sobota, 14 czerwca, 2025
spot_img

Najnowsze

wesprzyj

album fotograficzny

powiązane

spot_img

Dziesięć faktów o Grenlandii

Choć Grenlandia jest jednym z największych krajów na świecie, mało kto zdaje sobie z tego sprawę, jak również niewiele o niej wiadomo. Dlatego przygotowaliśmy dla was dziesięć faktów o Grenlandii, jakiej nie znacie.

  1. NAJWIĘKSZA WYSPA NA ŚWIECIE

Grenlandia jest największą wyspą świata, a jej całkowita powierzchnia wynosi 2,16 miliona kilometrów kwadratowych i obejmuje inne wyspy u wybrzeży. Prawie 80 procent kraju pokrywa czapa lodowa. Jest to również jeden z najsłabiej zaludnionych krajów na świecie, a populacja liczy niespełna 60 tysięcy osób.

  1. Grenlandia naprawdę była kiedyś zielona

Ponieważ większość Grenlandii pokryta jest lodem, śniegiem i lodowcami , dominującym kolorem narodu arktycznego jest biel. Skąd wzięła się nazwa „Grenlandia” (w języku staronordyckim „łąki”), jeśli kraj ten nie jest tak naprawdę zielony? Kraj pierwotnie otrzymał swoją nazwę od Eryka Rudego, islandzkiego mordercy, który został zesłany na wyspę. Mając nadzieję, że nazwa przyciągnie osadników, nazwał ją „łąką”. Jednak według badań naukowych Grenlandia była w dużej mierze zielona ponad 2,5 miliona lat temu. Nowe badania pokazują, że starożytna, głęboko zamarznięta ziemia leżała pod lodem na głębokości około 3 kilometrów przez miliony lat.

  1. Zależność od Danii

Grenlandia jest samorządnym terytorium należącym do Królestwa Danii. Chociaż Grenlandia jest geograficznie częścią kontynentu północnoamerykańskiego, kraj ten jest politycznie i kulturowo powiązany z Europą od około tysiąclecia. Grenlandia była kolonią duńską od 1721 r., a w 1953 r. stała się częścią Cesarstwa Duńskiego. W 1979 r. na Grenlandii wprowadzono pierwszy poziom samorządu (= hjemmestyre). W 2009 r. ten samorząd (obecnie = selvstyre) został znacznie rozszerzony, a obszary odpowiedzialności i uprawnień decyzyjnych zostały przekazane rządowi Grenlandii.

  1. 4500 lat historii

Według historyków pierwsi ludzie przybyli tu około 2500 roku p.n.e. Pierwsza grupa imigrantów wymarła, a po niej przybyły różne inne grupy, które wyemigrowały z Ameryki Północnej. Na początku X wieku ludy nordyckie z Islandii osiedliły niezamieszkane południe Grenlandii, ale zniknęły pod koniec XV wieku. Eskimosi wyemigrowali z Azji w XIII wieku. Większość Eskimosów z Grenlandii to ich bezpośredni potomkowie i nadal kultywują niektóre wielowiekowe tradycje.

  1. Kultura Eskimosów

Obecnie 88% populacji Grenlandii to Eskimosi (głównie Kalaallit) lub osoby pochodzenia mieszanego (Duńczycy i Eskimosi). Pozostałe 12% to osoby pochodzenia europejskiego, głównie Duńczycy. Trzeba powiedzieć, że Grenlandczycy niezbyt lubią, gdy nazywa się ich „Eskimosami”; Prawidłowa nazwa ich ludu to Inuici lub Kalaallit, co w ojczystym języku Eskimosów, Kalaallisut, oznacza po prostu „Grenlandczycy”. Eskimosi z Grenlandii bardzo silnie identyfikują się z Eskimosami z innych części świata, takich jak Kanada i Alaska, a nawet ich języki mają pewne podobieństwa.

  1. Naród wielojęzyczny

Większość ludności mówi zarówno po grenlandzku (głównie kalaallisut), jak i po duńsku. Obydwa języki są używane jako języki urzędowe od czasu wprowadzenia samorządu w 1979 r. Dziś młode pokolenie uczy się w szkole obu języków, a także angielskiego. Język grenlandzki ma głębokie korzenie. Jest blisko spokrewniony z kanadyjskimi językami Eskimosów, takimi jak Inuktitut. Słowa „kajak” i „igloo” to słowa grenlandzkie, które zostały bezpośrednio przejęte w innych językach.

  1. Żadnych dróg

Choć kraj ma powierzchnię 2,16 mln km2, nie ma tam dróg ani linii kolejowych łączących poszczególne miasta i osady. W miastach są drogi, ale kończą się na obrzeżach. Aby dostać się z jednego miasta do drugiego, podróżujesz wyłącznie samolotem, łodzią, helikopterem, skuterem śnieżnym lub psim zaprzęgiem . Łódź jest zdecydowanie najpopularniejszym środkiem transportu, a latem często można zobaczyć mieszkańców pływających łódkami po fiordach.

  1. Wielorybnictwo i rybołówstwo

Rybołówstwo jest ważnym przemysłem na Grenlandii. Kraj importuje prawie wszystko z wyjątkiem ryb, owoców morza i innych zwierząt polowanych na Grenlandii, takich jak wieloryby i foki. Każdej jednostce administracyjnej przydzielona jest konkretna kwota połowowa wielorybów, fok i ryb aby uniknąć przełowienia. Niektóre gatunki, takie jak płetwal błękitny, są chronione i nie można na nie polować. Mięsa wielorybów i fok nie można eksportować – jest ono spożywane wyłącznie na terenie kraju.

  1. Nuuk

Prawie jedna czwarta populacji Grenlandii mieszka w stolicy Nuuk . To dynamiczne, dziwaczne miasto jest największym i najbardziej kosmopolitycznym miastem na wyspie i szczyci się zaskakującą liczbą muzeów, modnych kawiarni i butików modowych.

  1. Słońce całą dobę

Każdego roku między 25 maja a 25 lipca słońce nigdy nie zachodzi w pełni i można je oglądać przez cały dzień i noc. Słońce polarne, jak się wówczas nazywa, jest niezwykle fascynującym zjawiskiem naturalnym, którego każdy powinien choć raz w życiu doświadczyć. 21 czerwca, najdłuższy dzień w roku, to przesilenie letnie – święto narodowe na Grenlandii . Tego dnia można spotkać mieszkańców korzystających ze słońca lub grillujących na świeżym powietrzu.

Autor

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej od Autora