More

  W czeskiej bajce czyli zapora Les Kralovstvi

  Zapora „Las Królestwa” (Les Kralovstvi) to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów, jakie widziało ludzkie oko. Najpiękniejszych, bo leży na uboczu i nie jest zatłoczone. Najpiękniejszych, bo architektura przenosi nas w krainę baśni. Najpiękniejszych, bo tak 😉

  Pięknie położony obiekt oświetlony cudownie zachodzącym słońcem, na dodatek przejezdny, bo odbywa się tam normalny ruch samochodowy, w otoczeniu muzyki na żywo, piwnych spotkań jest idealnym miejscem na spędzenie chwili wolnego czasu.

  Zapora Las Królestwa (Les Království) jest zbiornikiem zaporowym na rzece Łabie. Położona jest w pobliżu samotni Těšnov, na terenie miejscowości Bílá Třemešná, 4 km w górę rzeki od miasta Dvůr Králové nad Labem. Budynek został wzniesiony w romantyzującym stylu pseudogotyckim.

   

  Zaporę zaczęto budować w 1910 roku, w odpowiedzi na powódź, która przyszła w lipcu 1897 roku. Od roku 1964 zapora jest pod ochroną jako zabytek techniki, a od 1 lipca 2010 jest uznana za narodowy zabytek kultury.

  Ok, tyle informacji na temat samej budowli, jednak jak tam się dostać i czy warto poświęcić cały dzień na podróż w to jedno miejsce? No nie. Ale możemy to rozegrać inaczej.

  Pojedźcie do Dvur Kralove, przepięknej afrykańskiej krainy położonej w czeskim kraju hradeckim nad Łabem. To cudowne miejsce ze swym fantastycznym Zoo Safari, o którym niebawem napiszę rzuci was na kolana i wtedy zrozumiecie co znaczy właściwa ekspozycja flory i fauny Afryki i dlaczego tak nie lubimy tego, co wrocławskie zoo reklamuje jako Afrykarium.

  Wróćmy do zapory. Myślę, że wizyta w tym miejsu jest idealnym dopełnieniem dnia pełnego wrażeń po Zoo Safari.

  Wyjeżdżając z parkingu skręćcie w lewo i jedźcie przed siebie kilka kilometrów, aż zobaczycie drogowskaz kierujący was w prawo. Jedźcie wąską dróżką wśród pól, która prowadzi was łagodnie w dół. Wjedźcie do lasu. Powoli. I patrzcie lekko w prawą stronę. Postarajcie się zaparkować.

  A teraz zbierzcie szczęki z kolan i wysiądźcie z auta, po czym udajcie się na spacer. Oto Zapora Leśnego Królestwa! A jak wam mało, na górze znajdziecie film ukazujący piękno tego obiektu 🙂

  A potem niespiesznym krokiem wpadnijcie na lody, czy dobre jedzenie, nie mówiąc o warzonym na miejscu piwie i z wysokości karczmy rozkoszujcie się widokiem na Tamę.

  Przemek Saracen

  Najnowsze Wpisy

  Dziś Międzynarodowy Dzień Tajemniczego Ducha Gór. Pomóż go ratować.

  Choć w polskich ogrodach zoologicznych jest stosunkowo popularna, to w naturze żyje ich niespełna cztery tysiące. Dostojna, majestatyczna, niezwykle ubarwiona i... puchowa. Pantera Śnieżna....

  Rząd chce wydłużyć okres oczekiwania na zasiłek dla bezrobotnych

  Propozycja wydłużenia okresu oczekiwania na zasiłek dla bezrobotnych przedstawiona przedstawiona w budżecie państwa na rok 2021. Minister pracy i spraw społecznych Henrik Asheim (partia Høyre)...

  Powiązane Wpisy

  Leave A Reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Stay on op - Ge the daily news in your inbox