More

  Ziemniak w Norwegii, czyli odrobina nacjonalizmu w internacjonalizmie

  Wielu z was na pewno obiła się o uszy pogłoska o zakazie importu ziemniaka do Norwegii. Niestety jest ona prawdą.

  Najczęściej traktujemy tę informację jako jedną z norweskich ciekawostek. Warto zatem przyjrzeć się temu bliżej.

  Na początek krótki rys historyczny. Do Europy ziemniak trafił z Ameryki Południowej, gdzie był uprawiany już przynajmniej 3000 lat temu.

  Istnieją pewne dowody na to, że roślinę tę uprawiano tam nawet do 7000 lat temu. Ziemniak może być uprawiany na obszarach położonych bardzo wysoko w górach, między innymi dla tego był podstawowym składnikiem diety mieszkańców Ameryki Południowej.

  W 1550 roku sprowadzony do Europy, a dokładnie do Hiszpanii przez Konkwistę rozprzestrzenił się na kolejne kraje Europejskie jak Włochy i Niemcy, a później do innych krajów.

  Główną zaletą ziemniaka, jest wyjątkowo duża zawartość witaminy C, co było docenione przez hiszpańskich marynarzy, którzy podczas długich rejsów, borykali się z problemem szkorbutu. Początki kariery kartofla nie były łatwe. Głównie za przyczyną zielonych pędów tej rośliny, które są toksyczne, i to właśnie było przyczyną dużego sceptycyzmu, najbardziej w Irlandii.

  Do Norwegii, ziemniak trafił jeszcze przed rokiem 1750.

  Wielkim propagatorem tej rośliny w Norwegii, był Kapłan Herman Ruge, żyjący w latach 1706 do 1764 w Sildre. Był tak gorącym zwolennikiem ziemniaczanych upraw, że zyskał sobie miano „Ziemniaczanego kapłana” («potetprest»).

  W 1840 roku, uprawa ziemniaka w Norwegii gwałtownie wzrosła, przyspieszona okresem głodu w 1810 roku, oraz użyciem skrobi do produkcji lukrecji.

  W 1860 roku, zanotowano poważne spadki w produkcji ziemniaczanych bulw, głównie za sprawą bardzo konkurencyjnych cen ziemniaków z importu, a także z powodu zarazy atakującej ziemniaczane korzenie (choroba suchych korzeni). To właśnie sprawiło, że wprowadzono restrykcje dotyczące importu ziemniaków.

  W dzisiejszych czasach, spożycie ziemniaka drastycznie spada, a jego miejsce zajmuje ryż i makaron.

  Zapewne niebagatelnym czynnikiem, mającym wpływ na wzrost „spożycia” ziemniaka, może być fakt, iż jest on używany do produkcji spirytusu. Czyli magia kartofliska, wciąż żywa. Gdzie w tym felietonie miłość? Może wtrącę taką myśl, im więcej alkoholu tym więcej piękna w kobiecie. Są jeszcze inne sentencje dotyczące tego tematu, ale taktownie pominę je milczeniem.

  Ja tam wolę whiskey, którą sobie właśnie nalewam do szklanki, wzbogacając ten niewątpliwie boski nektar, kropelką wody, której zadaniem jest rozbicie cząsteczek złotego płynu, i uwolnienie cudownych aromatów. Zatem na zdrowie kochani i niech moc będzie z nami.

  Najnowsze Wpisy

  Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, czyli jak prosty chłop Rybka przyczynił się do rozwoju technologii górniczej w Europie

  Niezwykła kopalnia srebra, która przyczyniła się do rozwoju nie tylko lokalnych ziem, ale rozwoju przemysłowego ówczesnej Europy. A wszystko przez prostego chłopa, który nóg...

  Bastei. Ikona Szwajcarii Saksońskiej, krainy jak z baśni i ojczyzna przygodowych powieści Karola Maya

  Kiedy dwieście lat temu niemiecki malarz Caspar David Friedrich opublikował swój obraz „Skalny kanion” ludzie oszaleli. Złaknionym wrażeń turystom ukazał się obraz, który koniecznie...

  Zapomniane skarby Lubina, czyli z cukrownią w tle

  Niedaleko Lubina, w odległości około 25 kilometrów, w kierunku na Ścinawę, Wołów, w maleńkich Konarach w roku 1802 powstała pierwsza na świecie cukrownia tłocząca...

  Wnuczka króla Polski, Pani na Lubinie. Poznajcie księżną Annę Pomorską!

  Pochodziła z iście królewskiego rodu, była córką księcia Bogusława X i królewny polskiej Anny Jagiellonki. Jej dziadkiem był nie kto inny jak król Polski...

  Pracowity jak mrówka czyli jedni z najdoskonalszych architektów w świecie owadów

  Uważane są za najbardziej pracowite owady na świecie. Ich sukces, podobnie jak u termitów ma swoje podłoże w pracy zespołowej. Jedna mrówka może niewiele,...

  Powiązane Wpisy

  Skomentuj używając swojego konta na Disqus, Facebooku, G+ lub korzystając z tradycyjnego systemu komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Leave A Reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Stay on op - Ge the daily news in your inbox