Carlos Gauna jest znany w Internecie jako Artysta z Malibu. Spędził tysiące godzin, filmując rekiny na całym świecie, a jego filmy , na których pływają w pobliżu plażowiczów, mają miliony wyświetleń. Od teraz jest znany z tego, że pokazał ludzkości, jako pierwszy zdjęcia noworodka rekina ludojada!
Podczas zwyczajowego przeszukiwania kalifornijskich wód, twórca obrazów przyrodniczych, Carlos Gauna oraz Philip Sternes, który jest doktorantem biologii na Uniwersytecie Kalifornijskim ujrzeli w odległości 300 metrów od plaży coś niezwykłego.
Dokładna obserwacja przyniosła szokujące odkrycie – to noworodek żarłacza białego, znanego w świadomości ludowej jako rekin ludojad. Jedyną wątpliwość stanowił jednolity, biały kolor zwierzęcia. Żarłacze białe są bowiem szare w górnej części ciała i białe na spodzie.
Jak mówi Sternes:
„Powiększyliśmy obrazy, włączyliśmy je w zwolnionym tempie i zdaliśmy sobie sprawę, że biała warstwa znika z ciała podczas pływania. Myślę, że był to nowonarodzony żarłacz biały, który zrzucił warstwę embrionalną”.
Obserwacje te udokumentowano w nowym artykule opublikowanym w czasopiśmie Environmental Biology of Fishes. W artykule szczegółowo opisano także znaczenie zobaczenia na żywo nowonarodzonego rekina białego.
„Miejsce, w którym rodzą się żarłacze białe, jest jednym ze świętych Graali nauki o rekinach. Nikt nigdy nie był w stanie określić, gdzie się urodziły, ani nie widział żywego nowonarodzonego rekina” – komentuje Gauna.
Choć autorzy artykułu w Environmental Biology of Fishes przyznają, że biały nalot, jaki pozostawił rekin mógł wynikać z choroby skóry, obaj w to nie wierzą w taką sytuację. „Jeśli to właśnie zaobserwowaliśmy, to także jest to niezwykłe odkrycie, ponieważ nigdy nie zaobserwowano czegoś takiego u tych rekinów” – stwierdził Gauna.
Samice tych rekinów rodzą żywe młode, to znaczy nie wykluwają się one z ikry. Wewnątrz ciała matki rekiny mogą żerować na niezapłodnionych jajach w celu uzyskania białka. Matki zapewniają dodatkowe pożywienie rosnącym młodym rekinom „mlekiem” wydzielanym w macicy.
Drugim powodem jest obecność w tym miejscu dużych, prawdopodobnie ciężarnych samic żarłacza białego. Gauna obserwował je tutaj w poprzednich latach oraz w tygodniach poprzedzających obserwację.
„Sfilmowałem trzy bardzo duże rekiny, które wcześniej zaszły w ciążę w tym konkretnym miejscu. Tego dnia jeden z nich zanurkował i niedługo potem pojawił się całkowicie biały rekin” – powiedział. „Dojście do tego, skąd pochodzi młode, nie jest trudne”.