Lodowce umierają na naszych oczach. (zdjęcia)

Zarówno sto lat temu, jak i dziś lodowce były osnute nimbem tajemniczości i złowieszczości. W końcu jedną z najbardziej spektakularnych katastrof, czyli zatonięcie „Tytanika” zawdzięczamy górze lodowej. Niestety czas jest nieubłagany i wystarczyło „ledwie” sto lat, by lodowce i góry lodowe stały się pierwszymi ofiarami katastrofy klimatycznej i globalnego ocieplania.

Dziękujemy, że nas czytasz! Będziemy ogromnie wdzięczni, jeśli zdecydujesz się wesprzeć Srebrny Kompas na Zrzutce! Dziękujemy! 

Szwedzki fotograf: Christian Åslund wykonał kilka zdjęć lodowców Arktyki, po czym zestawił je z tym, co Norweski Instytut Polarny przechowuje w swoich zasobach. W ramach akcji My Climate Action (kampania National Geographic) dokonał zestawienia obecnego stanu lodowców z tym, co działo się w tym miejscu sto lat wcześniej.

Wybrałem pięć zestawień, które – co tu dużo mówić – są po prostu szokujące! I choć akcja Aslunda ma swoją historię, bo powstała w 2002 roku, to trzeba ją wciąż powtarzać by uświadomić sobie, co człowiek jest w stanie zrobić swojej własnej planecie!

 

 

 

Przemysław Saracen
Przemysław Saracen
Dziennikarz, pisarz i publicysta, kreator opinii. Założyciel i wydawca magazynu "Srebrny Kompas". Autor w serwisie "Posty.pl" oraz współpracownik lokalnego magazynu "Tu Lubin". Finalista polskiej edycji międzynarodowego konkurs scenariuszowego Hartley - Merill utworzonego przez Roberta Redforda. Przewodniczący jury lokalnego festiwalu filmowców amatorów. Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij

Popularne

Najnowsze

Zobacz również
Powiązane