Największy wąż na świecie został niedawno odkryty w amazońskim lesie deszczowym. Odkrycia dokonała grupa badaczy pod wodzą holenderskiego biologa i telewizyjnego prezentera dzikiej przyrody, profesora Freeka Vonka. Anakonda zielona północna ma 8 metrów długości i waży 200 kilogramów.
Szczegóły odkrycia opublikowano niedawno w czasopiśmie MDPI Diversity, podkreślając unikalne cechy tego masywnego węża.
Odkrycie północnej anakondy zielonej
Zespół Vonka składał się z 14 naukowcami z 9 krajów. Udało się ustalić, że odkryta anakonda jest gatunkiem całkowicie odrębnym od anakondy zielonej.
„Genetycznie różnice są ogromne” – powiedział National Geographic Bryan Fry, jeden ze współautorów badania i biolog z Uniwersytetu w Queensland. „Różnią się genetycznie o pięć i pół procenta. Dla porównania, ludzie różnią się od szympansów o około dwa procent”.
Naukowcy nadali nowemu gatunkowi anakondy łacińską nazwę Eunectes akayima. „Słowo „akayima” pochodzi z kilku rdzennych języków północnej Ameryki Południowej i oznacza „wielkiego węża”” – wyjaśnił Vonk.
Aby ukazać rozmiary węża, Freek Vonk pływał tuż obok nowo odkrytego gatunku, co widać na poniższym filmie.
Główny autor badania opublikowanego w MDPI, Jesus Rivas już przeszło 15 lat temu podejrzewał, że istnieje więcej niż jeden gatunek anakondy zielonej. Od tego czasu on i jego żona Sarah Corey- Rivas analizują próbki pod kątem różnic genetycznych.
Jak zmiany klimatyczne wpływają na Amazonię
Utrzymujące się skutki zmian klimatycznych na całym świecie są już od jakiegoś czasu dobrze udokumentowane, ale Vonk zwraca szczególną uwagę na wpływ rosnących temperatur i wylesiania na mieszkańców lasów deszczowych.
„Amazonia jest zagrożona ze względu na zmiany klimatyczne i ciągłe wylesianie” – stwierdził. „Ponad jedna piąta Amazonki już zniknęła, co stanowi ponad 30-krotność powierzchni Holandii. Przetrwanie tych kultowych gigantycznych węży jest nierozerwalnie związane z ochroną ich naturalnego środowiska”.