piątek, 5 marca, 2021
1.2 C
Sobótka

Skąd się biorą zwierzęta w ZOO?

Ciekawiło was, skąd biorą się zwierzęta w ZOO? Kiedy obserwuje się dorodne okazy, powiedzmy słoni afrykańskich – przed oczyma stają obrazy niemal z superprodukcji filmowej. Obława, walka ze stadem, krew, tragedia rozdzielanych zwierząt… No nieciekawe obrazy…

Tymczasem dziś zwierząt nie wyławia się z ich środowiska naturalnego! Nie są kupowane, chociaż istnieją firmy handlujące zwierzętami. Nie są też przypadkową kolekcją pochodzącą z darowizn czy interwencji, chociaż sporadycznie to się zdarza.

Współczesne ogrody zoologiczne nie pozyskują zwierząt z natury, tylko je rozmnażają i zarządzają całą populacją poprzez stowarzyszenia i programy hodowlane. Dzięki informacjom zgromadzonym w jednym miejscu (baza danych ZIMS), ogrody zoologiczne w ramach swojej sieci, prowadzą między sobą zaplanowane transfery zwierząt.

Organizacja non-profit Species 360, za pomocą systemu ZIMS, gromadzi i udostępnia dane o zwierzętach dla ponad 22 000 gatunków i 10 000 000 pojedynczych zwierząt, zarówno żywych, jak i żyjących w przeszłości w ogrodach zoologicznych z 99 krajów. W ZIMS są dane na temat każdego osobnika żyjącego w zrzeszonych ZOO.

Dane te, dotyczące pochodzenia, pokrewieństwa, przemieszczania, zdrowia i leczenia są dostępne on-line i przyczyniają się nie tylko do zarządzania całą populacją, ale też służą badaniom naukowym.

[d]

Zdjęcia: Przemek Saracen
Źródło:Zoo Warszawa
Drewniak
Lubię nic nie robić. Mało zarabiam, bo mało robię. W SK robię nowinki i takie tam różne nie wymagające inwencji. Staram się, byście mieli dostęp do ciekawych informacji. Przemo chce docisnąć mi śrubę, bo twierdzi że i tak nic nie robię. I ma rację.

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sobótka
rozproszone chmury
1.2 ° C
2.2 °
-0.6 °
55 %
4.6kmh
40 %
pt
3 °
sob
5 °
nie
6 °
pon
3 °
wt
3 °

Musisz przeczytać