Więcej

  Tylko na Mazurach czyli ryba o smaku ogórka

  Warmia i Mazury kojarzą nam się zwykle z rozległymi przestrzeniami, niezliczoną liczbą jezior i spływów kajakowych oraz Wilczym Szańcem. Mało kto wie, że ten region ma hita o smaku… ogórka!

  Nie jest nim popularne warzywo, ani inna roślina. Jest nią… ryba!

  Stynka, bo niej mowa – jest niewielką rybą (podobną do szprotki) poławianą zwykle w zimie. Wtedy właśnie stynkę podają w lokalnych smażalniach i barach. Serwowana jest smażona, jako rybny chips, czy w octowej zalewie. Jak będziecie mieli szczęście, dobry kucharz przygotuje dla was kubełek pełen smażonej na głębokim oleju stynki.

  Tajemnica stynki tkwi w jej mięsie. Stynki zasiedlają niektóre akweny w regionie, preferują bowiem zimne wody, o dużym stopniu natlenienia. Mięso ma specyficzny zapach, zupełnie różny od typowego zapachu ryb, bo pachnie… świeżym ogórkiem.

  Po usmażeniu rybki te są łagodne w smaku, a ich ości są zupełnie miękkie. Ten mazurski rarytas możemy spróbować pod postacią chrupiącej stynki młynarzowej pławiącej się w sosach lub w asyście sałat, grzanki serowej i sosu majonezowego lub z sałatami.

  Drewniak
  Lubię nic nie robić. Mało zarabiam, bo mało robię. W SK robię nowinki i takie tam różne nie wymagające inwencji. Staram się, byście mieli dostęp do ciekawych informacji. Przemo chce docisnąć mi śrubę, bo twierdzi że i tak nic nie robię. I ma rację.
  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here