More

  Wojsko może zarekwirować obywatelowi samochód i co pan nam zrobi?

  W czwartek w Norwegii, 4.594 właścicieli samochodów otrzymał bądź otrzyma wiadomość od Norweskich Sił Zbrojnych o tak zwanym przygotowaniu do rekwizycji. Oznacza to, że pojazd zostanie w razie potrzeby zarekwirowany przez Siły Zbrojne.

  Dostęp do prywatnych pojazdów zapewni Siłom Zbrojnym dostęp do zasobów, które są niezbędne na wypadek wojny.

  To kontynuacja działań ze stycznia ubiegłego roku, kiedy to Norweskie Siły Zbrojne (Forsvaret) wysłały ponad 4 tysiące podobnych informacji o przygotowaniach do ewentualnej jumania w świetle prawa.

  Nie ma możliwości odwołania. Wysłane mailem powiadomienie jest wiążące i nie podlega zakwestionowania. Po prostu jeśli adresat otrzyma wiadomość, w razie konfliktu zbrojnego norweska armia może zarekwirować samochód. Iformacja jest ważna przez rok, jednak może zostać ona przedłużona.

  Przeprowadzana akcja jest środkiem zapobiegawczym oraz częścią szerokich przygotowań do pozostania w stanie gotowości – wyjaśnia generał dywizji Lars Christian Aamodt, szef Organizacji Logistyki Obronnej (FLO).

  Rekwirowanie pojazdów odbywać się może na podstawie ustawy z 1951 roku.

  Ustawa dopuszcza również możliwość rekwirowania przez Siły Zbrojne domów mieszkalnych i innych budynków.

  Przemek Saracen
  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Najnowsze

  Jesteśmy na Insta

  Zobacz również

  Powiązane materiały