fbpx
poniedziałek, 10 maja, 2021
10.5 C
Sobótka

Piękne zdjęcie rzeki na pokrywie grenlandzkiego lodowca ujawnia niepokojące wieści.

Zdjęcie: NASA

Dzięki danym z ekspedycji z 2016 r. Naukowcy wspierani przez NASA rzucają więcej światła na złożone procesy zachodzące pod pokrywą lodową Grenlandii, które kontrolują szybkość przesuwania się lodowców w kierunku oceanu i przyczyniają się do podnoszenia poziomu mórz.

Na powierzchni lądolodu bezdenne zapadliska zwane moulinami mogą wlewać stopioną wodę do podstawy lodu. Gdy woda dociera do leżącego lodu pod warstwą pokrywy lodowej, lód może się nieco odrywać i płynąć szybciej.

Lodowce, które ślizgają się szybciej, mogą ostatecznie doprowadzić do topnienia pokrywy lodowej szybciej niż oczekiwano, zwiększając ilość oddzielającego się od lodu brył w oceanie. Topniejący lód Grenlandii w największym stopniu przyczynia się do wzrostu poziomu mórz na świecie.

nowym badaniu, opublikowanym 5 kwietnia w Geophysical Research Letters, autorzy doszli do wniosku, że jednym z ważnych czynników wpływających na prędkość ślizgającego się lodowca w południowo-zachodniej Grenlandii było szybko zmieniające się ciśnienie wody we wnękach u podstawy lodu. To tam topniejąca woda stykała się ze skałą.

„Nawet jeśli wnęki są małe, o ile ciśnienie rośnie bardzo szybko, spowodują one szybsze zsuwanie się lodu” – powiedział dr Laurence C. Smith , profesor nauk o środowisku oraz nauk o Ziemi, środowisku i planetach na Brown University w Providence w stanie Rhode Island.

To pierwszy raz, kiedy obserwacje bezpośrednio z badań terenowych pokazują, jak zmiany objętości wody pod pokrywą lodową Grenlandii wpływają na prędkości przepływu lodowca.

Odkrycia są sprzeczne z długo utrzymywanym poglądem na temat prędkości ślizgania się lodu i wody przechowywanej pod lodowcem znanym jako ustalone podstawowe prawo ślizgowe, które pomogło naukowcom przewidzieć, jak szybko będą się ślizgać pokrywy lodowe na podstawie całkowitej objętości wody pod lodem.

Drewniak
Lubię nic nie robić. Mało zarabiam, bo mało robię. W SK robię nowinki i takie tam różne nie wymagające inwencji. Staram się, byście mieli dostęp do ciekawych informacji. Przemo chce docisnąć mi śrubę, bo twierdzi że i tak nic nie robię. I ma rację.

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zobacz również

“W krainie Borostworów”. Czy to jeszcze Kajko i Kokosz, jakich znamy?

I kto by pomyślał, że wystarczy wskoczyć mirmiłowianom do studni, by doprowadzić ich na skraj nędzy i...

To Księżyc pomógł odblokować Kanał Sueski. Tak było, nie kłamię.

Kiedy po pełnym napięcia tygodniu udało się uwolnić transportowiec „Ever Given” ludzkość odetchnęła z ulgą. Zakorkowany przez...

Pamiętacie Pabla Escobara, który miał swoje prywatne zoo? Pochodzące z niego hipcie zostaną zabite.

No okej, Pablo Escobar nie tylko miał własne zoo, ale przede wszystkim był najbardziej znanym baronem narkotykowym...

Cuda norweskiej architektury: Whale Visitor Center.

Norwegia przeobraża się na naszych oczach. Powoli, niemal niewidocznie wyrasta z wizerunku prostych, drewnianych chatek, legendy ropy...

„Katedra Nidaros w Trondheim”. Surowe piękno niezwykłej katedry.

Katedra Nidaros jest dla Norwegów czymś w rodzaju naszego Wawelu i Jasnej Góry w jednym. Mieszcząca się...
Sobótka
bezchmurnie
10.5 ° C
14 °
7.8 °
54 %
4.6kmh
0 %
pon
21 °
wt
24 °
śr
22 °
czw
12 °
pt
11 °

Recenzje

Kiedy dzwoni nieznajomy

W sennej mieścinie Burford dochodzi do morderstw. Ich sprawcą jest mężczyzna, który przed popełnieniem zbrodni systematycznie telefonował do swoich ofiar. Wkrótce w odległym o...