sobota, 15 marca, 2025

Wspieraj Autora na Patronite

Lato 2025

Najnowsze

album fotograficzny

powiązane

Europejska fala upałów: co ją powoduje i czy winna jest zmiana klimatu?

Europa jest obecnie w trakcie fali upałów. Oczekuje się, że w szczególności Włochy staną w obliczu piekielnego upału, z przewidywanymi temperaturami sięgającymi od 40 ℃ do 45 ℃ . Jest nawet szansa na pobicie obecnego europejskiego rekordu temperatury 48,8℃, ustanowionego na Sycylii w 2021 roku.

Palące temperatury rozprzestrzeniły się na inne kraje Europy Południowej i Wschodniej, w tym na Francję, Hiszpanię, Polskę i Grecję. Upał skomplikuje plany podróży osobom udającym się do popularnych miejsc wakacyjnych w całym regionie.

Fale upałów, które definiuje się jako przedłużające się okresy wyjątkowo upalnej pogody w określonym miejscu, mogą być niezwykle niebezpieczne. W przeszłości Europa doświadczyła wielu niszczycielskich fal upałów.

W 2003 roku przez Europę przetoczyła się fala upałów, która pochłonęła życie ponad 70 000 osób . Następnie w 2022 r. Europę nawiedziła kolejna fala upałów, w wyniku której zginęło prawie 62 000 osób .

Obecna fala upałów jest spowodowana przez antycyklon o imieniu Cerberus, na cześć trójgłowego potwora – psa, który strzeże bram podziemnego świata w mitologii greckiej. Antycyklon – lub system wysokiego ciśnienia – jest normalnym zjawiskiem meteorologicznym, w którym opadające powietrze z górnych warstw atmosfery powoduje okres suchej i stabilnej pogody z ograniczonym tworzeniem się chmur i słabym wiatrem.

Systemy wysokiego ciśnienia mają tendencję do powolnego ruchu, dlatego utrzymują się przez kilka dni, a nawet tygodni. Często stają się obiektami półtrwałymi na dużych obszarach lądowych. Kiedy systemy wysokiego ciśnienia tworzą się nad gorącymi lądami, w regionach takich jak Sahara, stabilność systemu generuje jeszcze wyższe temperatury, ponieważ już ciepłe powietrze jest jeszcze bardziej ogrzewane.

W końcu antycyklon osłabnie lub załamie się i fala upałów dobiegnie końca. Według Włoskiego Towarzystwa Meteorologicznego fala upałów Cerberusa ma się utrzymywać przez około dwa tygodnie.

Mapa pokazująca upalne temperatury w całej Europie.
10 lipca 2023: temperatury powierzchni lądów w Europie. Dane ESA/Copernicus Sentinel (2023) , CC BY-NC-SA

Jaką rolę odgrywają zmiany klimatu?

Systemy wysokiego ciśnienia takie jak ten, który obecnie dotyka Europę, rozszerzają się w ostatnich latach na północ. Trudno przypisać pojedyncze zdarzenie, takie jak fala upałów, bezpośrednio zmianom klimatycznym. Jednak w miarę wzrostu temperatur obserwujemy zmiany wzorców cyrkulacji atmosferycznej , które mogą prowadzić do częstszych występowania ekstremalnych temperatur i susz w Europie.

Badania Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu potwierdzają tę tendencję. Jego dane wskazują na wzrost częstotliwości i skali ekstremalnych zjawisk pogodowych od lat pięćdziesiątych XX wieku. Odrębna analiza europejskich fal upałów wykazała rosnącą intensywność takich zdarzeń w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Latem 2022 roku południowa Europa doświadczyła wyższych temperatur niż zwykle o tej porze roku. Hiszpania, Francja i Włochy odnotowały dzienne maksymalne temperatury przekraczające 40°C. Unijny serwis programu Copernicus dotyczący zmian klimatu przypisał te niezwykle gorące warunki zmianom klimatycznym i zasugerował, że takie zjawiska prawdopodobnie staną się częstsze, intensywniejsze i będą trwać dłużej w przyszłości – wskazując na niepokojący trend, który może się utrzymać w tym roku.

 Zagrożenia związane z ekstremalnymi upałami

Fale upałów i ekstremalne temperatury wpływają na zdrowie ludzi na wiele sposobów. Warunki te mogą powodować udar cieplny, prowadzący do objawów, takich jak bóle głowy i zawroty głowy. Odwodnienie spowodowane upałem może również wpływać na wydolność oddechową i sercowo-naczyniową.

Pojawiły się już doniesienia o incydentach zdrowotnych związanych z upałami w Europie podczas trwającej fali upałów. Zmarł włoski robotnik drogowy, a w Hiszpanii i we Włoszech odnotowano liczne przypadki udaru cieplnego.

Włoskie Ministerstwo Zdrowia zaleciło mieszkańcom i gościom w dotkniętych obszarach podjęcie środków ostrożności, takich jak unikanie słońca w najgorętszej części dnia, pozostawanie nawodnionym i unikanie spożywania alkoholu.

Ale skutki fal upałów wykraczają poza zdrowie jednostki. Mają też szersze konsekwencje społeczne i gospodarcze . Ekstremalne ciepło może uszkodzić nawierzchnię dróg , a nawet spowodować wyboczenie torów kolejowych .

Fale upałów mogą również prowadzić do ograniczonej dostępności wody, wpływając na produkcję energii elektrycznej, nawadnianie upraw i zaopatrzenie w wodę pitną. W 2022 r. palące upały oznaczały, że francuskie elektrownie jądrowe nie były w stanie pracować z pełną wydajnością, ponieważ wyższe temperatury rzek i niski poziom wody wpłynęły na ich zdolność chłodzenia. Badania wskazują, że ekstremalne upały już wywarły negatywny wpływ na wzrost gospodarczy w Europie, obniżając go nawet o 0,5% w ciągu ostatniej dekady.

Wraz ze wzrostem temperatur fale upałów będą coraz bardziej dotkliwe. Bardzo ważne jest, aby rządy na całym świecie podjęły szybkie i zdecydowane działania w celu natychmiastowego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Należy jednak zauważyć, że nawet gdybyśmy dziś całkowicie zatrzymali globalną emisję gazów cieplarnianych, klimat nadal by się ocieplał. Wynika to z ciepła, które jest już pochłaniane i zatrzymywane przez oceany . Chociaż możemy spowolnić tempo globalnego ocieplenia, skutki zmian klimatu będą nadal odczuwalne w przyszłości.

_____________________________________________________________________________________________________

Ben Vivian. Assistant Professor in Sustainability & Environmental Management, Coventry University

Autor

  • Przemysław Saracen

    Dziennikarz, pisarz i człowiek pracy najemnej. Autor książki "Dzikie historie: Norwegia". Założyciel i wydawca magazynu "Srebrny Kompas". Autor w serwisie "Posty.pl" oraz współpracownik lokalnego magazynu "Tu Lubin". Finalista polskiej edycji międzynarodowego konkurs scenariuszowego Hartley - Merill utworzonego przez Roberta Redforda. Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

    View all posts
Przemysław Saracen
Przemysław Saracen
Dziennikarz, pisarz i człowiek pracy najemnej. Autor książki "Dzikie historie: Norwegia". Założyciel i wydawca magazynu "Srebrny Kompas". Autor w serwisie "Posty.pl" oraz współpracownik lokalnego magazynu "Tu Lubin". Finalista polskiej edycji międzynarodowego konkurs scenariuszowego Hartley - Merill utworzonego przez Roberta Redforda. Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne