niedziela, 19 maja, 2024
21 C
Sobótka

Wrocławscy naukowcy odtworzyli starożytny lek Theriac

Badacze z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu jako pierwsi na świecie wiernie odtworzyli Theriac, hit leczniczy w Europie od starożytności do XVIII wieku, składający się z 71 substancji. Okazuje się, że bliżej mu było do placebo niż do cudownej mikstury, za jaką uważali starożytni medycy.

W ramach projektu konieczne było dokonanie przeglądu starych polskich pamiętników, listów i prywatnych notatek farmaceutów dostępnych w archiwach w celu odnalezienia receptur. Tą częścią projektu zajmował się zespół z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem dr Jakuba Węglorza. Rekonstrukcja i późniejsza analiza odtworzonego leku była zadaniem badaczy z Katedry Farmakognozji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod kierownictwem dr Danuty Raj.

„Muszę przyznać, że było to trudne. Pierwsza podstawowa trudność polegała na tym, że była w nim aż do 71 składników. Część z

Muszę przyznać, że był to trudny projekt. Pierwszą główną trudnością było to, że składników było aż 71. Niektóre z nich, jak np. imbir czy czarny pieprz, nie sprawiały nam problemu – mówi dr Raj.

Problemem okazały się żmije – główny składnik Theriaca. „Udało nam się zadbać o to, aby na potrzeby naszego projektu nie trzeba było zabijać żmij. Wykorzystaliśmy tylko te, które nie przetrwały w środowisku naturalnym – mówi Raj.

Dodaje, że import innych składników, niektórych z Azji czy Afryki, wymagał dużej kreatywności. Badaczom pomagali filmowcy, którzy przywieźli trawę cytrynową, a także blogerzy i misjonarze, którzy pomogli w dostarczeniu innych składników.

Wrocławscy farmaceuci oparli rekonstrukcję Theriaca na przepisie licencjonowanego aptekarza toruńskiego, spisanym w 1630 r. Praktyczne zastosowanie tego przepisu zostało potwierdzone historycznie w czasie epidemii dżumy.

Według doktora Raja Theriac nie działa tak dobrze, jak oczekiwano od ludzi w starożytności, a nawet czterysta lat temu, kiedy był niezwykle popularny i drogi.

„Wówczas wierzono, że lek chroni przed zatruciami i chorobami, w tym epidemiami, i że jest lekiem bardzo silnym. Obawiano się tego, a dawkowanie było bardzo dokładne. Wiadomo było, że nie można go stosować np. przy gorączce, bo grozi śmiercią. Absolutnie tego nie potwierdzamy” – mówi dr Raj.

Dodaje, że badania wykazały, że lek jest bliższy placebo niż potężnej mieszance, za jaką ludzie uważali go w przeszłości.

Już w starożytności zalecano go jako antidotum na zatrucia, jednak w czasie epidemii jego znaczenie nabrało szczególnego znaczenia – wierzono, że chroni przed chorobami i śmiercią. W czasie epidemii tylko nieliczni mogli sobie na niego pozwolić, bo był bardzo drogi. W jego produkcję zaangażowani byli wyłącznie licencjonowani farmaceuci. Najbardziej cenioną wersją był teriak wenecki, gdyż jego recepturę uznano za wzorową. Dzięki systemowi licencjonowania produkcja leku rozprzestrzeniła się także w Polsce.

Theriac był już przedmiotem badań współczesnych naukowców, jednak zespół z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego jako jedyny na świecie odtworzył go wiernie, jeden do jednego, zgodnie z historycznymi procedurami. Wyniki swoich prac badacze zaprezentowali na międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Uniwersytet Wrocławski w Muzeum Farmacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w dniach 8-10 marca. Wśród zaproszonych gości znaleźli się rekonstruktorzy starożytnych leków, procesów alchemicznych i wyrobów rzemieślniczych, w tym tkanin i słodyczy, którzy do Wrocławia przyjechali z całego świata, m.in. z USA, Holandii, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii i Izraela. (PAPKA)

Top Tygodnia

Psycholog radzi: nie musisz wszystkiego kontrolować. Naucz się odpuszczać.

Dobre 15 lat temu, gdy byłam mamą raczkującego berbecia,...

“Rozróby i romanse”. Egmont przywraca do życia trupa. Ależ oni rozrabiają!

„Rozróby i romanse” to zbiór siedmiu nowelek rozgrywających się...

Florencja Północy, perła baroku, stolica kultury i wolności. Drezno. [76 zdjęć]

Florencja Północy, miasto baroku, kolebka kultury. Przepiękna starówka i...

Joe Metheny. Zabójca, który robił ze swoich ofiar hamburgery

Ta historia jest zbyt fantastyczna, by była prawdziwa, a...

Prawdziwa historia legendarnego zdjęcia „Pocałunek życia”

Kiedy przeglądam social media, co pewien czas widzę historyczne...

Zobacz koniecznie

Zdjęcie Dnia. “Bliźniaki”

Po lekturze książki "Państwo Gucwińscy" wrocławskie zoo nabrało dla...

To nie żart, w Iraku urodził się chłopiec z trzema penisami. Zobacz.

Brzmi to jak remizowy żart, ale w irackim Duhoku...

Wrocławskie lwy otrzymają nowy dom!

Po latach lwy mieszkające we wrocławskim ogrodzie zoologicznym doczekają...

Psycholog radzi: jak radzić sobie z negatywnymi emocjami?

Znajoma podrzuciła mi ostatnio bardzo ciekawy artykuł, mówiąc, że...

Czy wiedziałeś, że psy wyczuwają Covid19 szybciej niż testy PCR?

Czy zdawaliście sobie sprawę, że wasz psi pupil jest...

Kolejne przełamanie barier gatunkowych. Tym razem covid19 przechodzi z człowieka na wydrę.

Choć wiadomo, że covid19 przeniósł się na człowieka od...
Tylko na Wakacje.pl

Powiązane

Popularne Kategorie