Więcej

  Proste bywa najlepsze czyli marsjański łazik montowany na trytki. Zobacz zdjęcia!

  Z czym kojarzą się wam misje kosmiczne? Z nowatorskimi rozwiązaniami technologicznymi? Skomplikowaną elektroniką? Przeczuleniem na punkcie bezpieczeństwa? Eeeee… Trytkami? I macie rację! NASA opublikowała zdjęcie pokazująca jak wielką rolę w planowaniu misji na Marsa odgrywają stare, poczciwe trytki.

  Pamiętam, jak po powrocie z rajdów po górskich bezdrożach musiałem uzupełniać śruby osłony kół w moim poczciwym suvie. Było tak za każdym razem, gdy wyjeżdżałem na bezdroża. Czasem zapomniałem o tym, a czasem nakrętka obluzowała się i trzeba była zakładać nową. Szlag mnie trafił. Aż w końcu wymieniłem wszystkie śruby na trytki i powiem wam, że była to jedna z najlepszych decyzji.

  Okazuje się bowiem, że to kosmiczna technologia wykorzystana podczas misji łazika Curiosity, który od 2012 roku szwenda się po Marsie.

  Opublikowane przez NASA zdjęcie łazika pokazuje, w jakim stanie znajdują się aluminiowe koła pojazdu po ośmiu latach misji. Tymczasem uwagę obserwatorów zwróciły przytwierdzone za pomocą trytek przewodu do korpusu łazika.

  Zdjęcie łazika Mars Curiosity. Źródło: NASA

  Kolejny raz okazuje się, że proste rozwiązania za najlepsze, a skoro takim są to i zostały wykorzystane podczas najnowszej marsjańskiej misji. Trytki kolejny raz zwyciężyły. Ale uwaga, nie są to zwykłe trytki, jakie kupujemy w sklepie. Muszą być wykonane z odpornego materiału, który wytrzyma 560 milionów kilometrów podróży. Musi wytrzymać przeraźliwe mrocy, no i lata promieniowania UV. Znajdzie mi taką opaskę w dowolnym markecie budowlanym.

  Oczywiście inżynierowie NASA to nie Staśkowie z garażu, którzy przecinakiem rozwiązują każdy problem; trytka była przemyślanym elementem konstrukcji łazika. Naukowcy przewidzieli wszelkie zagrożenia i czynniki zewnętrzne, na które super trytka musi być odporna.

  Zdjęcie łazika Mars Perseverance. Źródło: NASA

  Są to opaski Ty- Rap produkcji ABB Instalation Productw. Trytki są wykonane z żywic Tefzel ETFE (etylenowo-tetrafluoroetylenowych) zaprojektowanych tak, by przetrwała ekstremalne temperatury czy wysokie poziomy promieniowania UV.

  Pierwotnie miały kolor seledynowy, aby odróżnić je od standardowych opasek kablowych, ale obecnie są produkowane w dowolnym kolorze. ABB Installation Products dostarcza NASA komponenty od 1973 roku. 

  W listopadzie 2020 roku firma ogłosiła kontrakt na Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA, w ramach którego technologia ABB będzie użyta na pokładzie teleskopu kosmicznego w 2025 roku, aby uchwycić pierwsze zdjęcia planet znajdujących się poza naszym Układem Słonecznym. 

  Ale to w przyszłości. Póki co skupmy się na trytkach. A te jak widać są trwalsze, niż “kopytka” używane przez marsjańskie łaziki.

  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Norweski budżet na 2022. W górę tytoń, paliwo i alkohol.

  W przedłożonym projekcie budżetu państwa na 2022 rok norweski rząd planuje zmiany w podatkach. Wyglądają one następująco: Podatki od alkoholu wzrastają o około 1,3 proc. Dodatkowo,...

  Teleskop Hubble`a uchwycił przepiękne kosmiczne potwory!

  Teleskop Hubble`a wciąż zadziwia kosmicznymi fotografiami. Tym razem otrzymaliśmy niesamowicie plastycznie wyglądającą masę gazu i pyłu. Jest to pozostałość po supernowej, oznaczonej jako N63A. Supernowa...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here