niedziela, 19 maja, 2024
21 C
Sobótka

Amerykańscy naukowcy obalają mit, że kawa wpływa na ryzyko raka piersi u kobiet po menopauzie

Badanie przeprowadzone na prawie 80 000 kobiet po menopauzie w Stanach Zjednoczonych wykazało, że nie ma związku między spożyciem kofeiny z kawy i herbaty a inwazyjnym rakiem piersi.

Dziękujemy, że nas czytasz! Będziemy ogromnie wdzięczni, jeśli zdecydujesz się wesprzeć Srebrny Kompas na Zrzutce! Dziękujemy! 

Średni wiek, w którym kobiety w USA osiągają menopauzę (51 lat) zbiega się z grupą wiekową – w wieku od 50 do 64 lat – która ma najwyższe odnotowane spożycie kofeiny. Poza tym średni wiek rozpoznania raka piersi w USA to 62 lata.

Te nakładające się czynniki skłoniły naukowców do badań dotyczących wpływu nadmiernego spożycia kofeiny na zagrożenie rakiem piersi. Wyniki tych badań opublikowane zostały w International Journal of Cancer.

„Z naszego przeglądu literatury wynika, że ​​wiele badań wykazało znaczące powiązania między spożyciem kawy i / lub herbaty a zmniejszoną zachorowalnością na raka piersi, podczas gdy kilka badań wykazało podwyższone ryzyko. Nasze badanie nie znalazło jednak żadnego związku”– mówi Christina KH Zheng, która jest rezydentem chirurgicznym w programie chirurgii ogólnej MedStar Baltimore.

„Około 85% Amerykanów wypija co najmniej jeden napój z kofeiną dziennie. Ważne jest, aby opinia publiczna wiedziała, czy spożywanie napojów zawierających kofeinę ma korzystny lub szkodliwy wpływ na raka piersi, najczęstszego rodzaju raka i drugą najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka u kobiet w USA” – dodaje Lina Mu, profesor nadzwyczajny epidemiologii i zdrowia środowiskowego.

„Nakładanie się wieku w momencie rozpoznania raka piersi i wieku z wysokim spożyciem kofeiny oraz niespójne wyniki poprzednich badań zmotywowały nas do zbadania, czy ten czynnik stylu życia może wpływać na ryzyko raka piersi u kobiet po menopauzie” – mówi współautorka Kexin Zhu, doktorant epidemiologii w Szkole Zawodów Zdrowia Publicznego i Zdrowia.

Badacze przyjrzeli się próbie 79 871 uczestników badania obserwacyjnego Women’s Health Initiative. Uczestnicy od dziesięcioleci wypełniają coroczne kwestionariusze zdrowotne, które pomagają naukowcom dowiedzieć się więcej na temat nawyków żywieniowych i ćwiczeń, a także chorób i wszelkich możliwych powiązań.

Po okresie obserwacji o medianie 16 lat zidentyfikowano 4719 przypadków inwazyjnego raka piersi.

Na pierwszy rzut oka kobiety, które piją od dwóch do trzech filiżanek kawy z kofeiną dziennie, miały o 12% wyższe ryzyko inwazyjnego raka piersi w porównaniu z kobietami, które nie piją. Jednak związek ten nie był statystycznie istotny po uwzględnieniu czynników związanych ze stylem życia, takich jak palenie i spożywanie alkoholu.

„Widząc zerowe wyniki po dostosowaniu do stylu życia, czynników demograficznych i reprodukcyjnych, informuje nas o złożoności, jaką jest związek między spożyciem kofeiny a ryzykiem inwazyjnego raka piersi” – mówi Zheng.

„Niektóre czynniki związane ze stylem życia, takie jak picie alkoholu i aktywność fizyczna, mogą być związane zarówno ze spożyciem kawy, jak i ryzykiem raka piersi” – wyjaśnia Zhu. „Dlatego mogą mylić początkowe pozytywne skojarzenia. Po uwzględnieniu czynników związanych ze stylem życia wyniki sugerowały, że regularne picie kawy może nie mieć wpływu na ryzyko inwazyjnego raka piersi”.

Ryzyko inwazyjnego raka piersi było jeszcze wyższe (22%) w przypadku kobiet, które podawały, że codziennie piją od dwóch do trzech filiżanek kawy bezkofeinowej. Był nieco niższy po skorygowaniu o zmienne stylu życia (wywiad palenia, spożywanie alkoholu, aktywność fizyczna itp.), a związek ten nie był statystycznie istotny przy dalszym uwzględnianiu zmiennych reprodukcyjnych, takich jak wywiad rodzinny w kierunku raka piersi i liczba dzieci.

Naukowcy nie byli w stanie określić, czy podwyższone ryzyko wynika z charakteru kawy bezkofeinowej, spożywanej ilości, czy z innego czynnika unikalnego dla tej populacji, który nie został uwzględniony w badaniu.

Naukowcy nie zaobserwowali znaczącego związku między ogólnym spożyciem herbaty a inwazyjnym rakiem piersi. Należy przeprowadzić dodatkowe badania, aby zrozumieć, czy różne rodzaje herbat mają różny wpływ na ryzyko raka piersi, mówi Zhu.

Zdjęcia: Pixabay

Top Tygodnia

Psycholog radzi: nie musisz wszystkiego kontrolować. Naucz się odpuszczać.

Dobre 15 lat temu, gdy byłam mamą raczkującego berbecia,...

“Rozróby i romanse”. Egmont przywraca do życia trupa. Ależ oni rozrabiają!

„Rozróby i romanse” to zbiór siedmiu nowelek rozgrywających się...

Florencja Północy, perła baroku, stolica kultury i wolności. Drezno. [76 zdjęć]

Florencja Północy, miasto baroku, kolebka kultury. Przepiękna starówka i...

Joe Metheny. Zabójca, który robił ze swoich ofiar hamburgery

Ta historia jest zbyt fantastyczna, by była prawdziwa, a...

Prawdziwa historia legendarnego zdjęcia „Pocałunek życia”

Kiedy przeglądam social media, co pewien czas widzę historyczne...

Zobacz koniecznie

00:02:10

Czy wiedziałeś, że psy wyczuwają Covid19 szybciej niż testy PCR?

Czy zdawaliście sobie sprawę, że wasz psi pupil jest...

Paxlovid. Pfizer wprowadza do obrotu pigułkę chroniącą przed hospitalizacją po zakażeniu covid – 19

Amerykańska Agencja Żywności i Leków zatwierdza tabletkę mającą leczyć...

Tina Turner i jej choroba, która dotyczy każdego z nas

Legendarna piosenkarka Tina Turner, która zmarła w wieku 83 lat...

Boisz się zakrzepu krwi po szczepionce na Covid19? Oto jak go rozpoznać i co z nim zrobić.

Jednym z niepożądanych efektów szczepienia preparatem firmy AstraZeneca są...

Zgłosił się do szpitala z bólem brzucha, wyszedł z 18- metrowym tasiemcem.

Pewien 67- letni Taj lubił zjeść surową wołowinę. Nie...
Tylko na Wakacje.pl

Powiązane

Popularne Kategorie