Więcej

  Holendrzy opracowali nową metodę wykrywania Covid19. Pomogą w tym… pszczoły.

  Zdjęcia: Pixabay

  Wyścig w walce z covid19 nabiera rozpędu i coraz więcej firm i instytucji chce załapać się do tego pociągu. Tym razem holenderscy naukowcy i przedsiębiorcy odkryli nową metodą wykrywania koronawirusa za pomocą… żywych pszczół!

  Jak informuje Uniwersytet Wageningen, naukowcy tej uczelni wraz z badaczami holenderskiego startupu InsectSens wyszkolił pszczoły, które są w stanie reagować na osobę zakażoną covid19.

  Metoda nosi nazwę „BeeSense” i polega na takim wyuczeniu pszczół, by te wydłużały język w momencie, gdy wyczują zakażoną osobę.

  W jaki sposób owady są w stanie rozpoznać chorego? – spytacie. Ano dzięki zmianom metabolicznym zachodzącym przy praktycznie każdej chorobie. W ten sposób ciało subtelnie zmienia zapach i jest to klucz do tajemnicy holenderskich, przepraszam – niderlandzkich naukowców.

  Podobnie jak inne choroby, COVID-19 wywołuje zmiany metaboliczne w organizmie zakażonej osoby, powodując subtelną zmianę zapachu.

  Jak czytamy w oświadczeniu prasowym uniwersytetu:

  „Pszczoły potrafią wykrywać substancje lotne z czułością części na bilion. Na przykład znajdują kwiat kilka kilometrów dalej.”

  Zespół odpowiedzialny za „BeeSense” zapewnia, że w ciągu kilku minut jest w stanie wytrenować pszczoły, aby rozpoznawały zapach próbek zakażonych SARS-CoV-2. Pszczoły, podobnie jak psy mogą nauczyć się wykrywać substancje lotne i zapachy. Jednak w przeciwieństwie do psów można je wyszkolić w kilka minut.

  Jak czytamy na stronie internetowej InsectSense celem firmy jest zbadanie możliwości wykorzystania „zachowania owadów i leżącej u jego podstaw biologii molekularnej, aby zapewnić odpowiednie rozwiązania w dziedzinie diagnostyki chorób”.

  Używając wody cukrowej jako nagrody, pszczoły „BeeSense” zostały przeszkolone w wykrywaniu zakażonych próbek SARS-CoV-2. Za każdym razem, gdy pszczoły były narażone na zapach jednej z zakażonych próbek, w nagrodę otrzymywały wodę z cukrem. Pszczoły wyciągały języki, aby odebrać nagrodę.

  Powtarzając akcję nagrody kilka razy w ciągu kilku minut, pszczoły skojarzyły zapach z nagrodą i zaczęły instynktownie wysuwać języki za każdym razem, gdy wyczuły SARS-CoV-2. Naukowcy powiedzieli, że wytresowana pszczoła może wykryć zainfekowaną próbkę w ciągu kilku sekund.

  Metodologia opiera się na klasycznej metodzie warunkowania Pawłowa, znanej również jako „pies Pawłowa”.

  Badania przeprowadzono na ponad 150 pszczołach w laboratorium Biosafety firmy Wageningen Bioveterinary Research. Wykorzystano próbki od norek zakażonych SARS-CoV-2, a także próbki pochodzące od ludzi. Wyniki wykazały bardzo małą liczbę fałszywie pozytywnych i fałszywie negatywnych wyników.

  Czy „BeeSense” może zyskać popularność? Ciężko powiedzieć. Na pewno mogę stanowczo stwierdzić, że kolejny raz świat tak bardzo nam uciekł. I nie chodzi mi o wykorzystywane technologie, lecz nowatorskie podejście do tematu i odwagę w dążeniu do realizacji celu.

  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK 🙂 Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Sierpniowe pożary lasów biją rekordy emisji dwutlenku węgla i przebijają roczną “produkcję” Indii.

  Wszystko idzie ku „najlepszemu”: tylko w wakacje światowe pożary wyemitowały rekordową ilość dwutlenku węgla przekraczając roczną „produkcję” Indii. W zeszłym miesiącu świat ustanowił nowy przerażający...

  Niewidzialne staje się widzialne, czyli 47 edycja konkursu fotograficznego Nikona

  Uwielbiamy w „Srebrnym Kompasie” fotografie. Zdajemy sobie sprawę, że są momenty, których nie opowiedzą najbardziej wspaniałe słowa, opowieści, wiersze i reportaże. Czasem jedno zdjęcie...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Hej, zauważyliśmy, że używasz blokera reklam

  Będziemy wdzięczni, jeśli wyłączysz swojego blokera reklam podczas korzystania ze "Srebrnego Kompasu".

  Staramy się, byś codziennie otrzymywał unikalne treści, których nie zobaczysz gdzie indziej.

  Serdecznie dziękujemy i życzymy fajnych wrażeń!