Więcej

  W czeskiej bajce czyli zapora Les Kralovstvi

  Zdjęcia: Przemysław Saracen

  Zapora „Las Królestwa” (Les Kralovstvi) to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów, jakie widziało ludzkie oko. Najpiękniejszych, bo leży na uboczu i nie jest zatłoczone. Najpiękniejszych, bo architektura przenosi nas w krainę baśni. Najpiękniejszych, bo tak 😉

  Pięknie położony obiekt oświetlony cudownie zachodzącym słońcem, na dodatek przejezdny, bo odbywa się tam normalny ruch samochodowy, w otoczeniu muzyki na żywo, piwnych spotkań jest idealnym miejscem na spędzenie chwili wolnego czasu.

  Zapora Las Królestwa (Les Království) jest zbiornikiem zaporowym na rzece Łabie. Położona jest w pobliżu samotni Těšnov, na terenie miejscowości Bílá Třemešná, 4 km w górę rzeki od miasta Dvůr Králové nad Labem. Budynek został wzniesiony w romantyzującym stylu pseudogotyckim.

   

  Zaporę zaczęto budować w 1910 roku, w odpowiedzi na powódź, która przyszła w lipcu 1897 roku. Od roku 1964 zapora jest pod ochroną jako zabytek techniki, a od 1 lipca 2010 jest uznana za narodowy zabytek kultury.

  Ok, tyle informacji na temat samej budowli, jednak jak tam się dostać i czy warto poświęcić cały dzień na podróż w to jedno miejsce? No nie. Ale możemy to rozegrać inaczej.

  Pojedźcie do Dvur Kralove, przepięknej afrykańskiej krainy położonej w czeskim kraju hradeckim nad Łabem. To cudowne miejsce ze swym fantastycznym Zoo Safari, o którym niebawem napiszę rzuci was na kolana i wtedy zrozumiecie co znaczy właściwa ekspozycja flory i fauny Afryki i dlaczego tak nie lubimy tego, co wrocławskie zoo reklamuje jako Afrykarium.

  Wróćmy do zapory. Myślę, że wizyta w tym miejsu jest idealnym dopełnieniem dnia pełnego wrażeń po Zoo Safari.

  Wyjeżdżając z parkingu skręćcie w lewo i jedźcie przed siebie kilka kilometrów, aż zobaczycie drogowskaz kierujący was w prawo. Jedźcie wąską dróżką wśród pól, która prowadzi was łagodnie w dół. Wjedźcie do lasu. Powoli. I patrzcie lekko w prawą stronę. Postarajcie się zaparkować.

  A teraz zbierzcie szczęki z kolan i wysiądźcie z auta, po czym udajcie się na spacer. Oto Zapora Leśnego Królestwa! A jak wam mało, na górze znajdziecie film ukazujący piękno tego obiektu 🙂

  A potem niespiesznym krokiem wpadnijcie na lody, czy dobre jedzenie, nie mówiąc o warzonym na miejscu piwie i z wysokości karczmy rozkoszujcie się widokiem na Tamę.

  Przemek Saracen

  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Norweski budżet na 2022. W górę tytoń, paliwo i alkohol.

  W przedłożonym projekcie budżetu państwa na 2022 rok norweski rząd planuje zmiany w podatkach. Wyglądają one następująco: Podatki od alkoholu wzrastają o około 1,3 proc. Dodatkowo,...

  Teleskop Hubble`a uchwycił przepiękne kosmiczne potwory!

  Teleskop Hubble`a wciąż zadziwia kosmicznymi fotografiami. Tym razem otrzymaliśmy niesamowicie plastycznie wyglądającą masę gazu i pyłu. Jest to pozostałość po supernowej, oznaczonej jako N63A. Supernowa...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here