fbpx
Więcej

  Himalaje widziane z kosmosu. Przepiękny widok!

  Jest w górach coś wyjątkowego. Wiemy, że potrafią zaczarować, przyciągnąć i zabić. Odbiera zdrowy rozsądek, rozkochuje i porzuca. Wyprawy w odległe Himalaje trafiają na pierwsze strony gazet i gromadzą miliony przed ekranami. Z wypiekami na twarzach śledzimy doniesienia o próbach wejścia na szczyt i ofiarach z tym związanymi.

  Do legendy przechodzą zdobywcy himalajskich ośmiotysięczników, a nieliczni ich zdobywcy, jak nasz Jerzy Kukuczka stają się nieśmiertelni i żyją w pamięci pokoleń.

  Zdjęcia posępnych, groźnych, ale i przepięknych gór działają na naszą wyobraźnię. Czas jednak spojrzeć na najwyższe góry świata z jeszcze większej perspektywy. Z kosmosu.

  Oto astronauci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wykonali zdjęcia Himalajów, Wyżyny Tybetańskiej i Nininy Hindustańskiej.

  Powyższa panorama została wykonana w maju 2012 roku przez astronautę Dona Pettita, przedstawia odcinek pokrytych śniegiem szczytów Himalajów o długości 1000 kilometrów. Na pierwszym planie znajdują się równiny Ganges, a za górami widoczne są liczne jeziora i lodowce górskie Płaskowyżu Tybetańskiego. Główne rzeki na równinach – Ganges, Ghaghara i Gandak.

  Drugie zdjęcie wykonał astronauta Randy „Komrade” Bresnik w grudniu 2017 roku, patrząc na południowy zachód przez znacznie dłuższy obiektyw (420 mm). Widzimy tu Mount Everest , który pojawia się bez zwyczajowego zachmurzenia.

  Drewniak
  Lubię nic nie robić. Mało zarabiam, bo mało robię. W SK robię nowinki i takie tam różne nie wymagające inwencji. Staram się, byście mieli dostęp do ciekawych informacji. Przemo chce docisnąć mi śrubę, bo twierdzi że i tak nic nie robię. I ma rację.
  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Tu byłem. Ogród Zoologiczny w Opolu [60 zdjeć]

  Opolski ogród zoologiczny jest naszym trochę niespodziewanym odkryciem, rewelacyjnym miejscem odpoczynku, w którym radość zwiedzania dzielona jest z uznaniem dla zaangażowania pracowników zoo, którzy...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here