wtorek, 5 grudnia, 2023

Klipfisz. Norweski suszony i solony dorsz, bez którego nie powstałoby słynne bacalao.

Zdjęcie: Przemysław Saracen

Udostępnij

W języku angielskim klipfisz znany jest jako suszony i solony dorsz. Ale oryginalna nazwa bardziej oddaje jego znaczenie. Słowo „klip” pochodzi od staronordyckiego „kleppr” i odnosi się do rodzaju skał obecnych na norweskim wybrzeżu. To na tych kamieniach rybacy rozkładali, solili i suszyli złowione dorsze.

Norweski klipfisz eksportowany jest na południe Europy od początku XVIII wieku, a przyczynił się do tego katolicyzm. Dziś klipfisk, bo tak brzmi oryginalna nazwa, jest składnikiem uwielbianej przez południowców potrawy zwanej bacalao.

Istnieje pewien powód, dla którego klipfisz zaistniał w katolickim świecie, wszak ryba była początkowo symbolem tej religii, a jej nieodłącznym elementem jest długotrwały post, jak również niespożywanie mięsa w Wigilię. Skutkuje to zwiększonym zapotrzebowaniem na rybę, a Norwegowie jako ludzie pomysłowi, szybko zwiększyli dostawy doskonałego dorsza z Lofotów na stoły całej Europy.

Mówiąc o klipfiszu nie można nie wspomnieć o sposobie jego produkcji i trwałości. Sposób przyrządzania dorsza był idealnym rozwiązaniem dla rybaków, którzy w tamtych czasach musieli znaleźć taki sposób konserwowania ryby, by transportowane do portów południowej Europy przetrwały świeże.

Solenie i suszenie to jedne z najstarszych metod konserwowania ryb i mięsa. Sól wydobywa wodę, a pozostała w rybie woda nasyca się solą. Taki proces dojrzewania trwa kilka miesięcy.

Dziś klipfisz nie jest jest suszony na skale, lecz w nowoczesnych, zamkniętych obiektach. Proces został zmodernizowany; dzięki usunięciu wody, zawartość odżywcza jest bardziej skoncentrowana niż w świeżych rybach. Oznacza to, że klipfisz jest bogaty w białko i witaminy A, D, B12, selen i kwasy omega 3.

Jak to się robi?

Po schwytaniu ryby większość ości jest usuwana, co pozwala na przygotowanie jej w charakterystyczne trójkąty. Ułatwia to równomierne solenie, a także suszenie i prasowanie ryb.

Podczas produkcji ryba jest kilkakrotnie solona. Za pierwszym razem sól się rozpuszcza, a ryba leży w solance. Kiedy większość wody zostanie usunięta, rybę płucze się i szczotkuje, a następnie ponownie soli. Wszystko odbywa się w niskiej temperaturze, aby zapobiegać rozwojowi bakterii.

Po kilku tygodniach w soli ryba jest ponownie prasowana, aby usunąć z niej jeszcze więcej wody. Następnie jest jeszcze raz solona, po czym pozostawia się ją do wyschnięcia. W ostatnich latach, by zapewnić najlepsze rezultaty, proces suszenia został przeniesiony do pomieszczeń zamkniętych.

Kiedy zawartość wody w solonej rybie spadnie poniżej 48 procent, możemy mówić o klipfiszu.

Joanna Warska
Joanna Warska
Jestem trybikiem w maszynie. Trzeba to piszę, nie piszę to wypoczywam na balkonie, trawie lub w ogrodzie.

Skomentuj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jesteśmy na Instagramie

Sobótka
zachmurzenie duże
-5 ° C
-1.4 °
-7.2 °
86 %
3.2kmh
100 %
wt.
-3 °
śr.
0 °
czw.
0 °
pt.
0 °
sob.
-0 °

Najnowsze

Zobacz również