fbpx
niedziela, 13 czerwca, 2021
15.2 C
Sobótka

“Treet. Ekologiczny, zrównoważony sposób na drenaż norweskich kieszeni”.

Jakiś czas temu sensacje wzbudził postawiony w Bergen [już nie] najwyższy wieżowiec świata zbudowany z drewna. Ten zbudowany z modułów, a spięty metrowymi elementami 14- piętrowy budynek liczy 49 metrów wysokości i pobił dotychczasowy rekord należący do australijskiego budynku „Forte” mieszczącego się w Melbourne, wysokiego na 32 metry.

Norweskie dzieło architektury zwane „Treet”, czyli „Drzewo” jest kolejnym elementem wpisującym się w politykę rozwoju i promocji Norwegii jako takiej. Warto przy tej okazji wspomnieć orędzie króla Haralda, który bodajże trzy lata temu wytyczył nowe kierunki rozwoju kraju. W myśl tego orędzia Norwegia stopniowo odchodzić będzie od klasycznego przemysłu na rzecz promocji i wytwarzania nowych źródeł energii, rzecz jasna przyjaznych dla środowiska i stopniowo odchodzących od ropy, czy gazu.

To dlatego coraz częściej mamy do czynienia z nowinkami bazującymi na elektrycznych źródłach energii: burzliwy wzrost sprzedaży pojazdów napędzanych elektrycznością, czy stopniowo wprowadzane promy wykorzystujące ten napęd.

Inna sprawa, że taki spadek zużycia ropy i gazu w kraju sprawia, że surowce te mogą być sprzedawane w większej ilości na zewnątrz. Sprytne, co?

Wracając do orędzia króla Norwegii; oprócz nowych źródeł energii monarcha zwrócił uwagę na zwrot swojego kraju w turystykę oraz rybołóstwo. Początkowo kpiono po cichu z przemówienia króla Haralda, jednak dziś, z perspektywy czasu widzimy, że przemówienie króla stanowiło odpalenie całości już przygotowanego, a czekającego na realizację projektu przestawienia Norwegii na nowe tory.

Myślę, że wieżowiec „Treet” jest idealnym odzwierciedleniem tej polityki, w której najdrobniejszy, najmniej z pozoru zwracający uwagę szczegół jest elementem spójnej polityki. Uczmy się w Polsce, bo mamy w naszym kraju tyle pięknych miejsc wartych wykorzystania. Myślę również, że to kapitalny sposób na wyciągnięcie dodatkowej kasy z coraz bardziej zblazowanych Norwegów, którzy szukając coraz to nowych sposobów na zaimponowanie światu popadają w coraz większe szaleństwo.

Wróćmy do budynku.

„Drzewo” to wspólne przedsięwzięcie władz Bergen oraz Omegn Building Society i stanowić ma punkt zwrotny w historii budownictwa mieszkalnego, które ma skupić się na racjonalnym wykorzystaniu energii, pozytywnym wpływie na środowisko, a także estetykę wpisującą się w otaczającą budynek przestrzeń.

Drzewo, zamiast emitować dwutlenek węgla przechowuje go. Nie bardzo wiem, jak to wygląda w praktyce i czy ma jakiś wpływ na mieszkających w takiej konstrukcji ludzi, ale wierzmy konstruktorom.

Sama idea tego wieżowca powstała w 2005 roku. Dużo czasu minęło, zanim pomysłodawca, czyli biuro architektów Geir Brekke Lund & Partnerzy, czy projektanci konstrukcji z biura projektowego, z pomocą naukowców NTNU, Instytutu Technologii Drewna wypracowali idealne rozwiązania dotyczące konstrukcji budynku. Krótko mówiąc, łączone modułowe elementy zbudowane z różnych gatunków drewna spięte drewnianą ramą. Oczywiście wszystko na betonowym fundamencie. A wszystko WYŁĄCZNIE z rodowitego, norweskiego drewna. No wszystko nasze, norweskie, patriotyczne. Tylko moduły mieszkalne z Estonii. Trochę zabawne, ale co zrobić.

Jak uradzili, tak zrobili. Robota ruszyła. Tylko co zrobić, gdy w czasie porywistego wiatru, górna część wieżowca zacznie pochylać się we wszystkie strony? No właśnie. Wracamy więc do starego, dobrego betonu.

Bo umówmy się – drewno czyni cuda, jednak są przypadki, w których beton jest niezastąpiony. Koniec kropka. Tak samo tutaj. Górne elementy budynku wyposażono w betonowe elementy, które miały dodać ciężaru, dzięki czemu obiekt będzie bardziej stabilny i mniej podatny na wiatr.

Docelowo „Treet” oferuje 62 luksusowe apartamenty i wszystko czego zblazowani Norwegowie potrzebują. Wszystkie gadżety do dyspozycji. Tylko płać, ciesz się i fejsbukuj przed znajomymi! I pamiętaj, że będziesz „tyrać” na ten luksus do końca życia. „Drzewo” oferuje Ci dwa typy mieszkań. Zanim zobaczysz ich zdjęcia pamiętaj, że będziesz za nie płacił przez tylko 34 lata średnio 10 500 koron miesięcznej raty.

Oczywiście snobowanie się jest świetne, tylko co zrobić, jeśli nagle dowiadujesz się, że twój przebudynek nie jest już najwyższy, bo wybudowano taki w Kanadzie? Oj, boli. I to jeszcze dla studentów?

Przemek Saracen

Przemek Saracen
Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zobacz również

Przeżyły wybuch, zatonięcie statku i katastrofę samolotu. Teraz czas na emeryturę. Wszystkie lwy “MGM”

Pamiętacie słynne logo firm MGM? Tego ryczącego lwa pokazywanego przez wieloma filmami. Na przykład przez cyklem agenta...

Rocky, John Wick, Adonis Creed, SpiderMan i Terminator. Dasz wiarę, że połączyła ich firma z Zielonej Góry?

Do tej pory firma Cinkciarz.pl kojarzyła się raczej z filmami Patryka Vegi, a zwłaszcza z tandetną sceną...

5 wynalazków, które zabiły własnych twórców

Czymże byłaby dzisiejsza cywilizacja bez śmiałków, którzy zadawali pytania, wątpili i szukali nowych rozwiazań? Historia notuje tysiące...

“Mirmił w opałach”. Każdy początek ma swój koniec. Ostatnia część klasycznych przygód Kajka i Kokosza.

Nasza przygoda z Kajkiem i Kokoszem dobiega końca. „Mirmił w Opałach” jest ostatnim pełnym albumem klasycznych przygód...

Skarby wrocławskiego ZOO: “Wilcza Ostoja”.

Wilk, choć wydaje się dosyć pospolity jest zwierzęciem niezwykłym. Towarzyszą mu legendy, upiorne opowieści, tajemnicze zdarzenia i...
Sobótka
całkowite zachmurzenie
15.2 ° C
17.1 °
13.4 °
68 %
7.6kmh
97 %
nie
15 °
pon
20 °
wt
23 °
śr
23 °
czw
25 °

Podróżujemy

Jazda pod fjordem nie musi być stresująca, zobacz film!

Kiedy znajoma zapytała ze strachem w oczach jak to jest jechać samochodem pod fjordem uśmiechnąłem się kpiąco? No jak to jak? Normalnie. Jak tunelem...

[galeria]”Spełniać marzenia, czyli zobaczyć Preikestolen” [dużo zdjęć]

Telewizja CNN uznała to miejsce za jeden z pięćdziesięciu cudów świata. To tutaj Tom Cruise kręcił jeden z największych hitów kina akcji, a przeszło...

Czechy. Budowla jak z bajki. Poznaj historię powstania niezwykłej tamy Les Kralovstvi.

Kiedy wysiedliśmy z auta zaparkowanego na pobliskim parkingu oniemieliśmy. Bo ten niewielki, kameralny obiekt przeniósł nas w czasie i przestrzeni. Znaleźliśmy się w miejscu...

Nasze Bieszczady. Połonina Caryńska, pokazowa zagroda żubrów i pyszne jedzenie u Eskulapa. Dzień trzeci.

Piękny widok z Połoniny Caryńskiej okraszony widokiem na ukryte w polach leśne serce, kapitalna zagroda zachowawczej hodowli żubrów oraz fantastyczne jedzenie w Ustrzykach Górnych....

Sensacyjne odkrycie archeologiczne. Znaleziono jeden z mieczy spod Grunwaldu.

Muzeum bitwy pod Grunwaldem wzbogaci się o nowy artefakt: miecz z pełnym osprzętem. Jak oceniają specjaliści, takie znalezisko trafia się raz na dziesięciolecia.  Jak mówi Aleksander...