Akumulatory z trocin? To nie fantazja, już wkrótce trafią do użytku!

Udostępnij post:

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem świat podbiją “akumulatory z trocin” – efekt badań norweskiej firmy Beyonder, która w Sandnes pod Stavanger przygotowuje się do rozpoczęcia masowej produkcji.

W wywiadzie dla gazety Nettavisen Svein Kvernstuen, założyciel i dyrektor generalny firmy Beyonder zapowiada:

Chcemy eksportować naszą technologię do sieci energetycznych, lotnisk, portów, fabryk i centrów danych na całym świecie”.

Mówi się, że nastąpiła rewolucja na rynku baterii. Ale rewolucja polegała jedynie na wzroście popytu i zwiększeniu mocy produkcyjnych, co spowodowało drastyczne obniżenie cen. Jednak rewolucja ta nie wpłynęła znacząco na właściwości akumulatorów, ponieważ ich pojemność w tym okresie zwiększyła się o nie więcej niż o 20 procent. Powinniśmy mówić raczej o rozwoju rynku baterii”.

Największym osiągnięciem Beyonder staje się wyeliminowanie toksycznych metali wchodzących w skład dotychczas stosowanych baterii. Technologia w pewien sposób staje się zbawienna dla wyzyskiwanych pracowników Kongo, którzy pracowali w nieludzkich warunkach przy pozyskiwaniu kobaltu.

Norweska firma eliminuje kobalt z procesu produkcji, jak również eliminuje nikiel oraz inne metale ciężkie właściwe dla produkcji akumulatorów. Dodatkowo rolę rozpuszczalnika pełni czysta woda. Po opracowaniu opatentowanego „rozwiązania do produkcji węgla aktywnego”  pozyskiwanego z trocin sosny i świerku. Odpady przekształcają się w “superaktywny” węgiel do wykorzystania w dodatniej elektrodzie kondensatora. Elektroda ujemna wykorzystuje krzem pochodzący z piasku, który jest zarówno odnawialny, zatem nadający się do recyklingu.

LiC firmy Beyonder jest trwały i odpowiedni nawet w nordyckim środowisku o niskiej temperaturze. Anoda krzemowa o dużej pojemności LiC zapewnia wysoką energię właściwą. Zastosowanie katody z węgla aktywnego pochodzącego z drewna umożliwia LiC pracę z wyższą mocą właściwą i większą trwałością w porównaniu z akumulatorami litowo-jonowymi. LiC jest niepalny, a baterie z ogniwami LiC można w pełni naładować w ciągu dwóch minut i do 100 000 razy.

Beyonder zamierza rozpocząć komercyjną budowę akumulatorów już wkrótce lata, jednak jeszcze w tym roku pierwsze baterie trafią do użytku przy projektach testowych w Norwegii i innych krajach.

Obecnie firma znajduje się w rękach 50- ciu udziałówców. Akcje firmy kupili również jej pracownicy, co dobrze wróży na przyszłość zwłaszcza, że produkcja będzie miała miejsce w Norwegii. Docelowo Beyonder zamierza zatrudnić 15.000 pracowników.

Najnowsze

Zobacz również

Powiązane materiały

Norwegia kolejny raz zwiększa limity połowu na wieloryba karłowatego

W tym roku norwescy rybacy odłowić będą mogli 1.000 sztuk tych ssaków i jest to o 83 więcej...

Jak morze stworzyło norweski dobrobyt, czyli historia powstania banknotu o nominale 500 koron.

Jeśli chodzi o nowe norweskie banknoty, największym sentymentem darzę ten o nominale 500 koron. I nie dlatego, że...

Svalbard nie dla Toma Cruise`a. Ekipa “Mission Impossible” z zakazem lądowania helikopterów.

Według brytyjskiego The Times, gubernator odmówił wydania zgody na 30 lądowań helikopterów - w związku z kręceniem ósmego filmu...

Bruce Willis. Historia choroby, o której mało kto wie.

Od kiedy u gwiazdy kina akcji, Bruce`a Willis`a zdiagnozowano afazję, czyli otępienie czołowo – skroniowe, świat popkultury bezrefleksyjnie...