sobota, 18 maja, 2024
11.3 C
Sobótka

TOP 5 plus 1. Największe maszyny zbudowane przez człowieka

Kiedy budowałem jeden z tuneli w norweskim Stavanger nigdy nie przypuszczałbym, że pewnego dnia doczekam przygoda, która doprowadzi do powstania niniejszego wpisu.

Był dzień jak co dzień. Jechałem do pracy. Przejechałem bezpiecznie przez pół miasta, choć trzeba wam wiedzieć, że spokojnie pokonanie ulic Stavanger w godzinach porannych można porównać tylko do nieudanej próby samobójczej, i zjechałem z ronda do miejsca, w którym pracowałem.

Nagle poczułem uderzenie! Nie było jak cofnąć, bo za mną raz, że zjeżdżały z ronda pozostałe auta, dwa, że tuż obok był wykop, który groził szybkim lotem koszącym w dół.

Nigdy nie zapomnę tego zdarzenia. Najechała na mnie koparka, której operatorem był nieopierzony norweski gówniarz, dla którego używanie lusterek było czynnością nieznaną. Na szczęście auto specjalnie nie ucierpiało i tylko zderzak został lekko rozerwany, co też naprawiłem niemal od ręki klejem żywicznym i sprayem. Ale co się nastrachałem to moje.

Dziś, gdy przypominam sobie to zdarzenie postanowiłem poszukać informacji nt. koparek jako takich. Czemu? Widocznie mam zbyt dużo czasu 😉 W efekcie postanowiłem pokazać wam 5 najcięższych maszyn budowlanych, jakie zbudowano.

Wywrotka BelAZ 75710

Waży 360 ton, a może udźwignąć 90 ton więcej niż waży. BelAZ 75710 jest zdecydowanie największą i najcięższą wywrotką na świecie. Jest napędzany dwoma 16-cylindrowymi silnikami z turbodoładowaniem, które zapewniają 24 razy większy moment obrotowy niż przeciętny samochód wyścigowy F1. Podwozie jest długie, jak dwa piętrowe autobusy, a ciężarówka ma osiem 4-metrowych kół, które utrzymują go nad ziemią!

Wielka Bertha, czyli największe wiertło do drążenia tuneli

Zaprojektowana specjalnie do drążenia tunelu pod miastem Seattle maszyna do wiercenia tuneli Hitachi Zosen była największą tego typu maszyną. Miała 99 metrów długości, ważyła 6100 ton i kosztowała 80 milionów dolarów. Głowica nożowa miała średnicę 17,5 metra, a ze względu na duże rozmiary maszyna była wysyłana do USA w sekcjach i montowana dopiero na miejscu.

Komatsu D575A Super DozerSuper Dozer to ogromna maszyna do robót ziemnych o długości około 11 metrów, szerokości siedmiu metrów i wysokości pięciu metrów. Waży 152 000 kg i ma „standardowe” ostrze, które ma ponad siedem metrów szerokości i trzy metry wysokości . Może przemieścić 69 metrów sześciennych materiału podczas jednego przejazdu – to równoważna objętość bębna sześciu i pół betonomieszarek!

Koparka kołowa Bagger 293Bagger 293 jest tak duży, że do jego obsługi potrzeba pięciu osób. Ma 18 ogromnych wiader, które mogą wydobyć 240 000 metrów sześciennych ziemi – lub trzy miliony ładunków wanien – dziennie. Maszyna ma 96 metrów wysokości, 225 metrów długości i waży ponad 14 000 ton.

Koparka Cat 6120B

Dzięki masie operacyjnej 1400 ton i ogromnej koparce zdolnej do przenoszenia do 65 metrów sześciennych materiału za jednym zamachem, Cat 612OB jest największą koparką hydrauliczną na świecie.

Jednak nic nie zbliża się do potwora, jakim jest

Wielki Zderzacz Hadronów

Wielki Zderzacz Hadronów to największa maszyna, jaką do tej pory zbudował człowiek. Został zbudowany do badania najmniejszych rzeczy, cząstek subatomowych.

Ten akcelerator cząstek ma 27 kilometrów obwodu i jest zakopany 175 metrów pod ziemią w pobliżu Genewy. Szwajcaria. W  planach jest nowszy, zmodernizowany, który będzie czterokrotnie większy.

Top Tygodnia

Psycholog radzi: nie musisz wszystkiego kontrolować. Naucz się odpuszczać.

Dobre 15 lat temu, gdy byłam mamą raczkującego berbecia,...

“Rozróby i romanse”. Egmont przywraca do życia trupa. Ależ oni rozrabiają!

„Rozróby i romanse” to zbiór siedmiu nowelek rozgrywających się...

Florencja Północy, perła baroku, stolica kultury i wolności. Drezno. [76 zdjęć]

Florencja Północy, miasto baroku, kolebka kultury. Przepiękna starówka i...

Joe Metheny. Zabójca, który robił ze swoich ofiar hamburgery

Ta historia jest zbyt fantastyczna, by była prawdziwa, a...

Co to jest fagbrev i jak go otrzymać?

Kiedy jeszcze pracowałem w Norwegii znajomi z Polski prosili...

Zobacz koniecznie

Gra Red Dead Redemption 2 uczy graczy o dzikiej przyrodzie

Zgodnie z nowym badaniem opublikowanym w People and Nature gracze popularnej...

FotoStory. “Trondheim. Dom na wzgórzu”

Mam sentyment do tego zdjęcia, gdyż jest to pierwsza...
00:12:08

Zobacz najdziwaczniejsze lotniska swiata!

Największe lotniska świata można klasyfikować na podstawie różnych kryteriów,...

Król mediów odchodzi. Czy gazety mają jeszcze jakiekolwiek znaczenie?

Światowy potentat medialny Rupert Murdoch ogłosił odejście ze stanowiska prezesa Fox...
00:02:22

„Blade Runner 2049”. Wielkie kino.

Dzisiejsza kinematografia zaczyna sprowadzać się do sequeli, prequeli, rebotoow,...

“Wizyta w bajce”

To jest właśnie Mån. Stara farma, od której wziął...
Tylko na Wakacje.pl

Powiązane

Popularne Kategorie