fbpx
niedziela, 13 czerwca, 2021
15.2 C
Sobótka

„Grakallen”. Pustelnia tuż za metropolią.

Wspaniałe w Norwegii jest to, że opuszczając zindustrializowane miejsca można w ciągu 10 – 15 minut znaleźć się w dziczy. Nieważne, czy dotyczy do Oslo, Bergen, czy jak w tym przypadku Trondheim.

Grakallen, pisane przez „a” z kółeczkiem nad literką (wymawiane jako „o”) to góra znajdująca się na terenie Bymarka. Do stóp góry dojeżdża autobus. Jest tam też parking tak, że jest jak tam dojechać. Po prawej stronie znajduje się „Skistua”, coś w rodzaju stacji narciarskiej. Nieco dalej jest niewielkie jeziorko, bardziej przypominające staw. I wzdłuż tego stawu musicie wejść do góry. Nie jest lekko i ważne jest, byście mieli dobre, wygodne i wodoodporne buty.

Grakallen to idealne miejsce dla każdego, kto chce odetchnąć. Zapomnieć się. Pochodzić. Pomyśleć. Poukładać sobie wszystko w chwili słabości i niepewności.

Zachwycić panoramą, bo na szczycie góry znajduje się tzw. Panorama, czyli tablica z różą wiatrów. Niestety nie ma żadnych ławeczek, czy miejsc, w których można odpocząć – w naszym rozumieniu (ławeczki, stoliczki, śmietniczki).

Na szczycie góry znajduje się również instalacja wojskowa, niestety nie wiem o co dokładnie tam chodzi, a jeśli ktoś wie, to proszę o podanie tej informacji w komentarzu.

Góra nie jest wysoka, ma ledwie 550 metrów wysokości.

Rozpościerające się pod tobą obrazy robią wrażenie. Ujście fjordu. Chodzące gdzie między drzewami łosie. Odległe pasma górskie. Wieczorne miliony światełek przypominające to, co czytaliśmy w bajkach. I refleksja – kurczę, bajkopisarze nic wymyślali, oni po prostu dodali co nieco do tego, co widzieli na własne oczy!

Ale najciekawsze jest coś innego, coś co widać mniej więcej w połowie sierpnia. Musisz tylko wykazać się odrobiną samozaparcia i wytrwałości oraz wyczuciem czasu.

Uwierz mi, widok który ujrzysz wart jest każdych pieniędzy:

Kiedy już staniesz na szczycie Grakallen i po lewej stronie będziesz miał Trondheim będziesz świadkiem nieopisywalnego zjawiska; zachodzące słońce po prawej stronie, jasne i piękne niebo oraz ciemność po lewej!

A potem musisz zejść.

Powodzenia.

Tekst i zdjęcia: Przemysław Saracen

Przemek Saracen
Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zobacz również

Jak wykorzystać gniew ludzi i wygrać wojewódzki konkurs bez wsparcia mediów, polityków i biznesu – krok po kroku

Stało się. Lubiński rynek wygrał w organizowanym przez “Gazetę Wrocławską” plebiscycie na najpiękniejszy rynek na Dolnym Śląsku....

Szukasz miejsc kampingowych w Norwegii? Z nami znajdziesz wszystkie w całym kraju!

Praktycznie każdy, kto wyjechał na wakacje do Norwegii po powrocie mówi zwykle: "kurwa, a myślałem, że to...

Tradycje norweskiej kuchni. “Rakfisk” czyli fermentowany pstrąg.

Czy wziąłbyś do ust coś, co fermentowało nawet pół roku? Tymczasem w Norwegii coś takiego jest jednym...
Sobótka
całkowite zachmurzenie
15.2 ° C
17.1 °
13.4 °
68 %
7.6kmh
97 %
nie
15 °
pon
20 °
wt
23 °
śr
23 °
czw
25 °

Podróżujemy

Pomysły z piekła rodem, czyli konkurs na zabudowanie jednego z cudów natury Norwegii, Preikestolen

Uznany za jeden z cudów natury norweski klif Preikestolen odwiedza rocznie blisko ćwierć miliona turystów z całego świata. Zauroczeni bliskością natury, magią i tajemniczością...

Jesień na Sycylii potrafi być przepiękna!

To jedno z tych miejsc, z których trudno nie wrócić oczarowanym. Turkusowe zatoki z przejrzystą wodą zachęcają do kąpieli, restauracje oferują wspaniałą włoską kuchnię...

Zapomniane skarby Norwegii, czyli Latarnia Kvitsøy. Najdłużej działająca latarnia w kraju.

Latarnia Kvitsøy fyr powstała w 1700 roku, czyli wcześniej niż ta na półwyspie Tungenes, i jest jedną z czterech najstarszych latarni morskich w Norwegii....

Bakklandet. Sielska starówka w Trondheim.

Bakklandet to pochodząca XVII- ego wieku staromiejska zabudowa położona nad brzegiem rzeki Nidelvy. Dokładnie rzecz biorąc, pierwsi mieszkańcy tego miejsca zamieszkali tu w 1600...

„Tautra. Wyspa ptaków i zakonnic. Tylko 85 km na północ od Trondheim. [plus blisko...

Osiemdziesiąt pięć kilometrów od Trondheim, trochę na północ leży wyspa Tautra. Ta wysepka połączona lądem groblą przechodzącą w niewielki most i znów stająca się...