. Czterystu z nich jest miliarderami.

  W najnowszym zestawieniu najbogatszych Norwegów skandynawskiego magazynu "Kapital" jest 400 miliarderów. Pod rządami Erny Solberg całkowita wartość majątku 400 najbogatszych Norwegów podwoiła się do poziomu...

  Sierpniowe pożary lasów biją rekordy emisji dwutlenku węgla i przebijają roczną “produkcję” Indii.

  Wszystko idzie ku „najlepszemu”: tylko w wakacje światowe pożary wyemitowały rekordową ilość dwutlenku węgla przekraczając roczną „produkcję” Indii. W zeszłym miesiącu świat ustanowił nowy przerażający...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here