More

  Jak zostać kierowcą w Norwegii

  Norwegia to kraj pełen kontrastów, a najlepiej to widać chyba na przykładzie kierowców. Ci nieco stuknięci zazwyczaj ludzie są skłonni do przesadnej brawury, by nie powiedzieć głupoty, jednak gdy wsiądą do samochodu lub np. koparki są skoncentrowani, niesamowicie precyzyjni i pewni.

  Żeby było jasne: chodzi mi o kierowców ciężarówek oraz maszyn na terenie budów itp. obiektyw. Chamskie i głupie zachowania tych samych kierowców prowadzących prywatne auta np. podczas jazdy na rondzie to w ogóle insza inszość.

  Do dziś pamiętam tubylca, który przyjechał do pracy swym pięknym białym harleyem- davidsonem. Zaparkował go może z metr od koparki, wsiadł do niej, po czym operował maszyną, jakby tego stojącego obok motocykla nie było.

  My drżeliśmy na sam widok manewrującego obok maszyny, a jej kierowca z niczym nie zachwianą pewnością pracował dalej. Oczywiście motocykl był wciąż w idealnym stanie.

  Zestawiłem to z polskim podejściem do kierowania samochodami, czy maszynami budowlanymi, gdzie wariat nazwijmy go ulicznym jest nim nadal podczas pracy koparką, wywrotką itp.

  kazuje się, że jak to w Polsce, wszystko zaczyna się od góry. Od systemu kształcenia, który nie umie wychować świadomego obywatela, a w tym przypadku kierowcy.

  Jak to wygląda w Norwegii?

  Najpierw ceny. 30 tysięcy koron za kurs. No comments.

  Uczyć się możesz już w wieku 16 lat. Opiekować się tobą będzie rodzic lub znajomy, który skończył 25 lat i nie był karany i ma prawko co najmniej 5 lat.

  Jeśli chcesz zdobyć prawo jazdy musisz mieć 18 lat. Zanim zaczniesz kurs, przechodzisz czterodniowe szkolenie; zasady ruchu drogowego, komunikacja ze służbami ratunkowymi, czy udzielanie pomocy rannym.

  Uczysz się teorii, co trwa siedemnaście godzin, jednak jeśli jesteś na tyle tępy, że nie opanujesz materiału w ciągu tego czasu będziesz uczył się tak długo, aż opanujesz materiał z jazdy defensywnej oraz mechaniki. Ponadto kierowcom wbija się do głów konieczność dbania o stan techniczny pojazdu.

  Podczas kursu możesz używać własnego auta.

  Czym jest jazda defensywna? Coś, czego nie ma w Polsce i sprawia, że jesteśmy kierowcami samobójcami traktujących innych uczestników ruchu jak wrogów, w których trzeba wjechać.

  Następnie masz do czynienia z próbami na płycie poślizgowej, co trwa cztery godziny oraz w ruchu normalnym oraz drogach szutrowych i innych trudnych nawierzchniach.

  Potem zdajesz egzamin wewnętrzny i przechodzisz trzynastogodzinne szkolenie podsumowujące.

  Trzy godziny trwa nauka jazdy po zmroku.

  Po zdaniu egzaminu dostajesz prawo jazdy na próbę. Zwykle trwa to dwa lata. W Norwegii poznajemy takiego kierowcę po nalepce L z tyłu samochodu.

  Najnowsze Wpisy

  Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, czyli jak prosty chłop Rybka przyczynił się do rozwoju technologii górniczej w Europie

  Niezwykła kopalnia srebra, która przyczyniła się do rozwoju nie tylko lokalnych ziem, ale rozwoju przemysłowego ówczesnej Europy. A wszystko przez prostego chłopa, który nóg...

  Bastei. Ikona Szwajcarii Saksońskiej, krainy jak z baśni i ojczyzna przygodowych powieści Karola Maya

  Kiedy dwieście lat temu niemiecki malarz Caspar David Friedrich opublikował swój obraz „Skalny kanion” ludzie oszaleli. Złaknionym wrażeń turystom ukazał się obraz, który koniecznie...

  Zapomniane skarby Lubina, czyli z cukrownią w tle

  Niedaleko Lubina, w odległości około 25 kilometrów, w kierunku na Ścinawę, Wołów, w maleńkich Konarach w roku 1802 powstała pierwsza na świecie cukrownia tłocząca...

  Wnuczka króla Polski, Pani na Lubinie. Poznajcie księżną Annę Pomorską!

  Pochodziła z iście królewskiego rodu, była córką księcia Bogusława X i królewny polskiej Anny Jagiellonki. Jej dziadkiem był nie kto inny jak król Polski...

  Pracowity jak mrówka czyli jedni z najdoskonalszych architektów w świecie owadów

  Uważane są za najbardziej pracowite owady na świecie. Ich sukces, podobnie jak u termitów ma swoje podłoże w pracy zespołowej. Jedna mrówka może niewiele,...

  Powiązane Wpisy

  Skomentuj używając swojego konta na Disqus, Facebooku, G+ lub korzystając z tradycyjnego systemu komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Leave A Reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Stay on op - Ge the daily news in your inbox