Więcej

  Himalaje widziane z kosmosu. Przepiękny widok!

  Jest w górach coś wyjątkowego. Wiemy, że potrafią zaczarować, przyciągnąć i zabić. Odbiera zdrowy rozsądek, rozkochuje i porzuca. Wyprawy w odległe Himalaje trafiają na pierwsze strony gazet i gromadzą miliony przed ekranami. Z wypiekami na twarzach śledzimy doniesienia o próbach wejścia na szczyt i ofiarach z tym związanymi.

  Do legendy przechodzą zdobywcy himalajskich ośmiotysięczników, a nieliczni ich zdobywcy, jak nasz Jerzy Kukuczka stają się nieśmiertelni i żyją w pamięci pokoleń.

  Zdjęcia posępnych, groźnych, ale i przepięknych gór działają na naszą wyobraźnię. Czas jednak spojrzeć na najwyższe góry świata z jeszcze większej perspektywy. Z kosmosu.

  Oto astronauci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wykonali zdjęcia Himalajów, Wyżyny Tybetańskiej i Nininy Hindustańskiej.

  Powyższa panorama została wykonana w maju 2012 roku przez astronautę Dona Pettita, przedstawia odcinek pokrytych śniegiem szczytów Himalajów o długości 1000 kilometrów. Na pierwszym planie znajdują się równiny Ganges, a za górami widoczne są liczne jeziora i lodowce górskie Płaskowyżu Tybetańskiego. Główne rzeki na równinach – Ganges, Ghaghara i Gandak.

  Drugie zdjęcie wykonał astronauta Randy „Komrade” Bresnik w grudniu 2017 roku, patrząc na południowy zachód przez znacznie dłuższy obiektyw (420 mm). Widzimy tu Mount Everest , który pojawia się bez zwyczajowego zachmurzenia.

  Drewniak
  Lubię nic nie robić. Mało zarabiam, bo mało robię. W SK robię nowinki i takie tam różne nie wymagające inwencji. Staram się, byście mieli dostęp do ciekawych informacji. Przemo chce docisnąć mi śrubę, bo twierdzi że i tak nic nie robię. I ma rację.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Norweski budżet na 2022. W górę tytoń, paliwo i alkohol.

  W przedłożonym projekcie budżetu państwa na 2022 rok norweski rząd planuje zmiany w podatkach. Wyglądają one następująco: Podatki od alkoholu wzrastają o około 1,3 proc. Dodatkowo,...

  Teleskop Hubble`a uchwycił przepiękne kosmiczne potwory!

  Teleskop Hubble`a wciąż zadziwia kosmicznymi fotografiami. Tym razem otrzymaliśmy niesamowicie plastycznie wyglądającą masę gazu i pyłu. Jest to pozostałość po supernowej, oznaczonej jako N63A. Supernowa...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here