fbpx
niedziela, 20 czerwca, 2021
28.9 C
Sobótka

“Deepwater Horizon”. Jeszcze nigdy apokalipsa nie była pokazana na ekranie tak realistycznie!

Reżyserski styl Petera Berga przypomina ten, który chciał osiągnąć George Lucas.

Bardzo lubię ten styl będący połączeniem superprodukcji z kameralnym filmem na granicy dokumentu. Oczywiście nie zawsze się to udaje, ale z każdym filmem Berg pokazuje, że wspina się na szczyt i z chęcią obejrzałbym jego werjsę „Gwiezdnych Wojen” lub „Indiany Jonesa”.

Kto oglądał „Królestwo”, „Ocalonego”, czy najnowszy „Deepwater Horizon” wie o czym mowa. Świetne, imponujące i dynamiczne blockbusterowe sceny zestawione z paradokumentalnymi ujęciami. Uwagę zwracają zbliżenia detali oddające emocje bohaterów, dzięki czemu filmy zyskują nie tylko na oddechu, ale stają się ludzkie.

„Deepwater Horizon” opowiada historię katastrofę platformy wiertniczej o tej właśnie nazwie. Rzecz stała się w 2010 roku i była największym jak do tej pory wypadkiem w tej branży. Pożar platformy widać było z odległości blisko 80 km zatem wyobraźcie sobie, jak to to musiało wyglądać.

A zatem film katastroficzny. Co przychodzi nam na myśl? Film „2012”. „Pojutrze”. „San Andreas”. Tytuły tyleż widowiskowe, co głupie. A może norweska Fala, czyli film opowiadający o katastrofie lokalnej, bo ograniczonej do najpiękniejszego fjordu? Hmmm, przy całej sympatii dla skandynawskiego kina trzeba przyznać, że to film nieudany. Nudny.

Tak sobie myślę, że kino katastroficzne opiera się w dużej mierze na proporcjach. Jeśli uda się je wyważyć, powstaje dzieło może nie wybitne, ale na pewno zajmujące.

W każdym razie Berg stanął przed nie lada wyzwaniem, bo jak pokazać masowemu widzowi stosunkowo niedawną śmiertelną tragedię bez nadużycia idiotycznych chwytów rodem z filmów Emmericha? Jak pokazać masowemu widzowi ogrom tragedii bez szaantażowania nas egzaltacjami bohaterów?

Myślę, że wybrana przez twórców droga jest najlepsza z możliwych, choć wyniki finansowe filmu pokazują inaczej.

Postaci są tu zarysowane na tyle, na ile jest to potrzebne do zarysowania konfliktu i pokazania istoty pracy na platformie wynajmowanej przez BP. Musimy bowiem wiedzieć, że nie jest to klasyczna platforma wiertnicza, ile maszyneria przygotowująca złoża do wydobycia. A zatem dotarcie do złoża i przygotowanie do eksploatacji. Robota najgorsza z możliwych, bo nie wiesz, kiedy coś nie pierdolnie.

W filmie mamy do czynienia z klasycznym dla gatunku typem postaci: ofiarnego przywódcy (tu kierownik platformy zwany „Mr Jimmy” w wykonaniu Kurta Russela), pieprzonego kapitalisty, którego mamy zamiar zatłuc za jego dążenie do „succes story” (świetny John Malkovich), czy rzecz całą pokazaną z perspektywy trybika, robola zwykłego, którego perspektywa ograniczona jest do „tu i teraz” (Mark Wahlberg).

Jak zapewne domyślacie się, katastrofy można uniknąć, gdyby nie to cholerne kapitalistyczne dążenie do wyników za wszelką cenę. I tak się staje. Czynnik ludzki, a szczególnie pycha, poczucie władzy i naciski z góry sprawiają, że dochodzi do czegoś, czego można było uniknąć.

Dochodzi do wypadku. Potężne ciśnienie, z jakim eksploduje złoże to nic w porównaniu z niszczącą siłą metanu.

Eksplozja, która w jego wyniku następuje uwalnia piekło, z którego każdy próbuje uciec.

Chaos. Panika. Bezradność. To chyba najgorsze. Gdy nie możesz nic zrobić, choć wiesz, że sytuacja, w której znajdujesz się była do uniknięcia.

I głównie o tym jest ten film. O beznadziejności i zwierzęcej próbie przetrwania. O tym, jak bardzo nasze życie zależy od splotu niezależnych od nas okoliczności.

Berg podporzątkował wszystko katastrofie. Jej niszczącej sile zdmuchującej marzenia, plany, życie, nadzieje i radości.

W „Deepwater Horizon” nie znajdziecie akcji jako takiej. Próżno tu szukać bohaterskiego przywódcy, który prowadzi grupę do celu. Nie miejcie nadziei na cudowne ocalenie. Na pełne patosu przemowy, czy niesamowite akrobacje bohaterów. Nic z tego. Tu ludzie po prostu chcą przeżyć. Nic więcej.

Znajdziecie się w centrum prawdziwego piekła. Sposób, w jaki pokazano tę katastrofę bije na głowę wszelkie tego typu produkcje. Kapitalnie zmontowane, sugestywnie pokazane, stawiające nas dosłownie w centrum kataklizmu ujęcia robią wrażenie.

„Deepwater Horizon” nie zaznaczy się na trwałe w historii kinematografii, a i pewnie w pamięci większości widzów.

Niemniej jest to film, który warto obejrzeć, aby po raz kolejny przekonać się do czego doprowadza gospodarczy egoizm.

No i te zdjęcia. Rewelacja. Jeszcze nigdy filmowa katastrofa nie wyglądała tak rzeczywiście.

OCENIAM

Jesteś o! taki malutki wobec szaleństwa żywiołów. Porażający spektakl ognia.
Przemek Saracen
Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zobacz również

[wywiad] Grzegorz Miecugow: “Stan mediów jest opłakany”

Jeszcze w czasach istnienia magazynu „Maddogowo” przeprowadziliśmy wywiad z Grzegorzem Miecugowem, który – jak sami przeczytacie –...

Opolskie ZOO. Z miłości do Natury powstało jedno z najlepszych zoo w kraju.

Można nie mieć słoni i krokodyli, mimo to cieszyć się powszechną opinią najlepszego zoo w kraju. Co...

Midgardsormen. Mały wielki most ze skandynawską mitologią w tle.

W leżącym nieopodal Stavanger Bryne stanął most łączący brzegi przyległego do miasta jeziora. Z niepozornej, zwyczajnej bryły...

Historia Króla Eryka II Wroga Księży i jego pięknej Margaret

Dziś cofniemy się do XI wieku a dokładniej do drugiej jego połowy., kiedy południową częścią Norwegii władał...

“The Honourable Woman”. Wspaniały dramat z polityką i służbami specjalnymi w tle

Życie w cieniu znanych rodziców to ciężka sprawa. Co jednak powiedzieć, gdy dziecko chce wyjść z cienia...
Sobótka
pochmurno z przejaśnieniami
28.9 ° C
29.9 °
27.9 °
56 %
2.5kmh
66 %
nie
31 °
pon
31 °
wt
26 °
śr
24 °
czw
17 °

Podróżujemy

Z przymrużeniem oka. Dziwne fakty o Norwegii, część druga.

W pierwszej części cyklu przedstawiłem wam parę dziwactw, którymi zaskakuje Norwegia. Dziś kontynuujemy naszą podróż przez kraj Wikingów i z przymrużeniem oka obserwujemy tubylców. Było o snusie,...

Snus, ryba moczona w ługu, hygge i “astma”. Dziwne fakty o Norwegii, część pierwsza.

Oceniając Norwegię przez pryzmat dotychczasowych doświadczeń popełniamy błąd. Nie patrzymy na ich kulturę jako ciekawostkę, materiał do spostrzeżeń, czy choćby temat do ciekawej historii...

Czechy. Budowla jak z bajki. Poznaj historię powstania niezwykłej tamy Les Kralovstvi.

Kiedy wysiedliśmy z auta zaparkowanego na pobliskim parkingu oniemieliśmy. Bo ten niewielki, kameralny obiekt przeniósł nas w czasie i przestrzeni. Znaleźliśmy się w miejscu...

„Twierdza Kristiansen”. Kiedyś tarcza chroniąca Trondheim, dziś miejsce spotkań.

Ten wysoko położony obiekt to kawał historii miasta i okolic. Powstała tu w latach 1682 – 1684 twierdza miała za zadanie służyć ochronie miasta przed najeźdźcami, a głównie...

TOP 5 atrakcji w Sobótce i okolicach

Oddalona ledwie pół godziny od Wrocławia Sobótka stanowi idealne miejsce na rodzinny weekendowy wypad. Mroczna, tajemnicza słowiańska historia, sekretna góra Ślęża, nieodległe Krobielowice, w...