niedziela, 19 maja, 2024
17 C
Sobótka

Putin chce zamienić Daleki Wschód Rosji w turystyczny raj, ale czy wie na co się porywa?

Prezydent Rosji Władimir Putin odbył podróż na dziewiczy i odizolowany Daleki Wschód Rosji w ramach kampanii promującej turystykę w regionie. To ostatnia z długiej listy w dużej mierze nieudanych prób rewitalizacji regionu, których początki sięgają czasów sowieckich.

Przez cały ten okres obszar ten był zdominowany przez przemysł obronny i był domem dla ponad 300 000 żołnierzy broniących granicy z Chinami. Władywostok, drugie co do wielkości miasto na dalekim wschodzie Rosji, również był zamkniętym portem. Terytoria w regionie zawsze były wykorzystywane przez reżim jako dojna krowa ze względu na ogromne zasoby energii i minerałów.

Michaił Gorbaczow, ostatni przywódca Związku Radzieckiego próbował to zmienić, przekształcając terytoria dalekowschodnie w „ okno na region Azji i Pacyfiku ”. Zainicjował plan rozwoju promujący współpracę regionalną z odpowiednimi obszarami po chińskiej stronie granicy w celu promowania handlu.

Gorbaczowowi częściowo udało się zdemilitaryzować region i rozpoczął rozmowy w sprawie wytyczenia granicy z Chinami. Ale rozwój gospodarczy był powolny. Od upadku Związku Radzieckiego w 1991 r. terytorium to boryka się z wieloma problemami społeczno-ekonomicznymi , w tym niskim wskaźnikiem urodzeń, wysoką śmiertelnością, bezrobociem i migracją za granicę.

Podobne plany ogłosili także Borys Jelcyn, pierwszy prezydent Federacji Rosyjskiej i Dmitrij Miedwiediew (prezydent w latach 2008–2012). Jednak ostatecznie nie udało im się rozwinąć gospodarczo regionu.

Putin sformułował także różne plany rozwoju regionu – najnowszy polega na promocji turystyki. Jednak zasadniczy nacisk na produkcję surowców i przemysł obronny pozostał.

Otwarcie możliwości

Przez jakiś czas wydawało się, że Rosja podejmuje wspólne wysiłki, aby spełnić wizję Gorbaczowa. W 1998 r. dołączyła do Asia-Pacific Economic Corporation, dużej wielostronnej organizacji utworzonej w celu wspierania liberalizacji handlu w regionie Azji i Pacyfiku.

Inicjatywa ta była częścią rosyjskiego „zwrotu na wschód”, którego celem było przeorientowanie rosyjskiego handlu zagranicznego z Chin w kierunku takich krajów jak Japonia i Korea Południowa.

W 2012 roku Władywostok był nawet gospodarzem szczytu Korporacji Gospodarczej Azji i Pacyfiku – uznawanego wówczas za kulminacyjny punkt wschodniego obrotu Rosji. Jednak choć na szczycie zaprezentowano projekty rozwoju lokalnego, ujawniono także skalę lokalnej korupcji . Śledczy oszacowali, że ze środków przeznaczonych na szczyt skradziono 29 mln rubli (889 tys. dolarów).

Te próby dywersyfikacji handlu z dala od Chin były również częściowo polityczne. Wśród decydentów toczyły się debaty na temat zagrożeń związanych z nadmiernym uzależnieniem od Chin. Jedną z głównych obaw było to, że Rosja może ostatecznie przyjąć długoterminową rolę surowcowego dodatku do rosnącej potęgi.

Zależne od Chin

Ten zwrot ostatecznie umocnił silne stosunki Rosji z Chinami. W 2001 roku, rok po objęciu przez Putina prezydentury, ogłoszono „ elastyczne partnerstwo strategiczne ” z Chinami i od tego czasu stosunki nabrały tempa. W 2023 roku handel między obydwoma krajami osiągnął rekordową wysokość 240 miliardów dolarów .

Dzisiejszy eksport Rosji do Chin nadal charakteryzuje się znaczną obecnością energii i surowców. Większość z nich pochodzi z dalekiego wschodu Rosji. Do głównych towarów eksportowanych z regionu zalicza się ropę i gaz (stanowiące około 50% eksportu), ryby, drewno i metale.

Tyle. że partnerstwo między Chinami i Rosją do rozwoju Dalekiego Wschodu Rosji jest dosyć ograniczone. Pomimo tego, że są głównym partnerem handlowym kilku dalekowschodnich regionów Rosji (a w niektórych przypadkach nawet jedynym partnerem handlowym ), Chiny nie są dużym inwestorem . Wręcz przeciwnie. Rosja od dawna narzeka na niechęć Chin do inwestowania na dalekim wschodzie Rosji.

Chiny nie zainwestowały bez ważnego powodu. Dalekowschodnie terytoria Rosji borykają się z problemem słabej infrastruktury, wysokich kosztów pracy i labiryntu biurokracji.

Rząd próbował więc wykorzystać zainteresowanie turystyką nie tylko Rosjan chcących odbyć pełne przygód wyprawy na „dziki wschód”, ale także turystów chińskich.

Namawianie turystów

W 2019 roku Putin ogłosił wprowadzenie ustawy, zgodnie z którą w rezerwatach przyrody może odbywać się wyłącznie turystyka ekologiczna (wizyty o minimalnym wpływie na środowisko). Daleki Wschód Rosji słynie z dzikiego piękna i znajdują się tam 23 takie rezerwaty przyrody .

W strategii nakreślono także plany rozwoju infrastruktury dla tej turystyki poprzez promowanie partnerstw publiczno-prywatnych. Jednakże Daleki Wschód Rosji już boryka się z takimi problemami, jak przełowienie, nielegalne pozyskiwanie drewna i kłusownictwo na dzikich zwierzętach (w tym przez chińskich myśliwych zza granicy ). Masowa, nieuregulowana turystyka może zaostrzyć te problemy.

Niemniej jednak turystyka prawdopodobnie będzie kontynuowana między obydwoma krajami. W lutym 2023 r. osiągnięto porozumienie między Rosją a Chinami w sprawie grupowych wyjazdów turystycznych bezwizowych. Ukończono także budowę mostu łączącego Heihe (miasto po chińskiej stronie granicy) z Błagowieszczeńskiem po stronie rosyjskiej, co ułatwi podróżowanie między obydwoma krajami.

Do Błagowieszczeńska pojadą nie tylko Chińczycy z Heihe. Turystów z innych chińskich miast (i potencjalnie jeszcze dalszych) przyciągają wyprawy wędkarskie i myśliwskie. Na przykład kurort „ Trzy Wulkany ”, którego budowa na Kamczatce planowana jest do 2025 r., pierwotnie miał nadzieję zwabić japońskich turystów obietnicą luksusu i przygody.

Jednak wojna na Ukrainie i zamrożenie i tak już słabych więzi między Rosją a Japonią oznaczają, że w dającej się przewidzieć przyszłości Rosja będzie musiała polegać na chińskich turystach i turystyce krajowej. Czas pokaże, czy to nowe skupienie się na turystyce zapewni regionowi długo oczekiwany rozwój.

Natasha Kuhrt. Senior Lecturer in International Peace & Security, King’s College London

Top Tygodnia

Psycholog radzi: nie musisz wszystkiego kontrolować. Naucz się odpuszczać.

Dobre 15 lat temu, gdy byłam mamą raczkującego berbecia,...

“Rozróby i romanse”. Egmont przywraca do życia trupa. Ależ oni rozrabiają!

„Rozróby i romanse” to zbiór siedmiu nowelek rozgrywających się...

Florencja Północy, perła baroku, stolica kultury i wolności. Drezno. [76 zdjęć]

Florencja Północy, miasto baroku, kolebka kultury. Przepiękna starówka i...

Joe Metheny. Zabójca, który robił ze swoich ofiar hamburgery

Ta historia jest zbyt fantastyczna, by była prawdziwa, a...

Prawdziwa historia legendarnego zdjęcia „Pocałunek życia”

Kiedy przeglądam social media, co pewien czas widzę historyczne...

Zobacz koniecznie

Norweskie prawo dostępu. Co to jest?

Prawo dostępu, czasami nazywane też prawem do wędrowania, gwarantuje...

Spełniać marzenia, czyli zobaczyć Preikestolen [54 zdjęcia]

Telewizja CNN uznała to miejsce za jeden z pięćdziesięciu...

Muzeum Fram. Legendarny statek Roalda Amundsena, arktyczne dziedzictwo Norwegów.

Jeśli planujecie zwiedzić Oslo, koniecznie zacznijcie od tego miejsca,...

Stavanger. Trzy miecze. Tam, gdzie historia styka się z legendą.

Pomnik trzech mieczy zatopionych w skale znajdował się na...

Twój wierny sługa podczas wycieczki czyli kim jest rezydent turystyczny

Rezydent jest osobą pierwszego kontaktu, jeśli coś podczas wakacji...

Co zjeść w Hiszpanii? Polecamy najbardziej popularne dania.

Mówi się, że na północy kraju gotuje się w garnkach,...
Tylko na Wakacje.pl

Powiązane

Popularne Kategorie