Więcej

  “Niesamowity Szerlok Worms i niebieskie monstrum”. Niezwykła historia niezwykłego robaka i jego gadziego asystenta.

  Łukasz Auguścik napisał i narysował ni to komiks ni to ilustrowaną bajkę. Taką dziwaczną opowieść, która – o dziwo – działa! Powstał całkiem przyjemny tytuł. Charakterystycznie narysowany, troszkę absurdalnie opowiedziany, przystępny dla dzieci, ale i dorosłych. I co ważne – jest eko, bo w prosty sposób przekazuje nam informacje dotyczące zależności pomiędzy gatunkami.

  Szerlok Worms to detektyw dżdżownica. Jest trochę wredny, trochę pazerny i porusza się ruchem posuwisto zwrotnym. Za przyjaciela ma dziennikarza lokalnego świata natury, Jana Zwinkę, nie mylić z Jasiem Kapelą, choć pewne cechy osobowościowe mają wspólne.

  Stanowią dziwaczny duet, który musi zapobiec spiskowi zagrażającemu nie łące, nie lasowi, polu i rzece, lecz Ziemi! A co! A jak!

  Pewnego dnia ul zostaje pozbawiony królowej. Podobnie w przypadku mrowiska. Wszelkie tropy prowadzą do jakiegoś niebieskiego monstrum, które według wszelkiej logiki nie istnieje.

  Jednak od czego jest intelekt i metody śledcze poczciwego glizdusia i jego oddanej Zwinki?

  Drobiazgowe śledztwo pełne absurdalnego humoru i trzeźwego rozumowania w myśl, którego porwanie królowych doprowadzi do chaosu na świecie, doprowadza do niespotykanych wyników. Okazuje się, że niebieski potwór nie jest tym, czym się wydaje i ma związek na przykład ze zmianą kolorów w świecie natury.

  Koniec końców porywacza królowych dosięga sprawiedliwość w stopniu bardzo bolesnym. Natura w swoim gronie załatwia takie sprawy. Jak mafia po prostu.

  Czujecie? Auguścik wykorzystuje złożoność przyrody, jej zależności i charakterystyczne cechy gatunku do budowania intrygi oraz fabularnego ciągu zdarzeń, które jakby same z siebie napędzają akcję popychając ją do przodu.

  Przyznam, że początkowo trochę irytowała mnie kreska, jaką posługuje się autor, ale tak to jest, kiedy świata się nie widzi poza „Kajkiem i Kokoszem”. Czasem jednak trzeba dopuścić do siebie odmienne style pracy i docenić je.

  Taki jest właśnie „Szerlok Worms i niebieskie monstrum”. Charakterystyczna kreska Auguścika szybko przestaje wkurwiać, a uzupełniona fajnym sposobem opowiadania i okraszona humorystycznym dźwiękonaśladownictwem (patrzajcie, patrzajcie – Christa się kłania) sprawia, że całość naprawdę dobrze się czyta i ogląda. Mało tego, czytelnik ma ochotę, by ponownie sięgnąć po przygody pazernej dżdżownicy i jego znerwicowanego pomocnika.

  Jeśli wspomniałem o skojarzeniu z Januszem Christą, nie jest to przypadkowe. Otóż książka Łukasza Auguścika dostała się do finału czwartej edycji konkursu pt. „Konkurs imienia Janusza Christy na komiks dla dzieci”.

   

  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  5 mitów o Wielkim Wybuchu

  Kiedy myślicie o Wielkim Wybuchu, w wyniku którego powstał wszechświat, co macie na myśli? Jak wyobrażacie sobie ten moment? I w którym miejscu? Okazuje...

  Omicron. Co wiemy o nowym szczepie Covid – 19 wykrytym w RPA?

  Ledwo zaatakowała nas groźna mutacja Delta, a już mamy do czynienia z kolejnym szczepem koronawirusa znanym jako Omicron. Sytuacja nie jest wesoła, ale spróbujmy...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here