niedziela, 7 marca, 2021
1.3 C
Sobótka

Akumulatory z trocin? To nie fantazja, już za trzy lata trafią do użytku!

Wszystko na to wskazuje, że za trzy lata światowe rynki podbiją “akumulatory z trocin” – efekt badań norweskiej firmy Beyonder, która w Stavanger przygotowuje się do rozpoczęcia masowej produkcji.

W wywiadzie dla gazety Nettavisen Svein Kvernstuen, założyciel i dyrektor generalny firmy Beyonder mówi:  “Chcemy eksportować naszą technologię do sieci energetycznych, lotnisk, portów, fabryk i centrów danych na całym świecie”.

Mówi się, że nastąpiła rewolucja na rynku baterii. Ale rewolucja polegała jedynie na wzroście popytu i zwiększeniu mocy produkcyjnych, co spowodowało drastyczne obniżenie cen. Jednak rewolucja ta nie wpłynęła znacząco na właściwości akumulatorów, ponieważ ich pojemność w tym okresie zwiększyła się o nie więcej niż o 20 procent. Powinniśmy mówić raczej o rozwoju rynku baterii – dodaje Kvernestuen.

Największym osiągnięciem Beyonder staje się wyeliminowanie toksycznych metali wchodzących w skład dotychczas stosowanych baterii. Technologia w pewien sposób staje się zbawienna dla wyzyskiwanych pracowników Kongo, którzy pracowali w nieludzkich warunkach przy pozyskiwaniu kobaltu.

Norweska firma eliminuje kobalt z procesu produkcji, jak również eliminuje nikiel oraz inne metale ciężkie właściwe dla produkcji akumulatorów. Dodatkowo rolę rozpuszczalnika pełni czysta woda. Po opracowaniu opatentowanego „rozwiązania do produkcji węgla aktywnego”  pozyskiwanego z trocin sosny i świerku. Odpady przekształcają się w “superaktywny” węgiel do wykorzystania w dodatniej elektrodzie kondensatora. Elektroda ujemna wykorzystuje krzem pochodzący z piasku, który jest zarówno odnawialny, zatem nadający się do recyklingu.

LiC firmy Beyonder jest trwały i odpowiedni nawet w nordyckim środowisku o niskiej temperaturze. Anoda krzemowa o dużej pojemności LiC zapewnia wysoką energię właściwą. Zastosowanie katody z węgla aktywnego pochodzącego z drewna umożliwia LiC pracę z wyższą mocą właściwą i większą trwałością w porównaniu z akumulatorami litowo-jonowymi. LiC jest niepalny, a baterie z ogniwami LiC można w pełni naładować w ciągu dwóch minut i do 100 000 razy.

Beyonder zamierza rozpocząć komercyjną budowę akumulatorów już za trzy lata, jednak już za rok pierwsze baterie trafią do użytku przy projektach testowych w Norwegii i innych krajach.

Obecnie firma znajduje się w rękach 50- ciu udziałówców. Akcje firmy kupili również jej pracownicy, co dobrze wróży na przyszłość zwłaszcza, że produkcja będzie miała miejsce w Norwegii. Docelowo Beyonder zamierza zatrudnić 15. 000 pracowników.
Drewniak.
Drewniak
Lubię nic nie robić. Mało zarabiam, bo mało robię. W SK robię nowinki i takie tam różne nie wymagające inwencji. Staram się, byście mieli dostęp do ciekawych informacji. Przemo chce docisnąć mi śrubę, bo twierdzi że i tak nic nie robię. I ma rację.

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sobótka
pochmurno z przejaśnieniami
1.3 ° C
3 °
-1.1 °
65 %
4.1kmh
75 %
nie
6 °
pon
3 °
wt
3 °
śr
7 °
czw
12 °

Musisz przeczytać