W westernie „Siedmiu wspaniałych” z 1960 roku grupa siedmiu rewolwerowców chroni wioskę przed bandytami. Tylko trzem udaje się wyjechać z miasta pod koniec filmu.
Szanse wyglądają znacznie lepiej dla siedmiu firm technologicznych, które niedawno nazwano wspaniałą siódemką po tym, jak zdominowały w 2023 roku amerykańskie giełdy. Jednak zbyt wcześnie na triumfalizm, gdyż istnieją problemy, które mogą przyczynić się do kłopotów dzisiejszych wspaniałych.
Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon, Meta, Tesla i Nvidia zanotowały spory wzrost swoich akcji w mijającym roku. Obecnie stanowią one prawie jedną trzecią miary S&P 500 największych notowanych na giełdzie amerykańskich spółek. Do połowy listopada akcje tych spółek technologicznych zapewniły akcjonariuszom aż 71% zwrotu, podczas gdy pozostałe 493 spółki zaledwie 6%.
Te imponujące wyniki skłoniły analityka z Bank of America, Michaela Hartnetta, do uznania ww spółek za wspaniałą siódemkę. Wkrótce poszła w ich ślady Goldman Sachs, nazywając ich ogromne wyniki „cechą definiującą” rynek akcji w 2023 roku.
W rzeczywistości perspektywy na wspaniałą siódemkę w przyszłym roku są mieszane, szczególnie w świetle oczekiwanych zmian na ich głównych rynkach.
Zacznijmy od złych wiadomości. Producent pojazdów elektrycznych (EV) Tesla Motors będzie w dalszym ciągu tracił udział w rynku w 2024 r. Podczas gdy dyrektor generalny Elon Musk przez pierwsze trzy kwartały tego roku borykał się z problemami z reklamami w X (dawniej Twitterze), jednej ze swoich innych firm, Dominacja Tesli na rynku amerykańskim zmniejszyła się z 62% do nieco ponad 50% rynku. Zarówno Grupa BMW, jak i Mercedes-Benz Cars rozszerzyły swój zasięg .
Wydaje się, że w ciągu najbliższych kilku lat rosnąca globalna liczba chińskich producentów będzie trudna do pokonania. Chińscy gracze na rynku pojazdów elektrycznych, tacy jak BYD, Nio, Wuling i Xpeng, wyprodukowali prawie 60% światowych pojazdów elektrycznych w 2022 r. – i robili to taniej, niż konkurencja. W pierwszej połowie 2023 roku średni koszt pojazdu elektrycznego w Chinach wyniósł 33 000 USD, ponad połowa z 70 700 USD, które ludzie płacą za pojazdy elektryczne w Europie, a 72 000 USD w Stanach.
Prezydent USA Joe Biden zaproponował nową, rygorystyczną kontrolę zanieczyszczeń powodowanych przez samochodzy, zgodnie z którą do 2032 r. prawie dwie trzecie nowych samochodów sprzedawanych w USA będzie musiało być pojazdami elektrycznymi. Wiąże się to z drastyczną obniżką kosztów tych pojazdów. Tylko wtedy można mówić o ich masowych zjawisku.
Słoneczne perspektywy dla chmury obliczeniowej
Niektórzy z siedmiu wspaniałych – jak Amazon, Microsoft i Alphabet, tworzy dwie trzecie rynku przetwarzania w chmurze, który w 2024 r. będzie nadal rósł, choć być może nie tak bardzo jak wcześniej.
Mimo to oczekuje się, że rynek usług infrastruktury chmurowej wzrośnie ze 122 miliardów dolarów w 2023 r. do 446 miliardów dolarów do 2032 roku. W szczególności w związku z obawami dotyczącymi otoczenia makroekonomicznego, niektórzy klienci w ostatnich latach skupili się na większym korzystaniu z chmury w celu obniżenia kosztów chociaż nie miało to jeszcze znaczącego wpływu na przychody.
Szczególnie w przypadku Amazona pojawiają się pytania dotyczące jego perspektyw. Chociaż jej działalność w chmurze jest wciąż niezagrożona, to zastanawiająca jest pozycja Amazona w sektorze, od którego rozpoczynał działalność: elektronicznego handlu detalicznego. Statystyki wykazują, że dotychczasowemu monopoliście coraz bardziej zagraża Walmart, który coraz śmielej poczyna sobie w USA.
Jest to jeden z powodów, dla których posiadanie akcji Amazona zapewniało, roczny zwrot w ciągu ostatnich dwóch lat na poziomie -16,7% na początku grudnia.
Niepowstrzymana sztuczna inteligencja
Powiązany także z branżą przetwarzania w chmurze kalifornijski producent chipów Nvidia Corporation odniósł w tym roku niekwestionowany sukces godny wspaniałej siódemki. To wszystko dzięki jej dominacji w przetwarzaniu AI w chmurze. Większość graczy w chmurze korzysta z procesorów graficznych (GPU) firmy Nvidia.
Chociaż jej dwuletnia stopa zwrotu na poziomie 43,3% jest najbardziej imponująca spośród siedmiu firm technologicznych, na horyzoncie pojawiają się konkurenci, którzy mogą uszczknąć część udziału w rynku.
Najbliższy rywal Nvidii, firma AMD, zwróciła uwagę swoją najnowszą ofertą chipów w 2023 roku – obstawia się, że do 2027 roku rynek będzie wart 400 miliardów dolarów . Szereg innych start – upów również opracowuje chipy dla niszowych dziedzin sztucznej inteligencji.
Czy Nvidia może utrzymać dominację? Jeśli tak się stanie, jego zarobki gwałtownie wzrosną wraz z rozwojem sztucznej inteligencji. Ale nawet jeśli straci część udziału w rynku, rynek sztucznej inteligencji będzie przeżywał boom przez lata.
Wartości odstające
Apple Inc – największa na świecie firma pod względem kapitalizacji rynkowej – niezmiennie zapewnia solidne zyski: według obliczeń 16,2% w ciągu ostatnich dwóch lat. Na drugim końcu skali znajduje się firma zajmująca się mediami społecznościowymi Meta (właściciel Facebooka, Instagrama, Threads i WhatsApp) jako jedyna w grupie, która w ciągu ostatnich dwóch lat wykazała zasadniczo płaskie wyniki na giełdzie.
Chociaż przychody i zyski Meta w tym roku stale przekraczały oczekiwania, nad spółką wisi zagrożenie legislacją antymonopolową w USA i Europie, podobnie jak rynek reklamy, który osiąga dno. Obie te kwestie mogą zaszkodzić perspektywom przychodów Meta w przyszłym roku.
Tak więc całej wspaniałej siódemce udało się przeżyć i wyjechać z miasta pod koniec 2023 r., ale jest jasne jak gąszcz toczący się po opuszczonej głównej ulicy, że nie wszystkim z nich będzie dane wybrać się na spokojną przejażdżkę konną przez cały 2024 r.