More

  Co to jest pakietowanie dynamiczne? To ważne, jeśli planujesz podróż.

  W największym skrócie, pakietowanie dynamiczne polega na złożeniu poszczególnych składowych wycieczki (biletu lotniczego, pokoju w hotelu, ubezpieczenia, transferów itp.) w jedną ofertę, przez co turysta ma możliwość zarezerwowania i opłacenia całego wyjazdu w ramach jednej usługi.

  Tworzenie pakietów dynamicznych jest możliwe dzięki zebraniu w jednym miejscu informacji z różnych źródeł (np. banków hotelowych, wyszukiwarek lotów itp.). Systemy potrafią sprawdzić w zewnętrznych źródłach danych, do których są podpięte, czy przelot w danym terminie, w dane miejsce i z danego lotniska jest dostępny, a następnie połączyć to z hotelem w wybranym miejscu i terminie, także innymi usługami, i podać jedną łączną cenę.

  Co istotne, pakietowanie dynamiczne bazuje na danych w czasie rzeczywistym, tj. aktualnej dostępności biletów lotniczych (przeloty oparte są na połączeniach rejsowych, tzw. tanich liniach, niekiedy także czarterach), pokoi, oraz aktualnych promocjach, dzięki czemu turysta ma szansę – choć nie jest to regułą – upolować najkorzystniejszą w danym momencie ofertę na rynku.

  Możliwość zaprojektowania od początku do końca swojego wyjazdu przy pomocy pakietowania dynamicznego wydaje się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych pakietów oferowanych przez organizatorów turystycznych. I faktycznie może taka być, pod warunkiem że rozumie się specyfikę pakietów dynamicznych. Ten rodzaj organizacji wypoczynku polecany jest zwłaszcza osobom, które mają już pewne doświadczenie w podróżach zagranicznych, sprawnie posługują się językami obcymi, także turystom zdecydowanym na wyjazd. Dlaczego właśnie im? Z trzech istotnych względów.

  Po pierwsze z uwagi na to, że opieka organizatora podczas podróży do/z miejsca docelowego, także w miejscu wypoczynku, jest mniejsza niż w przypadku klasycznych pakietów wakacyjnych. W praktyce oznacza to np. brak rezydenta na miejscu, konieczność samodzielnego nabywania wycieczek fakultatywnych lub korzystanie z transferów oferowanych przez lokalnych przewoźników. Turysta jest więc zdany głównie na siebie i swoje umiejętności organizatorskie.

  Po drugie, doświadczeni podróżnicy zwykle byli już w większości destynacji najczęściej wybieranych przez turystów i chcieliby odwiedzić te mniej uczęszczane, do których trudniej jest dostać się samolotem czarterowym, kupując gotowy pakiet. To im z odsieczą przychodzi dynamiczne pakietowanie pozwalające dowolnie wybrać przelot, nawet z przesiadką, a także sprawdzić i zarezerwować dostępną ofertę zakwaterowania u wielu dostawców.

  Po trzecie zaś dlatego, że komponowanie wyjazdu w oparciu o dane w czasie rzeczywistym oznacza m.in., że cena takiej oferty jest aktualna przez określony (krótki) czas. Później może się zmienić na korzyść lub niekorzyść turysty (bo np. zmieniła się cena biletu lotniczego). Niezbędne są więc szybkie decyzje o zakupie pakietu lub rezygnacji z niego. Zakup powinien być też dobrze przemyślany, bowiem wprowadzanie zmian po złożeniu rezerwacji, np. na biletach lotniczych, wiąże się z dodatkowymi kosztami.

  Wskazane powyżej cechy to w zasadzie jedyne “wady” pakietowania dynamicznego. Plusów jest zdecydowanie więcej. Największym jest z pewnością możliwość zorganizowania wymarzonych wakacji w sposób najbardziej zbliżony do naszych potrzeb i wyobrażeń.

  Najnowsze

  Jesteśmy na Insta

  Zobacz również

  Powiązane materiały