Każdego lata od prawie 20 lat wolontariusze z Kent Wildlife Trust oraz Buglife i Buglife w Wielkiej Brytanii śledzą tablice rejestracyjne samochodów. Ale nie w taki sposób, jak myślisz. Celem kontroli jest rejestracja liczby owadów latających potrąconych przez pojazdy.
Choć może się to wydawać nieistotne, skala tego projektu w zakresie nauki obywatelskiej sprawia, że jest on ważny. W kampanii Bugs Matter 2023, w której wzięło udział prawie 700 uczestników, zebrano dane z 6358 podróży, które mogą pomóc w wyciągnięciu znacznie szerszych wniosków.
Wyniki kampanii 2022 wykazały zmniejszenie o 64% liczby owadów potrąconych przez samochody w ciągu niecałych 20 lat. Wyniki te potwierdzają niepokojącą naukowców tezę: ta masowa utrata życia owadów pokazuje, że jesteśmy coraz bliżej szóstego masowego wymierania .
Szóste masowe wymieranie
Niestety badania pokazują, że Wielka Brytania nie jest jedynym miejscem, w którym zmniejsza się populacja owadów; w całej Europie przeprowadzono badania, w których wyciągnięto podobne wnioski. Aby uzyskać realistyczne pomiary, najbardziej rygorystyczne badania wykorzystują badania historyczne, które śledzą populacje owadów na przestrzeni dziesięcioleci.
W Danii udokumentowano zmniejszenie liczby owadów i zmniejszenie liczby żywiących się nimi ptaków, np. jaskółki płomykówki.
Towarzystwa naukowe entomologów z Hiszpanii i Portugalii spotkały się w czerwcu tego roku w Alicante na XX Iberyjskim Kongresie Entomologii . Zaniepokojeni spadkiem populacji owadów opublikowali manifest , którego celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat tej bezprecedensowej sytuacji i położenie jej kresu.
Sytuacja ta budzi jednak niepokój nie tylko w Europie, która jest gęsto zaludniona i narażona na presję działalności człowieka. Badania przeprowadzone w lasach tropikalnych w Portoryko porównały obecną liczebność owadów z liczbą sprzed 36 lat i dały równie katastrofalne wyniki: redukcję biomasy owadów żyjących w glebie o ponad 78%. Badanie to wykazało również równoległy spadek liczebności zwierząt żywiących się owadami, takich jak jaszczurki, żaby i ptaki.
Dlaczego jest mniej owadów?
Istnieje wiele przyczyn, a wszystkie wynikają z ciągłego i rosnącego niszczenia gleby, roślinności, wody i powietrza w wyniku działalności człowieka.
Owady mają kilka potrzeb. Potrzebują gleby, którą pokrywamy cementem, coraz rzadszej wody, którą zanieczyszczamy lub zmieniamy, oraz roślin, które traktujemy pestycydami. Co więcej, zakłócamy środki komunikacji niezbędne owadom do przetrwania: zanieczyszczenie światłem, substancjami chemicznymi i powietrzem powoduje dezorientację owadów. Między innymi wzrasta liczba mikroskopijnych cząstek unoszących się w powietrzu , które blokują narządy zmysłów i formy komunikacji.
Wszystko to towarzyszy zmianom klimatycznym , które uważa się za główny czynnik zmniejszający się populacje owadów sam w sobie.
Utrata różnorodności biologicznej owadów prowadzi do homogenizacji. Osłabia to istotne związki biologiczne pomiędzy wszystkimi żywymi istotami, a co za tym idzie, zagraża naszemu istnieniu jako gatunku.
Owady stanowią ponad 80% znanych zwierząt na świecie. Dlatego jasne jest, że pełnią one wiele istotnych funkcji w utrzymaniu życia na Ziemi, zwłaszcza roślin zapylających.
Szacuje się, że 35% światowych zasobów żywności pochodzi z roślin zapylanych przez owady . Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa ostrzega, że jeśli znikną, bezpieczeństwo żywnościowe będzie zagrożone.
Kolejną niezastąpioną funkcją, jaką owady pełnią w ekologii, jest rozkład materii organicznej i recykling składników odżywczych. Owady pełnią rolę naturalnych zbieraczy śmieci i ogrodników. W ten sposób przyczyniają się do zdrowia i tworzenia gleby, co jest procesem niezbędnym do utrzymania łańcuchów pokarmowych i cykli życiowych.
Inną ekologiczną funkcją owadów, często niezauważaną, jest ich udział w zwalczaniu szkodników w naturalnych ekosystemach, ponieważ zapobiegają lub ograniczają szkody powodowane przez szkodniki.
Zwalczanie szkodników przez drapieżniki i owady pasożytnicze w środowisku naturalnym może faktycznie nauczyć nas, jak poprawić kontrolę biologiczną w rolnictwie .
Co możemy zrobić, aby je chronić?
Problemów środowiskowych na dużą skalę nie da się rozwiązać działaniami jednostek. Jednak doświadczenie pokazuje nam, że wiele małych gestów może dać wspaniałe rezultaty. Oto niektóre z rzeczy, które możemy zrobić:
- Wspieraj lub współpracuj z projektami, których celem jest podnoszenie świadomości i ochrona owadów na obszarach wiejskich i miejskich. Wspomniane powyżej Kent Wildlife Trust i Buglife są dobrymi przykładami w Wielkiej Brytanii.
- Zadbaj o to, aby miejskie tereny zielone – a także pobocza, ronda i inne obszary niezabudowane – zawierały siedliska zwierząt i rodzimą florę, która może zapewnić miejsca rozrodu i schronienie dla gatunków owadów.
- Unikaj stosowania pestycydów w ogrodach prywatnych lub warzywnych oraz, jeśli to możliwe, na publicznych terenach zielonych. Ogranicz usuwanie „ chwastów ” rosnących wokół roślin ozdobnych, zwłaszcza w okresach kwitnienia.
- Spożywaj produkty spożywcze wyprodukowane zgodnie z dobrymi praktykami rolniczymi, które cenią i promują rolnictwo organiczne oraz biologiczne lub zintegrowane zwalczanie szkodników.
- Zastąp środki zwalczania szkodników u zwierząt gospodarskich produktami, które nie są szkodliwe dla owadów i pomagają w procesie rozkładu.
- Należy unikać wprowadzania inwazyjnych gatunków roślin i zwierząt, zarówno w rolnictwie, jak i ogrodnictwie.
Na nas wszystkich spoczywa ważny obowiązek pokazywania dzieciom i dorosłym, że owady są szlachetne, witalne i piękne. Ich malejąca liczba stanowi problem bezprecedensowy, a nasze przetrwanie jako gatunku będzie zagrożone, jeśli nie uda nam się odwrócić tej tendencji.