fbpx
niedziela, 20 czerwca, 2021
28.9 C
Sobótka

Janusz Rolicki, Krzysztof Pilawski: „Wańka Wstańka”. Wciągająca podróż przez PRL.

Janusz Rolicki, o czym nie wie większość z was to człowiek instytucja, legenda polskiego dziennikarstwa oraz doskonały obserwator życia codziennego. Z kilku drobnych spostrzeżeń, uwag i detali potrafi zbudować panoramiczny obraz epoki. Gdy dodasz mu do tego kontekst wydarzeń, powstaje fascynujący obraz człowieka w czasie, w którym przyszło mu żyć.

Potoczystość wypowiedzi, umiejętność opowiadania historii, uczciwość, ale i refleksja oraz dojrzałość życiowa spowodowały, że na rynku księgarskim mamy okazję przeczytać wywiad – rzekę, jaką Krzysztof Pilawski przeprowadził z Januszem Rolickim.

„Wańka – Wstańka”, bo taki tytuł nosi książka to opowieść o czasach, w których bohaterowi przyszło żyć. To również historia człowieka, który stał się historią swojego gatunku, innowacyjnym twórcą oraz prostolinijnym człowiekiem, a to chyba najważniejsze.

Historię Rolickiego poznajemy już w latach czterdziestych, gdy opowiada nam – niezwykle barwnie, plastycznie, literacko – wojenny horror, głód, tęsknotę za bliskimi oraz paniczny strach. Niezwykle ważne jest poczynione przy tej okazji spostrzeżenie, że to całe powojenne pokolenie chłopców spadło na kobiety. Nieczęsta to refleksja, a jakże prawdziwa.

Okaleczony emocjonalnie bohater nie poddaje się jednak, a jego wspomnienia budują przed nami obrazy epoki oraz rozwoju zawodowego. Oczami Rolickiego obserwujemy świat wciąż zdegenerowany powojenną rzeczywistością. Kraj powoli odbudowywany z gruzów. Powolny, acz systematyczny awans społeczny, jakiego do tej pory kraj nie widział.

Rzecz jasna coś za coś. To komunizm, któremu uległa i Polska, ale niekoniecznie wszyscy, którzy postanowili być kimś w naszym kraju. Rolicki zostaje dziennikarzem. Widzi wady systemu, jego degenerujący wpływ na ludzi, nie zgadza się z nim dzięki czemu zaczyna pisać na ten temat.

Staje się twórcą tzw. reportażu wcieleniowego. Jego teksty stają się coraz bardziej znane, a co za tym idzie ich twórca staje się postacią znaną i szanowaną, choć za swą prostolinijność i wewnętrzną uczciwość nie zawsze lubianą.

Kariera Rolickiego rozwija się jednak nie na tyle, by stać się tzw. prominentem. Wciąż jest doskonałym obserwatorem i analitykiem zachowań ludzkich, mechanizmów polityki, czy dziennikarstwa. Robi karierę w telewizji, dzięki niemu powstaje wiele audycji kulturalnych, które do dziś stanowią doskonały wzorzec do naśladowania. Tworzy wiele tzw. talk – show.

W początkach stanu wojennego odchodzi z PZPR, by w nagrodę zostać objętym zakazem wykonywania zawodu.

Niestety, albo na szczęście nadchodzą nowe czasy. Następują nowe rozdania. Zbliża się III RP, co jest doskonałą okazją do podlądania mechanizmów rządzących narodzeniem się nowych elity, odejściem starych, a z czasem i symbiozy starej elity z nową. I politycznej i dziennikarskiej. Z przekonania lewicowiec angażuje się w tworzenie lewicowego pisma „Trybuna”. Jak okazuje się, jego kontakty z ówczesnymi liderami polskiej lewicy są nieustanne bliskie wybuchu. Czym to tłumaczyć? Wg mnie kompleksem niższości Millera, Kwaśniewskiego i pozostałych, którzy byli świadomi z jak wybitnym twórcą mieli do czynienia.

Jednak Rolicki to nade wszystko, a przynajmniej we współczesnej, zbiorowej wyobraźni twórca „Przerwanej dekady”, wywiadu rzeki, którą stworzył wspólnie z Edwardem Gierkiem. To właśnie ta książka (tak przy okazji, Rolicki okazał się również twórcą gatunku zwanego wywiadem rzeką) stała się pomnikiem, jaki ludzie zaczęli stawiać Gierkowi. To po tej publikacji towarzysz Edward wrócił na piedestał.

Kulisy powstania tej części książki to esensja powstawania nowych biznesów, stosunków w środowisku dziennikarskim w Polsce, a nade wszystko świetne obserwacje zachowań ludzi w okresie transformacji.

Jeśli szukacie ciekawej historii, ogromu wiedzy o Polsce, świetnych obserwacjach, szczerości i kultury słowa, koniecznie przeczytajcie „Wańkę Wstańkę”.

 

OCENIAM

Wycieczka po PRL i III RP
Przemek Saracen
Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zobacz również

„Tautra. Wyspa ptaków i zakonnic. Tylko 85 km na północ od Trondheim. [plus blisko sto zdjęć]

Osiemdziesiąt pięć kilometrów od Trondheim, trochę na północ leży wyspa Tautra. Ta wysepka połączona lądem groblą przechodzącą...

FotoStory. “Tam, gdzie rosną łososie” [071]

Wyspy Hitra i Froya leżą niecałe sto dwadzieścia km od Trondhem na zachód. Mniej więcej jak wjeżdżasz...

“Małpki są dla ludzi!” Ważne, by czystej nie mieszać z kolorową żołądkową, bo wtedy ufo jest pewne.

Tylko, że jak to się mówi, trzeba pić z głową nie z kapustą.  Nie wiem, skąd wzięła się...

„Grakallen”. Pustelnia tuż za metropolią.

Wspaniałe w Norwegii jest to, że opuszczając zindustrializowane miejsca można w ciągu 10 – 15 minut znaleźć...

Namiot Arpenaz 4.1 Fresh&Black od Decathlonu. Idealny dom na rodzinny wyjazd. Wygodnie, sucho, bezpiecznie.

Wielkimi krokami zbliża się sezon wyjazdów i wszystko wskazuje na to, że ten rok poświęcimy na zwiedzanie...
Sobótka
pochmurno z przejaśnieniami
28.9 ° C
29.9 °
27.9 °
56 %
2.5kmh
66 %
nie
31 °
pon
31 °
wt
26 °
śr
24 °
czw
17 °

Podróżujemy

Sirevag Kystfort. Hitlerowska twierdza wykuta w skale, którą trzeba zobaczyć!

II wojna światowa odcisnęła dziwne piętno na tym kraju. Mimo, iż nie było tu jakichś spektakularnych bitew na miarę europejskich działań militarnych norweskie wybrzeże...

Måkehus na wyspie Utsira, czyli tam gdzie łapią mewy.

Niedaleko Stavanger znajduje się maleńka wyspa Utsira, na które znajdziecie niezwykłe miejsce - Måkehus. Dlaczego jest to miejsce z gatunku niezwykłych o tym za...

Pomysły z piekła rodem, czyli konkurs na zabudowanie jednego z cudów natury Norwegii, Preikestolen

Uznany za jeden z cudów natury norweski klif Preikestolen odwiedza rocznie blisko ćwierć miliona turystów z całego świata. Zauroczeni bliskością natury, magią i tajemniczością...

Muzeum Wsi Opolskiej. Skarb kultury regionu, który koniecznie trzeba odwiedzić!

Opole odkryliśmy przypadkowo, jednak w ciągu minionego roku przyniosło nam mnóstwo radości. To tam odwiedziliśmy najpiękniejsze Zoo w kraju, a teraz zwiedziliśmy Muzeum Wsi Opolskiej...