Każdego lata fitoplankton rozprzestrzenia się w północnych basenach północnego Atlantyku i Oceanu Arktycznego, a jego zakwity rozciągają się na setki, a czasem tysiące kilometrów. Bogate w składniki odżywcze, chłodniejsze wody zwykle sprzyjają większemu wzrostowi roślin morskich i fitoplanktonu niż w wodach tropikalnych. Kwitnienie tego lata w Skandynawii wydaje się być szczególnie intensywne.
18 lipca 2018 r. Operational Land Imager (OLI) na satelicie Landsat 8 wykonał zdjęcie w naturalnych kolorach (powyżej) wirującego zielonego zakwitu fitoplanktonu w Morzu Bałtyckim. Zwróć uwagę, jak fitoplankton wyznacza krawędzie wiru .
Trzy dekady obserwacji satelitarnych sugerują, że te zielone zakwity to najprawdopodobniej sinice (niebieskie algi), starożytny rodzaj bakterii morskich, które wychwytują i magazynują energię słoneczną w procesie fotosyntezy (podobnie jak rośliny). Niektóre warzywa mogą również pochodzić z okrzemek , które są również bogate w chlorofil. Według serwisów informacyjnych Fiński Instytut Środowiska (SYKE) zaobserwował niedawny zakwit wody i stwierdził, że są to głównie sinice.
W ostatnich latach rozprzestrzenianie się zakwitów glonów w Morzu Bałtyckim doprowadziło do regularnego pojawiania się „ martwych stref ” w basenie. Fitoplankton i cyjanobakterie zużywają obfite składniki odżywcze w Bałtyku – częściowo zasilane przez przeszłe i obecne spływy ze ścieków i rolnictwa – i rozmnażają się w tak ogromnych ilościach, że ich wzrost i rozkład wyczerpują zawartość tlenu w wodzie. Według naukowców z fińskiego uniwersytetu w Turku szacuje się, że w tym roku martwa strefa obejmie około 70 000 kilometrów kwadratowych (27 000 mil kwadratowych).
Zespół badawczy z Finlandii i Niemiec poinformował w tym miesiącu , że poziom tlenu w Morzu Bałtyckim w ostatnich latach jest najniższy od 1500 lat. Częstsze i masowe zakwity w połączeniu z ociepleniem mórz w wyniku zmiany klimatu utrudniają rozwój ryb i innego życia morskiego w tym akwenie.