sobota, 14 czerwca, 2025
spot_img

Najnowsze

wesprzyj

album fotograficzny

powiązane

spot_img

Na polecenie naukowców Sztuczna Inteligencja przerabia pierwsze zdjęcie Czarnej Dziury

Cztery lata temu sensację wzbudziła publikacja pierwszego zdjęcia czarnej dziury. Fotografia był mętna, rozmyta i przypominała bardziej pączka, niż niszczyciela galaktyk. Dziś sztuczna inteligencja pomogła i upiększyła zdjęcie. I jak to wygląda?

Poprawioną fotkę opublikował Astrophysical Journal Letters:

Zdjęcie opublikowane w 2019 roku pozwoliło rzucić okiem na ogromną czarną dziurę w centrum galaktyki M87, 53 miliony lat świetlnych od Ziemi. Fotografię wykonano na podstawie danych zebranych przez sieć radioteleskopów na całym świecie, pokazujących wirujące światło i gaz.

Mimo to dane nie były kompletne. Dlatego naukowcy opierając się na tych samych danych powierzyli całą resztę komputerom, które dzięki uczeniu maszynowemu uzupełnili luki w wiedzy.

Powstały obraz wygląda podobnie do oryginału, ale z cieńszym „pączkiem” i ciemniejszym środkiem, twierdzą naukowcy.

„W moim odczuciu wygląda to, jakbyśmy widzieli to po raz pierwszy” – powiedziała główna autorka Lia Medeiros, astrofizyk z Institute for Advanced Study w New Jersey.

Dysponując wyraźniejszym obrazem, naukowcy mają nadzieję dowiedzieć się więcej o właściwościach czarnej dziury i grawitacji w przyszłych badaniach. Medeiros powiedziała, że zespół planuje wykorzystać uczenie maszynowe na innych obrazach obiektów niebieskich, w tym prawdopodobnie czarnej dziury w centrum naszej galaktyki Drogi Mlecznej.

Z jednej strony to pięknie, że AI w ten sposób poprawia i uzupełnia pracę naukowców. Z drugiej strony nie wiemy na ile prawdopodobne dane maszynowe są prawdziwe i czy czasem nie doprowadzą do wielkich skandali w świecie nauki.

Autor

  • Przemysław Saracen

    Dziennikarz, pisarz i człowiek pracy najemnej. Autor książki "Dzikie historie: Norwegia". Założyciel i wydawca magazynu "Srebrny Kompas". Autor w serwisie "Posty.pl" oraz współpracownik lokalnego magazynu "Tu Lubin". Finalista polskiej edycji międzynarodowego konkurs scenariuszowego Hartley - Merill utworzonego przez Roberta Redforda. Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

    View all posts

 

Więcej od Autora