More

  Lodowce umierają na naszych oczach. (zdjęcia)

  Zarówno sto lat temu, jak i dziś lodowce były osnute nimbem tajemniczości i złowieszczości. W końcu jedną z najbardziej spektakularnych katastrof, czyli zatonięcie “Tytanika” zawdzięczamy górze lodowej. Niestety czas jest nieubłagany i wystarczyło “ledwie” sto lat, by lodowce i góry lodowe stały się pierwszymi ofiarami katastrofy klimatycznej i globalnego ocieplania.

  Szwedzki fotograf: Christian Åslund wykonał kilka zdjęć lodowców Arktyki, po czym zestawił je z tym, co Norweski Instytut Polarny przechowuje w swoich zasobach. W ramach akcji My Climate Action (kampania National Geographic) dokonał zestawienia obecnego stanu lodowców z tym, co działo się w tym miejscu sto lat wcześniej.

  Wybrałem pięć zestawień, które – co tu dużo mówić – są po prostu szokujące! I choć akcja Aslunda ma swoją historię, bo powstała w 2002 roku, to trzeba ją wciąż powtarzać by uświadomić sobie, co człowiek jest w stanie zrobić swojej własnej planecie!

   

   

   

  Przemek Saracen
  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Najnowsze

  Jesteśmy na Insta

  Zobacz również

  Powiązane materiały