„Avatar: Istota wody”. Kate Winslet wcale nie pobiła rekordu ponad 7 minut bez oddechu pod wodą, ale…

Kate Winslet podobno wstrzymała oddech na siedem minut i 15 sekund na planie filmu Avatar: Istota wody.

Dziękujemy, że nas czytasz! Będziemy ogromnie wdzięczni, jeśli zdecydujesz się wesprzeć Srebrny Kompas na Zrzutce! Dziękujemy! 

To niezwykły wyczyn; każdy przyzna, że ​​wstrzymanie oddechu na ponad siedem minut jest niezwykle trudne. Większość profesjonalnych freediverów musi trenować przez lata, zanim osiągnie taką liczbę – wielu nigdy jej nie osiąga. Winslet najwyraźniej trenowała tylko przez kilka tygodni.

Podczas gdy aktorka jest teraz rekordzistą w wstrzymaniu oddechu na planie filmowym, musimy spojrzeć na ten wyczyn w szerszym kontekście. Obecny rekord świata we wstrzymywaniu oddechu przy użyciu techniki prawdopodobnie tej samej, którą zastosowała aktorka, wynosi 24 minuty i 37 sekund. Dzierży go Budimir Šobat — zawodowy nurek.

Najdłuższe zarejestrowane wstrzymania oddechu

Ja i inni badacze przeprowadziliśmy rozległe pomiary fizjologiczne na profesjonalnych nurkach, aby dowiedzieć się, w jaki sposób mogą wstrzymywać oddech na tak długo. Jedno jest pewne: ważny jest tlen. Jeśli chodzi o wstrzymanie oddechu przez Šobata na prawie 25 minut, zostało to osiągnięte przez wstępne wdychanie 100% tlenu przed wstrzymaniem oddechu. Należy pamiętać, że zawartość tlenu, którym normalnie oddychamy w atmosferze, wynosi 21 procent .

Światowy rekord wstrzymania oddechu bez wspomagania tlenem to 11:35 minut autorstwa Stéphane’a Mifsuda. Dla kobiet jest to 9:02 minut, rekordzistką jest Natalia Mołczanowa. Są to osoby, które szkolą się od wielu lat i należą do ścisłej czołówki zawodowych bezdechów (bezdech oznacza chwilowe wstrzymanie oddychania).

Tymczasem wróćmy do wyczynu Kate Winslet. Jak to zrobiła? A jeśli miałbyś tego spróbować, dlaczego (prawdopodobnie) nie mogłeś zbliżyć się do siedmiu minut, nawet po kilku tygodniach treningu? Musiałbyś zrobić to, co prawdopodobnie zrobiła Winslet, a mianowicie oddychać 100% tlenem przed wstrzymaniem oddechu. Winslet również najprawdopodobniej hiperwentylowała (oddychał szybciej i głębiej niż normalnie) na 100% tlenie.

Aby zrozumieć, w jaki sposób może to wydłużyć czas wstrzymania oddechu, potrzebne jest krótkie omówienie kontroli oddychania.

Co się dzieje, gdy wstrzymujesz oddech

Najważniejszy sygnał do oddychania pochodzi od skupisk wyspecjalizowanych komórek w mózgu i szyi zwanych chemoreceptorami. Te chemoreceptory reagują na poziom dwutlenku węgla (CO2) i, w mniejszym stopniu, na poziom tlenu (O2) we krwi (tak, CO2 jest w tym przypadku ważniejsze).

Istnieją również sygnały z samego pnia mózgu (centralny kontroler) i płuc (receptory rozciągania płuc), ale generalnie są one mniej ważne w odniesieniu do omawianego tematu. W związku z tym szybkość i głębokość oddychania jest kontrolowana przede wszystkim przez te chemoreceptory, które utrzymują optymalny poziom O2 i CO2 we krwi.

Podczas wstrzymania oddechu poziom CO2 we krwi wzrasta, a O2 spada. Początkowy wzrost potrzeby oddychania — powiedzmy po 30 sekundach wstrzymania oddechu — pochodzi głównie z rosnącego CO2. Przy określonym progu chemoreceptory reagują również na spadek O2, w którym to momencie chęć oddychania dramatycznie wzrasta.

W końcu potrzeba oddychania nasila się do tego stopnia, że ​​przepona (główny mięsień oddechowy) kurczy się mimowolnie – określa się to jako mimowolny ruch oddechowy. Jest to punkt, w którym niewytrenowany zawodnik wstrzymujący oddech zwykle pęka i zaczyna ponownie oddychać (około trzech minut, jeśli jest zmotywowany i bez pomocy tlenu).

Tlen przed oddychaniem

Jednak przy uprzedniej inhalacji O2 początek mimowolnych ruchów oddechowych jest dramatycznie opóźniony. Nie ma już żadnego sygnału z czujnika O2. Po około 15 minutach wcześniejszej inhalacji 100% O2 wstrzymanie oddechu można wydłużyć do prawie 20 minut, a poziom tlenu we krwi będzie nadal wyższy niż normalnie.

Mimo to, nawet przy 100% zawartości tlenu, CO2 (główny bodziec do oddychania) wzrasta podczas wstrzymywania oddechu. Jednakże, na szczęście dla osób utrzymujących oddech wspomagany tlenem, podwyższone stężenie O2 we krwi osłabia reakcję chemoreceptorów na CO2 . Połączony efekt braku odpowiedzi O2 i stłumionej odpowiedzi CO2 pozwala komuś wstrzymać oddech na znacznie dłużej.

Inną sztuczką jest hiperwentylacja przed wstrzymaniem oddechu. Spowoduje to obniżenie początkowego poziomu CO2 we krwi. Wydłuża to czas, zanim CO2 przekroczy normę.

Należy zauważyć, że hiperwentylacja przed wstrzymaniem oddechu bez uprzedniego podania 100% tlenu jest niebezpieczna w nurkowaniu swobodnym, ponieważ zwiększa ryzyko utraty przytomności na płytkiej wodzie .

Jest prawdopodobne, że trenerzy Winslet doskonale rozumieli fizjologię oddychania i że skorzystała z tej wiedzy. Chociaż imponujące wstrzymanie oddechu aktorki jest rekordem na planach filmowych, nie jest to rekordowym wyczynem — nawet dla wcześniej nieprzeszkolonych osób.

Już w 1959 roku naukowcy wykazali na siedmiu nieprzeszkolonych ochotnikach, że oddychanie 100% O2 przed wstrzymaniem oddechu skutkowało maksymalnym czasem wstrzymania oddechu wynoszącym od 6 do 14 minut.

Tak więc siedmiominutowe wstrzymanie oddechu gwiazdy „Avatar” Droga wody” po zaledwie kilku tygodniach treningu jest zdecydowanie możliwe.


Anthony Bain. Profesor nadzwyczajny, kinezjologia, University of Windsor


Przemysław Saracen
Przemysław Saracen
Dziennikarz, pisarz i człowiek pracy najemnej. Autor książki "Dzikie historie: Norwegia". Założyciel i wydawca magazynu "Srebrny Kompas". Autor w serwisie "Posty.pl" oraz współpracownik lokalnego magazynu "Tu Lubin". Finalista polskiej edycji międzynarodowego konkurs scenariuszowego Hartley - Merill utworzonego przez Roberta Redforda. Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij

Popularne