Twoje serce bije około 100 000 razy dziennie. Tętno jest kluczowym wskaźnikiem aktywności układu sercowo – naczyniowego i ważnym parametrem życiowym. Ale twój puls nie jest tak stały jak precyzyjny zegar – i nie chciałbyś, żeby był.
Dziękujemy, że nas czytasz! Będziemy ogromnie wdzięczni, jeśli zdecydujesz się wesprzeć Srebrny Kompas na Zrzutce! Dziękujemy!
Jako fizjolog sercowo-naczyniowy mierzę tętno w prawie każdym eksperymencie, który przeprowadzam wraz ze swoimi studentami. Czasami używamy elektrokardiogramu, takiego jak w klinice medycznej, który wykorzystuje lepkie elektrody do pomiaru sygnałów elektrycznych między dwoma punktami ciała. Innym razem używamy monitora z paskiem na klatkę piersiową, takiego jak ten, który można zobaczyć na kimś na siłowni, który również wykrywa bicie serca na podstawie aktywności elektrycznej.
Wraz ze wzrostem popularności technologii ubieralnych, nie tylko badacze i kardiolodzy zwracają uwagę na tętno. Możesz monitorować swój własny przez cały dzień za pomocą opaski fitness, którą nosisz na nadgarstku. Ten rodzaj urządzenia do noszenia wykorzystuje zielone światło do wykrywania przepływu krwi pod skórą i określa tętno.
Oto, jakie tętno i inne pomiary uzyskane na podstawie tej biometrii mogą powiedzieć o zdrowiu Twojego organizmu.
Pompowanie krwi tam, gdzie trzeba
Podstawowym zadaniem serca jest kurczenie się i wytwarzanie ciśnienia, które pomaga pompować krew do płuc w celu dotlenienia, a następnie do reszty ciała w celu dostarczenia tlenu i innych składników odżywczych. Tętno to po prostu szybkość bicia serca. Czasami nazywany częstością tętna, zwykle jest podawany w uderzeniach na minutę. Możesz policzyć własne tętno wyczuwając puls w nadgarstku lub za szczęką.
Kiedy twoje ciało potrzebuje więcej tlenu, na przykład podczas ćwiczeń, tętno wzrośnie wraz ze wzrostem obciążenia pracą.
Podczas gdy wiele osób jest zaznajomionych ze śledzeniem tętna podczas wysiłku, tętno w spoczynku może również dostarczać cennych informacji. Dwie części autonomicznego układu nerwowego, współczulna i przywspółczulna, wpływają na spoczynkowe tętno. Gałąź współczulna pomaga koordynować reakcję organizmu na stres. Im bardziej jest aktywny, tym wyższe tętno przyspiesza, przygotowując cię do walki lub ucieczki.
Przywspółczulna gałąź twojego układu nerwowego jest odpowiedzialna za płynne działanie wielu funkcji twojego ciała, gdy jesteś spokojny. Poprzez nerw błędny, który biegnie od mózgu aż do jamy brzusznej, przywspółczulny układ nerwowy aktywnie spowalnia pracę serca do wartości spoczynkowej pomiędzy 60 a 100 uderzeń na minutę u przeciętnej zdrowej osoby dorosłej. Bez jakiejkolwiek aktywności przywspółczulnej hamującej sygnały współczulnego układu nerwowego, twoje serce biłoby z prędkością około 100 uderzeń na minutę.
Niższe tętno spoczynkowe wskazuje na sprawne serce i wyższy poziom aktywności przywspółczulnej. Kiedy jesteś w spoczynku, twój układ nerwowy idealnie minimalizuje aktywność współczulną, więc oszczędzasz energię i unikasz niepotrzebnego stresu dla ciała.
Czas między każdym uderzeniem serca
Jednym ze sposobów zrozumienia równowagi wpływu układu nerwowego na tętno jest przyjrzenie się zmienności rytmu serca, czyli HRV – niewielkiej fluktuacji czasu pomiędzy poszczególnymi uderzeniami serca. Nawet jeśli Twoje tętno wynosi 60 uderzeń na minutę nie oznacza to, że Twoje serce bije dokładnie raz na sekundę.
Mniejsza zmienność jest oznaką, że twoje ciało jest pod większym stresem i że równowaga w twoim autonomicznym układzie nerwowym przechyla się w kierunku odpowiedzialnej gałęzi współczulnej. Większa zmienność sugeruje, że jesteś bardziej zrelaksowany, a twój przywspółczulny układ nerwowy ma kontrolę.
Od prawie 30 lat naukowcy interesują się tym, jak mierzyć i interpretować HRV, szczególnie w odniesieniu do tej równowagi autonomicznej kontroli.
Kliniczna przydatność HRV pojawiła się u pacjentów po zdarzeniach sercowych, ale naukowcy zastanawiają się obecnie, w jaki sposób ta miara może pomóc w wyjaśnieniu wyników pacjentów w zakresie zaburzeń sercowych , endokrynologicznych i psychiatrycznych .
Niedawno naukowcy zbadali, jak wykorzystać HRV w treningu sportowym i prognozowaniu schorzeń.
Kilka urządzeń do noszenia fitness zgłasza również zmienność tętna , jako samodzielną miarę lub używaną do obliczania wyników „gotowości” lub „regeneracji”. Obecnie sportowcy wytrzymałościowi często śledzą HRV jako jeden ze sposobów monitorowania ogólnego stanu fizjologicznego.
Naukowcy zaczęli sprawdzać, które dostępne na rynku urządzenia do noszenia są najbardziej niezawodne i dokładne w pomiarach HRV, które mogą się różnić w zależności od trackera. Wiele z tych urządzeń wykorzystuje kolorowe światła lub czujniki optyczne do pomiaru tętna i innych zmiennych na nadgarstku lub palcu. Niestety, dokładność tej metody może się różnić w zależności od rodzaju i koloru skóry . Ważne jest, aby firmy uwzględniały różne populacje w projektowaniu, testowaniu i zatwierdzaniu tych produktów, aby pomóc w rozwiązaniu potencjalnych różnic w zdrowiu rasowym.
Popychanie HRV w dobrym kierunku
Jednym z największych czynników wpływających na zmienność rytmu serca jest stres; wraz ze zwiększoną aktywnością współczulnego układu nerwowego stres wiąże się z niższą HRV. Interwencje zmniejszające stres, biologiczne sprzężenie zwrotne i zwiększona sprawność fizyczna mogą zwiększyć zmienność rytmu serca. Pamiętaj, że wzrost jest dobry dla tego wskaźnika. Ogólnie rzecz biorąc, zmienność rytmu serca zależy od szeregu czynników fizjologicznych, psychologicznych, środowiskowych, stylu życia i niemodyfikowalnych czynników genetycznych .
Najbardziej użytecznym sposobem uwzględnienia zmienności rytmu serca jako miary jest przyjrzenie się trendom danych. Czy występują stałe zmiany HRV w obu kierunkach? Zbadaj te zmiany wraz z innymi czynnikami zdrowotnymi, takimi jak sprawność fizyczna, nastrój, choroba, sen i dieta, aby zobaczyć, czy możesz wyciągnąć wnioski na temat modyfikacji stylu życia, które możesz chcieć wprowadzić.
Ogólnie rzecz biorąc, te same podejścia , które zastosowałbyś do obniżenia tętna spoczynkowego, mogą również poprawić zmienność rytmu serca, na przykład zwiększając wydolność sercowo-naczyniową, utrzymując zdrową wagę, zmniejszając stres i zapewniając wystarczającą ilość snu.
Ważne jest, aby pamiętać, że zmienność rytmu serca to normalna, zdrowa, bardzo niewielka fluktuacja czasu bicia serca – zaledwie milisekundy różnicy między uderzeniami. Bardziej dramatyczne zmiany rytmu serca lub sposób, w jaki serce się kurczy, znane jako arytmie, mogą sygnalizować poważniejszy stan wymagający pomocy medycznej.
ANNE R. CRECELIUS
Ten artykuł pierwotnie pojawił się w The Conversation.