fbpx
piątek, 18 czerwca, 2021
18.7 C
Sobótka

Holendrzy opracowali nową metodę wykrywania Covid19. Pomogą w tym… pszczoły.

Zdjęcia: Pixabay

Wyścig w walce z covid19 nabiera rozpędu i coraz więcej firm i instytucji chce załapać się do tego pociągu. Tym razem holenderscy naukowcy i przedsiębiorcy odkryli nową metodą wykrywania koronawirusa za pomocą… żywych pszczół!

Jak informuje Uniwersytet Wageningen, naukowcy tej uczelni wraz z badaczami holenderskiego startupu InsectSens wyszkolił pszczoły, które są w stanie reagować na osobę zakażoną covid19.

Metoda nosi nazwę „BeeSense” i polega na takim wyuczeniu pszczół, by te wydłużały język w momencie, gdy wyczują zakażoną osobę.

W jaki sposób owady są w stanie rozpoznać chorego? – spytacie. Ano dzięki zmianom metabolicznym zachodzącym przy praktycznie każdej chorobie. W ten sposób ciało subtelnie zmienia zapach i jest to klucz do tajemnicy holenderskich, przepraszam – niderlandzkich naukowców.

Podobnie jak inne choroby, COVID-19 wywołuje zmiany metaboliczne w organizmie zakażonej osoby, powodując subtelną zmianę zapachu.

Jak czytamy w oświadczeniu prasowym uniwersytetu:

„Pszczoły potrafią wykrywać substancje lotne z czułością części na bilion. Na przykład znajdują kwiat kilka kilometrów dalej.”

Zespół odpowiedzialny za „BeeSense” zapewnia, że w ciągu kilku minut jest w stanie wytrenować pszczoły, aby rozpoznawały zapach próbek zakażonych SARS-CoV-2. Pszczoły, podobnie jak psy mogą nauczyć się wykrywać substancje lotne i zapachy. Jednak w przeciwieństwie do psów można je wyszkolić w kilka minut.

Jak czytamy na stronie internetowej InsectSense celem firmy jest zbadanie możliwości wykorzystania „zachowania owadów i leżącej u jego podstaw biologii molekularnej, aby zapewnić odpowiednie rozwiązania w dziedzinie diagnostyki chorób”.

Używając wody cukrowej jako nagrody, pszczoły „BeeSense” zostały przeszkolone w wykrywaniu zakażonych próbek SARS-CoV-2. Za każdym razem, gdy pszczoły były narażone na zapach jednej z zakażonych próbek, w nagrodę otrzymywały wodę z cukrem. Pszczoły wyciągały języki, aby odebrać nagrodę.

Powtarzając akcję nagrody kilka razy w ciągu kilku minut, pszczoły skojarzyły zapach z nagrodą i zaczęły instynktownie wysuwać języki za każdym razem, gdy wyczuły SARS-CoV-2. Naukowcy powiedzieli, że wytresowana pszczoła może wykryć zainfekowaną próbkę w ciągu kilku sekund.

Metodologia opiera się na klasycznej metodzie warunkowania Pawłowa, znanej również jako „pies Pawłowa”.

Badania przeprowadzono na ponad 150 pszczołach w laboratorium Biosafety firmy Wageningen Bioveterinary Research. Wykorzystano próbki od norek zakażonych SARS-CoV-2, a także próbki pochodzące od ludzi. Wyniki wykazały bardzo małą liczbę fałszywie pozytywnych i fałszywie negatywnych wyników.

Czy „BeeSense” może zyskać popularność? Ciężko powiedzieć. Na pewno mogę stanowczo stwierdzić, że kolejny raz świat tak bardzo nam uciekł. I nie chodzi mi o wykorzystywane technologie, lecz nowatorskie podejście do tematu i odwagę w dążeniu do realizacji celu.

Przemek Saracen
Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zobacz również

Kiedy bóg Loki zamienił się w klacz i rozkochał rumaka Swadelfariego powstał On. Rumak Sleipnir.

W zdominowanej przez filmy Marvela kulturze popularnej skandynawski bóg Loki postrzegany jest jako klasyczny łotrzyk. Co prawda...

„Wikingowie” z 1958 roku. Film, który wprowadził Wikingów do Valhalli popkultury.

Epoka Wikingów wciąż nas fascynuje, a serial "Wikingowie" oraz inne widowiska poświęconym synom Skandynawii święcą triumfy i...

„Rezerwat archeologiczny w Będkowicach”. Zmarnowany potencjał niezwykłego miejsca.

Dolnośląska Sobótka sama w sobie jest tajemnicza i niesamowita. Zresztą, czy już pierwotna nazwa tego miasta, która...

BodyCount “Carnivore”. Muzyczny gangster w najwyższej formie

Kiedy zamierzasz oceniać płyty „Body Count” musisz liczyć się z tym, że Ice – T i jego...

„Brunost. Tradycyjny norweski przysmak z karmelem w tle”

Przyjęło się mówić, że norweska kuchnia jest dla zuchwałych, bo przecież SMALAHOVE, o którym możecie przeczytać TUTAJ, czy...
Sobótka
bezchmurnie
18.7 ° C
21 °
16 °
80 %
2.7kmh
1 %
pt
29 °
sob
30 °
nie
29 °
pon
26 °
wt
20 °

Podróżujemy

FotoStory. “Chevrolet czyli miłość do jankesów” [004]

Noooo, z tym samochodem to jest ciekawa sprawa. Norwegowie kochają Amerykę. Jest to miłość bezwarunkowa, kopiująca niemal jeden do jednego rozwiązania techniczne, zachowania, patriotyzm....

Spływ rzeką Kamenice w Szwajcarii Czeskiej. Dziki Wąwóz i Wąwóz Edmunda. Miejsca obowiązkowe dla...

Wsiadamy do sporych rozmiarów łodzi w Dzikim Wąwozie. Razem jest nas 26 osób i czekamy na flisaka wyobrażając sobie goliata, który będzie nie tylko...

Wariat! Wjechał rowerem na słynny norweski gaz zakleszczony między ścianami. Bez żadnych zabezpieczeń.!

Wielokrotny mistrz świata rowerowego trialu oraz, ikona światowego sportu ekstremalnego Kenny Belaey pochodzi z Belgii i przyjechał do Norwegii, by zdobyć Kjeragbolten. Uzależniony od adrenaliny...

„Rezerwat archeologiczny w Będkowicach”. Zmarnowany potencjał niezwykłego miejsca.

Dolnośląska Sobótka sama w sobie jest tajemnicza i niesamowita. Zresztą, czy już pierwotna nazwa tego miasta, która brzmi "Sabath" nie intryguje i zachęca do...

Sensacyjne odkrycie archeologiczne. Znaleziono jeden z mieczy spod Grunwaldu.

Muzeum bitwy pod Grunwaldem wzbogaci się o nowy artefakt: miecz z pełnym osprzętem. Jak oceniają specjaliści, takie znalezisko trafia się raz na dziesięciolecia.  Jak mówi Aleksander...